Čtvrtek 29. února 2024
Svátek slaví Horymír, zítra Bedřich
Oblačno 11°C

Rakovina prostaty: prevence vás může zachránit

 (Autor: Freepik)
14. září 2022
00:00
Prezentace klienta: Toto není redakční text. Redakce Blesku nezodpovídá za jeho obsah

Rakovina prostaty je nejčastějším onkologickým onemocněním u mužů. Pokud se však zachytí včas, šance na úplné vyléčení je velmi vysoká. V raném stádiu však nemoc probíhá bezpříznakově, muži tak i několik let netuší, že v jejich těle bují zhoubný nádor. Prevence rakoviny prostaty je proto klíčová.

Jak jsme již zmínili, karcinom je v časném stadiu bezpříznakový, je tedy velmi těžké ho zachytit včas. Mnohdy jej tak lékaři objeví zcela náhodně při jiných zdravotních obtížích. Pokud pociťujete některé z uváděných příznaků, zpozorněte a navštivte ihned svého lékaře – urologa.

Mezi příznaky rakoviny prostaty patří:

  • problémy s močením, neschopnost se rychle vymočit,
  • časté močení, hlavně v noci, probouzení na močení několikrát za noc,
  • pálení při močení,
  • slabý a přerušovaný proud moči,
  • bolestivá ejakulace,
  • krev v moči,
  • bolest zad, ztuhlost v kyčlích nebo horní části stehen.  

Pozor! Některé příznaky mohou znamenat „pouze“ zvětšenou prostatu, což je poměrně běžné u mužů po padesátce. Nicméně i tak je dobré vyhledat urologa a následně k němu docházet na pravidelné kontroly. Je to totiž jediný způsob, jak odhalit rakovinu prostaty včas.

Léčba

Léčba rakoviny prostaty probíhá různými způsoby, nejčastěji pomocí hormonů, chemoterapií, radioterapií či pomocí radionuklidů. Někdy bývá jediným řešením chirurgické vyjmutí prostaty – tzv. prostatektomie.

Příčiny rakoviny prostaty:

Příčiny rakoviny prostaty jsou hádankou. Předpokládá se, že může existovat souvislost mezi vznikem karcinomu a nadměrnou spotřebou živočišných tuků. Nepodloženými příčinami jsou také kouření, nadměrná spotřeba alkoholu a nedostatek pohybu.

Prevence

Podle statistik se rakovina prostaty projevuje u mužů středního a vyššího věku. Převažují muži ve věku 60-79 let. Nicméně, toto onemocnění se může objevit dříve, zejména pokud je v rodině výskyt rakoviny. V takovém případě by mělo první preventivní vyšetření proběhnout již kolem 40. roku života.

Při samotném preventivním vyšetření se vyšetřuje prostata pohmatem, toto je součástí preventivní prohlídky u registrujícího všeobecného praktického lékaře. Tato prohlídka se provádí a z veřejného zdravotního pojištění hradí jedenkrát za dva roky, zpravidla po uplynutí 23 měsíců od poslední preventivní prohlídky (dle vyhlášky č. 70/2012, o preventivních prohlídkách). Více o preventivních prohlídkách se dozvíte na stránkách VZP zde.

Povědomí o tomto onemocnění se snaží zvýšit také pravidelná listopadová osvětová akce Movember. Jejím organizátorem je v České republice Nadační fond Muži proti rakovině. Muži si v rámci této kampaně nechávají narůst knír a nosí ho po celý listopad na podporu zvýšení povědomí o mužských nemocech – rakovina prostaty, rakovina varlat. Velký význam má právě dostatečná informovanost pacientů. Muži by se neměli bát či ostýchat mluvit o svém zdraví se svým lékařem.

Aktuální dění

 

Izraelsko-palestinský konflikt:

ONLINE dění v Izraeli Velitel Hamásu Iron Dome

Válka na Ukrajině:ONLINE dění na Ukrajině