Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Senátorem za Prahu 10 bude chirurg Jan Pirk. Nahradí Renatu Chmelovou

Autor: ČTK - 
1. října 2022
16:42

Senátorem ve volebním obvodu Praha 10 bude chirurg Jan Pirk (TOP 09). Ve druhém kole senátních voleb získal 60,44 procenta hlasů. Dosavadní senátorka Renata Chmelová (STAN) dostala 39,55 procenta hlasů, a křeslo v horní komoře tak neobhájila, vyplývá z výsledku sčítání voleb. Druhého kola voleb se zúčastnilo 19,99 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 29,26 procenta.

V prvním kole získal Pirk 44,77 procenta hlasů, druhá Chmelová 24,35 procenta hlasů. Pirk po dnešním sečtení výsledků sdělil, že se stal senátorem nejen těch, kteří jej volili, ale i těch, kteří dali hlas jiným kandidátům. „Stal jsem se senátorem nejen Prahy 10, ale vás všech z celé České republiky. Slibuji, že budu v Senátu bojovat o zdraví nás všech cestami, které jsem vám ve svém volebním programu představil,“ dodal.

Končící senátorka Chmelová poděkovala svojí rodině, týmu, podporovatelům a voličům. „Srdečně gratuluji nově zvolenému senátorovi Prahy 10,“ uvedla. Dodala, že bude pokračovat v práci pro Prahu 10 v zastupitelstvu městské části, kam se v letošních volbách za uskupení Vlasta z druhého místa kandidátky znovu dostala.

Řekla, že v Senátu prosazovala hlas pro budoucnost a pro zelenou planetu. Jako své úspěchy zmínila úspěšnou ústavní stížnost proti pravomoci obcí omezit na konkrétních adresách výplatu doplatku na bydlení nebo svoji senátorskou kancelář, která podle Chmelové pomohla 1350 lidem s konkrétními problémy.

Array

V obvodu Praha 10 usilovalo letos o senátorský post šest kandidátů. Dalšími kandidáty, kteří nepostoupili do druhého kola, byla Helena Leisztner (ANO), Jiří Kobza (SPD), Bohumil Zoufalík (NPP10-HPLD) a Štěpán Kavur (ČSSD).

V roce 2016 zvítězila v Praze 10 Chmelová (tehdy za KDU-ČSL) se ziskem 57,45 procenta hlasů. Druhý skončil Jiří Holubář (za TOP 09). Voleb se zúčastnilo deset kandidátů.

Video  Epicentrum - Miloš Vystrčil  - Nikola Forejtová
Video se připravuje ...

 

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa