Zlínský kraj: Co potřebujete vědět před krajskými volbami

Ve Zlínském kraji obhajuje pozici hejtmana Jiří Čunek z KDU-ČSL. Proti dlouholetému senátorovi se postaví například místopředseda hnutí STAN Petr Gazdík  (Autor: Blesk: Jakub Poláček)
Aktualizováno -
29. července 2020
12:58
Autor: mah, ČTK - 
27. července 2020
22:11

Zlínský kraj vede poslední čtyři roky bývalý předseda KDU-ČSL, senátor a bývalý starosta Vsetína Jiří Čunek. Lidovci budou pod jeho vedením v roce 2020 v kraji obhajovat výrazné vítězství. Postavit se mu chce mimo jiné místopředseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík nebo bývalá europoslankyně za ČSSD Olga Sehnalová.

ČSSD se rozhodla vsadit ve Zlínském kraji na spolupráci se Stranou zelených a na nového lídra. V čele kandidátky měla původně stát Taťána Valentová Nersesjan. Tu ovšem nahradila bývalá europoslankyně Olga Sehnalová, která se do čela kandidátky postaví jako nestraník.

Kandidáti na hejtmana v krajských volbách 2020
ČSSD s podporou Zelených Olga Sehnalová
ANO Radim Holiš
ODS Lubomír Traub
Piráti Hana Ančincová
STAN s podporou TOP 09, NI a ZHN Petr Gazdík
KDU-ČSL Jiří Čunek
SPD Vladimír Zlínský
Trikolóra, Soukromníci, Nezávislí Jaromír Bernátek
KSČM Ivan Mařák
Demokratická strana zelených - za práva zvířat zatím neuvedeno
Moravané zatím neuvedeno
Pravý Blok zatím neuvedeno
Rozumní zatím neuvedeno
Sdružení pro republiku - Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska zatím neuvedeno

Dvě změny na pozici lídra má za sebou rovněž hnutí ANO. To před čtyřmi lety vedla Margita Balaštíková, tu měl původně nahradit náměstek hejtmana pro ekonomiku Jiří Sukop, ten ovšem z kandidatury odstoupil a jeho místo tak zaujal starosta Rožnova pod Radhoštěm Radim Holiš.

Nová tvář se objeví i v čele kandidátky ODS. Před čtyřmi lety ji vedl Jan Pijáček. Letos ovšem strana sází na bankovního manažera Lubomíra Trauba.

Kandidátku Pirátů povede členka kontrolního výboru v Kroměříži Hana Ančincová.

Starostové a nezávislí podobně jako další strany, které uspěly i v krajských volbách 2016, mění pro volby 2020 svého lídra. Do čela kandidátky se tentokrát postaví místopředseda hnutí a poslanec Petr Gazdík. Stejně jako před čtyřmi lety sestavuje ovšem hnutí kandidátku společně s Novým Impulsem a Zlínským hnutím nezávislých a hnutím ZVUK 12. Kandidátku podpoří i TOP 09, která před čtyřmi lety v kraji získala pouze lehce přes dvě procenta hlasů.

Za lidovce bude svou pozici obhajovat hejtman Jiří Čunek. Dlouholetý senátor se o pozici v čele kandidátky zajímal jako jediný.

SPD půjde do voleb podobně jako většina dalších stran s novým lídrem. Tím bude v krajských volbách 2020 Vladimír Zlínský.

Společnou kandidátku pro krajské volby sestavila Trikolóra, Soukromníci a Nezávislí. Lídrem koaliční kandidátky bude lékař Jaromír Bernátek.

Jasno o lídrovi má i KSČM. Tu do voleb povede Ivan Mařák.

Výsledky krajských voleb 2016: Úspěch lidovců a konec hejtmana za ČSSD

KDU-ČSL ovládla s přehledem krajské volby v roce 2016. Stranu do voleb vedl Jiří Čunek. Bývalý starosta Vsetína a dlouholetý senátor za vsetínský obvod stranu dovedl k zisku 22,97 procent hlasů. To v přepočtu představovalo 12 míst v 45členném zastupitelstvu.

Výsledky krajských voleb 2016
KDU-ČSL 22,97 %
ANO 15,68 %
ČSSD 12,46 %
STAN 11,62 %
KSČM 8,22 %
Svobodní a Soukromníci 7,88 %
ODS 6,39 %
SPD 5,31 %

Druhé místo v kraji obsadilo hnutí ANO premiéra Andreje Babiše. Kandidátku hnutí vedla poslankyně Margita Balaštíková. Hnutí pod jejím vedením získalo 15,68 procent hlasů. To představovalo osm zastupitelů.

Třetí místo získala ČSSD. Té mezi lety 2008 a 2016 patřilo hejtmanské křeslo. Stanislav Mišák, který funkci hejtmana osm let zastával se ji ovšem rozhodl neobhajovat a kandidoval až z devátého místa. V čele kandidátky ho proto nahradil Petr Navrátil. Ten sociální demokraty dovedl k zisku 12,46 procent hlasů. Výsledek stačil na zisk šesti zastupitelů, počet sociálních demokratů se tak v zastupitelstvu zmenšil na polovinu.

Čtvrté místo vybojovali Starostové a nezávislí. Ty do voleb vedl tehdejší primátor města Zlína a nestraník Miroslav Adámek. Starostové pod jeho vedením ve volbách 2016 oslovili 11,62 procent voličů a stejně jako ČSSD obsadili šest křesel v zastupitelstvu.

Páté místo připadlo KSČM. Tu do voleb vedl tehdejší náměstek hejtmana Ivan Mařák. Komunisté pod jeho vedením získali 8,22 procent hlasů a připadla jim tak čtyři křesla v zastupitelstvu.

Šesté místo obsadila společná kandidátka Svoboných a Strany soukromníků České republiky. Tu do voleb vedl senátor a majitel skupiny SYNOT Ivo Valenta, který kandidoval jako nestraník za Soukromníky. Koalice získala 7,88 procent hlasů, což jí vyneslo čtyři místa v zastupitelstvu.

Na sedmém místě skončila ODS. Tu vedl do voleb tehdejší starosta Vlčnova a zkušený komunální politik Jan Pijáček. Ten stranu dovedl k zisku 6,39 procent hlasů a třech míst v zastupitelstvu.

Nejmenší stranou se pak stala SPD. Tu do voleb vedl lékař Jaroslav Dvořák. Strana Tomio Okamury ve v krajských volbách 2016 ve Zlínském kraji oslovila 5,31 procenta voličů, což stačilo na zisk dvou mandátů v zastupitelstvu.

Po volbách lidovci vytvořili koalici s ANO, STAN a ODS. Strany mají v zastupitelstvu dohromady 29 hlasů. Hejtmanem se tak stal Jiří Čunek.

chlortheobrez ( 28. července 2020 09:59 )

LEEXI.ŇET - úžasné sеznаmоvаcí místo pro dospělé, kteří chtějí nаjít pаrtnеrа, který bude mít seх

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud