Čtvrtek 30. listopadu 2023
Svátek slaví Ondřej, zítra Iva
Zataženo, sněžení -1°C

Tyron nepoznal lásku pána, který by ho nezradil. Najde zlomená psí duše konečně domov?

Video se připravuje ...
Autor: Jana Ulrichová, Kateřina Lang - 
9. dubna 2019
12:30

Jen zradu dosud poznal pětiletý pitbul Tyron, který se po letech vrátil z adopce v horším stavu, než v jakém byl kdysi odchycen, když se vyzáblý a zjizvený toulal ulicemi. O pomoc s hledáním vhodného domova pro zlomenou psí duši požádala Blesk tlapky Jana Hrstková, zakladatelka spolku Psí cesta František.

Tyron se k ní dostal před lety, když se toulal ulicemi. Lidé se ho báli, protože údajně zabil jiného psa. Odchytit ho nebylo lehké, protože byl plachý, lidí se bál. Jedna z místních žen, které nebyl jeho osud lhostejný, se nakonec spojila právě s Janou Hrstkovou, a společně ho odchytily.

Zapomenutý šroub

Veterinární prohlídka ukázala, že pejsek má po těle spoustu jizev zřejmě od zubů jiných psů, v kulhavé noze měl navíc zapomenutý šroub, který měl být už dávno vyndán. Jeho tělo se naštěstí cizímu předmětu, který kdysi sloužil k dočasnému spojení zlomeniny, přizpůsobilo a adaptovala se na něj i okolní tkáň, takže vyndávat ho po tak dlouhé době by bylo rizikovější, než ho tam ponechat. Tyronovi šroub v ničem nebrání, nemůže pouze na delší túry.

Tyron je přitom krásný pes, má ale zraněnou duši Tyron je přitom krásný pes, má ale zraněnou duši | Jana Hrstková - Psí cesta František z. s.

Jizvy na duši

Mnohem horší jizvy měl ale Tyron na duši. Bál se hlavně mužů, choulil se před nimi do kouta, neměl rád cigaretový kouř a zpozorněl, jakmile zahlédl nějakého opilce. Je možné, že byl používán na zápasy, to se ale nikdy nepodařilo ověřit a prokázat.

Tyron se pak dostal do dočasné péče, kde prožíval své zřejmě jediné šťastné období svého života. Slečna, která se ho ujala, a její přítel s ním pracovali tak, jak to psi typu bull potřebují. Snášel se dobře i s jejich fenkou podobné rasy, která mu byla parťačkou. 

O dům dál

Partneři se ale rozešli, Tyron šel proto o dům dál, k paní, které bohužel chyběly potřebné zkušenosti. A tak se stalo, že Tyron jedné z jejích návštěv zabil joršíra, kterého nesnesl na svém území. Hrozilo, že bude utracen, nakonec se ale podařilo vyjednat jeho přijetí v jednom z azylů. Tyron se tam spravil psychicky, a po pár měsících našel i novou rodinu v Praze, která jej ale také nezvládla. Ničil jim nábytek, když byli v práci, a tak jej po pár měsících vrátili zpět do azylu, který ale ale v té době ukončil svou činnost. Jana Hrstková se proto pro Tyrona rozjela a vzala ho zpět pod ochranná křídla svého spolku.

Tyron potřebuje zabavit, ideální jsou pro něj bullsporty, které miluje Tyron potřebuje zabavit, ideální jsou pro něj bullsporty, které miluje | Jana Hrstková - Psí cesta František z. s.

Hubený, zlomený

Tyrona si přivezla vyzáblého, opět zlomeného a nedůvěřivého. Dostat ho zpět do formy nebude jednoduché. „Dostává maso, postupně se snažíme, aby nabral i svaly, je to statný překrásný pes, když je v plné kondici. Bohužel je zoufale zlomený na duši. Pořád ho někdo posouvá dál jako nevhodného, nehodícího se. Nikdo mu zatím nenabídl lásku bezpodmínečnou,“ uvedla Jana Hrstková, která se nevzdává a dál hledá Tyronovi ten nej domov.

Takto vyzáblý byl Tyron, když se s ním Jana Hrstková setkala po čtyřech letech Takto vyzáblý byl Tyron, když se s ním Jana Hrstková setkala po čtyřech letech | Jana Hrstková - Psí cesta František z. s.

Respekt a odpovědnost

„Určitě někde je. Nový majitel jen potřebuje vědět, že takový pes není na procházky v psím parku. Na druhou stranu bude milovat vás i vaše děti víc, než sebe. Pro svého pána udělá první, poslední. Nepotřebujete zkušenosti s výchovou, on není problémový. Je ale potřeba mít odpovídající respekt k jeho povaze a převzít odpovědnost za okolí při vlastnictví takového psa,“ dodala.

Jak pomoci?

V případě zájmu o Tyrona pište na mailovou adresu psicestafrantisek@gmail.com nebo pošlete zprávu na facebookovou stránku Jana Hrstková PsícestaFrantišek. Zájemce musí počítat s tím, že hned na první návštěvě Tyrona nedostane.

Pokud byste chtěli Tyronovi nebo i dalším pejskům v hospici Psí cesta František přispět na léčbu a potřebnou péči, můžete poslat libovolnou částku na otevřený účet 2700954154/2010.

 

Monikay ( 11. dubna 2019 19:39 )

psům se dává na krk kříž?

Pawino ( 10. dubna 2019 11:51 )

Tito psi mívají problematický vztah vůči jiným psům, což ale nutně neznamená, že budou agresivní i vůči lidem!

Maratrissa ( 9. dubna 2019 21:35 )

Mínus 20 kg za dva týdny! Bříško zmizí bez poškození zdraví! Potřebujete >>>> www.SlimExtrem.com

villon ( 9. dubna 2019 21:33 )

Jen abi to nebyl lidožrout 😂😂😂

vemenozmojistary ( 9. dubna 2019 13:27 )

Paní Hrstková je psí anděl 😇 ♥

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud