Ztratilo se pět tisíc voličských průkazů. Lidé přijdou o šanci hlasovat

Autor: Aneta Černá, info.cz - 
17. 10. 2017
18:25

Předvolební napětí vrcholí a minimálně někteří voliči dál přemýšlejí, komu dají ve volbách do Poslanecké sněmovny svůj hlas. Někteří přitom k urnám nakonec možná vůbec nepůjdou, a to nikoli z vlastní vůle. Díky instituci voličského průkazu mohou hlasovat i ti, kteří se nezdržují v místě svého trvalého bydliště. Jenže pokud jim průkaz nestihne dorazit, mají smůlu. Jakkoli zásilka většinou adresátovi dojde včas, existují i případy, kdy se průkaz zdržel někde cestou a volič tak byl doslova zbaven práva hlasovat.

„Už bylo krátce před volbami a mně bylo divné, že průkaz stále nepřišel. Tak jsem volala na úřad, kde jsem o něj zažádala, a tam mi řekli, že to určitě dávno posílali. Tak jsem kontaktovala poštu, ale nešlo to nijak dohledat. Nakonec mě nějak spojili s doručovatelkou, která v naší ulici mívala službu, a ta mi řekla, že jsem pravděpodobně neměla na schránce jméno. Což je hloupost, to jsem si pak ještě kontrolovala, jestli třeba nějaký výtečník nestrhl cedulku, ale jméno jsem tam měla. Každopádně mi to znovu poslat už nestihli a domů jsem se ten víkend nedostala, takže jsem volit nešla,“ popisuje pro INFO.cz své zkušenosti z minulých parlamentních voleb Zuzana Plíšková.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Pokud průkaz dorazit nestihne, volič prakticky nemá šanci situaci vyřešit. „Nemůže dělat prakticky nic. Pokud nemá voličský průkaz a zároveň je vyškrtnutý z toho voličského seznamu, tak už není možné, aby někde hlasoval,“ potvrzuje pro INFO.cz ústavní právník Marek Antoš. Pokud úřad v místě trvalého bydliště totiž žádost o voličský průkaz zaznamená a doklad vyhotoví, automaticky občana z voličského seznamu v místě jeho bydliště vyškrtne. Důvod je jednoduchý – takový člověk by totiž mohl volit dvakrát, v místě svého bydliště a jinde na voličský průkaz. Pokud se ale doklad ztratí, člověk už nemůže nic udělat.

„Maximálně doporučuji kontaktovat úřad, který měl voličský průkaz zaslat, a prověřit situaci tam, jestli nedošlo k nějakému pochybení na jejich straně. Pokud ale průkaz vypravili a skutečně byl z úřadu odeslán a ztratil se po cestě, tak v tom případě ta situace nemá řešení. Úřad nemůže vystavit znovu duplikát, protože nemají jistotu, zda se průkaz skutečně ztratil, protože v tom případě by jeden člověk mohl volit dvakrát,“ dodává Antoš.

Odpovědnost za nedodání průkazu pak nese pošta nebo úřad. Záleží na tom, zda úředníci mají dostatečný doklad o tom, že průkaz skutečně odeslali. To se týká případů, kdy zásilku poslali doporučeně. Problém ale je, že jim to metodika ministerstva vnitra ani právní předpisy neukládají. Na základě § 8 odst. 2 vyhlášky č. 233/2000 Sb. o volbách do parlamentu si „obecní úřad a zastupitelský úřad vede přehled o přijatých, vydaných a poškozených nebo znehodnocených tiskopisech voličského průkazu; poškozené nebo znehodnocené tiskopisy voličského průkazu protokolárně zničí“.

Způsob evidence není ani v pokynech pro úřady specifikovaný. Pokud se průkaz ztratil při přepravě Českou poštou, může volič postupovat cestou klasické reklamace.

Video Zeman by zavedl povinnou volební účast. - Blesk TV

„V tu chvíli jsem byla opravdu naštvaná a napadlo mě, že bych si někde stěžovala. Na druhou stranu jsem si říkala, jestli to za to stojí – tu možnost jít k volbám bych dodatečně stejně nedostala, maximálně by to někdo osladil doručovatelce a nejsem ten typ člověka, co by toužil po takovém ‚zadostiučinění‘,“ vysvětluje Plíšková. Kolik průkazů takto nedorazí, není jasné. Je pravděpodobné, že většina lidí neví, kde si v této situaci stěžovat a jak vůbec situaci řešit.

Vnitro ale uveřejňuje počty ztracených a odcizených tiskopisů voličských průkazů, které nahlašují samy úřady. Ke 13. říjnu 2017 někdo úředníkům ukradl nebo se ztratilo zhruba 5000 průkazů. Například z Magistrátu v Jablonci nad Nisou zmizelo 860 tiskopisů, z Městského úřadu v Lučanech nad Nisou 296. INFO.cz kvůli tomu oslovilo ministerstvo vnitra, to ale na položené otázky do vydání článku nereagovalo.

O voličský průkaz lze osobně žádat na úřadě v místě svého trvalého bydliště do 18. října do 16. hodiny. Písemně mohli o vydání voličského průkazu lidé žádat do 13. října. Úřady následně začaly vyplněné tiskopisy občanům zasílat od 5. října.

Čtěte více zpráv na Info.cz

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
kalina107 ( 18. října 2017 11:21 )

Mám za to , že by se volby kvůli těmto průkazům neměly konat . Pět tisíc hlasů múže zásadním způsobem ovlivnit síly v parlamentu . A v neposlední řadě by mel být zatčen ten , kdo za ty průkazy odpovídá .

hejhej ( 17. října 2017 21:54 )

Ztratilo? Spíše plánovaný podvod s hlasy skomírajích stran, předně ČSSSD, TOP09, ODS a KDUČSL.

dingous ( 17. října 2017 19:36 )

NO A TEĎ SI PŘEDSTAVTE TEN ZMATEK, KDYBY SE SMĚLO VOLIT ELEKTRONICKY...FUJ

zlymikes ( 17. října 2017 19:33 )

Z povídání vyplývá, že minimálně 5000 agentů /StB/ ovlivní výsledky voleb a dají podnět k jejich zneplatnění. Ten Babiš jeden!

agfor ( 17. října 2017 18:58 )

Běžte klidně volit za mě. Steně jsou na kandidátkách stejné jména, jako minule a proto je jedno, kdo ten cár papíru do volební popelnice hodí.

Zobrazit celou diskusi
Další videa