Čtvrtek 30. května 2024
Svátek slaví Ferdinand, zítra Kamila
Oblačno, déšť 21°C

Poslanci nevyslyšeli volání trpících psů a koček. Babiš sliboval, teď paskvil hájí

Autor: Jakub Tomek - 
19. prosince 2019
05:20

Nepochopitelné! Ačkoliv to včera ráno vypadalo, že půjde o předem dohodonuté hlasování, všechno bylo jinak. Poslanci trestuhodně otočili a odmítli zpřísnit postihy za týrání zvířat. Schválili „jen vykostěnou“ verzi trestního zákoníku. Přísnější bič na trýznitele, po kterém volá i projekt Blesk tlapky, tak, zdá se, zatím nebude.

Na průběh hlasování včera ve Sněmovně dohlížely i Blesk tlapky a poslancům rozdávaly jako motivaci i placky s logem projektu. Jenže většina zákonodárců evidentně nebohým němým tvářím pomoc odmítla. Někteří svůj postoj otevřeně dali najevo ještě před jednáním, kdy se třeba komunistický poslanec „mlátička“ Zdeněk Ondráček (50) při nabízení placky jen otočil zády a odešel nakvap pryč. To jiní motivační dárek s radostí přijali. Stejně to ale nepomohlo.

Do basy nemusí

Některá hlasování byla jednoznačná,u jiných byl rozdíl přece jen těsnější. Třeba k tomu, aby se pro trýznitele zvýšil trest ze současných pěti let na šest let za mřížemi za to, když zvířata zabíjí nebo zmrzačí obzvlášť trýznivým způsobem, chybělo jen 6 hlasů. Navíc soudy budou moci ukládat i alternativní tresty, což ve výsledku znamená, že tyran sice bude pykat, ale do chládku si sednout nepůjde.

Co naopak prošlo je zákaz držení zvířat a jejich chovu až na 10 let, pokud byl dotyčný shledán vinným z týrání zvířat! To je sice chvályhodné, ale Blesk tlapky apelují na poslance, aby se k zpřísnění trestů ještě vrátili a prosadili tvrdší postihy pro tyrany. Jde přece o ty, kteří se nemohou sami bránit – pejsky, kočičky a další nebohá zvířata.

Kdo jsou zrádci němých tváří?

Proti zpřísnění byli zejména poslanci ANO, ODS, KSČM a KDU-ČSL. Jejich kolega z TOP 09 Dominik Feri (23) to považuje za porušení všech ujednání a kompromisů, které byly dohodnuty. „Předpokládal jsem, že je všechno vyjednané. Najednou začal pan Faltýnek pobíhat a připojil se k němu i pan Kováčik. Někdo se zalekl, že by to mohlo dopadnout i na velkochovy, což není pravda a kolegové z jiných stran znejistěli,“ soptil Feri, jehož strana boj proti týrání ve Sněmovně iniciovala.

A co na to šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek (57)? Prý se jen držel stanoviska ministerstva spravedlnosti. „Myslíte, že někomu pomůže, když se zvýší jen tresty?“ řekl Blesku jeden ze strůjců odboje. Jistá naděje ale ještě je. „Topka“ prý boj nevzdává a chce novelu předložit znovu. Zasáhnout může i Senát, který celou věc může Sněmovně vrátit.

Babiš sliboval, teď paskvil hájí

Ačkoliv premiér Andrej Babiš (65, ANO) Blesku opakovaně slíbil, že s tyrany zatočí a budou pro ně přísnější tresty, skutek utek. Předseda vlády totiž otočil a schválený paskvil hájí. „Ministerstvo spravedlnosti trvalo na tom, že nemohou být vysoké tresty jako například za vraždu novorozeněte,“ napsal Blesku v SMS. Sám ve Sněmovně ve čtvrtek nebyl.

Co neprošlo?

  • za týrání zvířete 6 měsíců až 3 léta vězení
  • za týrání většího počtu zvířat, či pokud má zvíře trvalé následky nebo zemře, 2 roky až 6 let v base
  • za týrání zvířete veřejně či dlouhodobě 1 rok až 5 let
  • za chov více zvířat v nevhodných podmínkách až 1 rok vězení nebo zákaz činnosti
  • za provozování množírny 6 měsíců až 4 roky vězení
  • za provozování množírny v organizované skupině 2 roky až 8 let vězení
  • za provozování množírny v organizované skupině působící ve více státech 5 až 10 let vězení

Změny, které by ještě měly projít

V legislativním procesu jsou kromě tohoto návrhu zákona ještě dvě novely, které Blesk tlapky rovněž podporují. Jde o novelu veterinárního zákona, který upravuje povinnost pro majitele psů hlásit jejich počty – pokud chovají tři a více fen. Rovněž je ve Sněmovně i zákon proti týrání zvířat, který jasně říká co je to množírna a upravuje podmínky prodeje štěňat a chovu psů a koček.

Takhle mluvil Andrej Babiš o množrnách letos v únoru v pořadu Blesk Zpráv Ptám se, pane premiére

Jajka ( 23. prosince 2019 00:38 )

Měli by znova hlasovat a zvýšit tresty za týrání a zabíjení zvířat!Množírny,by se měli zakázat,lovy a zbytečné,kruté zabíjení zvířat a i myslivcům,Ti zabíjí moc a i mláďata.Chudinky zvířata.Je mi jich moc líto,miluji je.Zvíře,se nemůže bránit a není věc.Nechápu,proč všichni nehlasují pro zvýšení trestů.Je to hnus.Těm co ublížili zvířatům,udělat to samé!!!A též trestat traviče a též jak se chovají k prasatům kuřatům a v jakých podmínkách většina žije a jsou krutě zabíjena.Mělo by se to kontrolovat.A každému bych nedovolila,aby měl zvíře

Jajka ( 23. prosince 2019 00:09 )

On krást nepotřebuje.Ods hlasovali,co melete?Jinak p,Babiš,nemůže nikomu poroučet pro co má hlasovat!Starejte se o zloděje Rátha,uhlobarona atd .Zlodějů,je ve vládě dost,ale proti těm nestávkujete!!!

Desterz ( 21. prosince 2019 21:13 )

Po dnešku dodávám: čest výjimkám.

Mnau1 ( 20. prosince 2019 09:23 )

Babis opet sliboval a lhal. Pobozni by se meli stydet. Jeste, ze se Belobradek nezivi jako veterinar. M.Vyborny ukazal, jak se manipuluje s paragrafy. Doufam, ze M.Benda se v pristim volebnim obdobi uz neobjevi. Doufam, ze komunisti taky zmizi z povrchu zemskeho.

Desterz ( 19. prosince 2019 18:31 )

"Jde přece o ty, kteří se nemohou sami bránit – pejsky, kočičky a další nebohá zvířata."
Ach jak dojemné. Obzvlášť když se blíží čas, kdy budou kapříci hromadně umístěni do rybích koncentráků, aby je čekal konec brutálním mlácenim dřevěnou palicí do hlavy. Ale to asi tlapičkám nevadí, že?
Pořád říkám: představte si při výlovu místo ryb že by se tam svíjeli v těch železných korytech a kádích narvaní pejsánci. To by všichni ochránci vřeštěli, až by měli pěnu u huby. Ale na výlov vezmou děti, aby se potěšily pohledem na utrpení ryb. Ubozí pokrytci. Nic víc.

Zobrazit celou diskusi