Nemůžeme dýchat, naléhá Vladimír (51) s rodinou na politiky. Jak mu pomohou?

Autor: David Budai - 
11. října 2017
05:01

Rodina Vladimíra Burdy (51) žije v jednom z nejzamořenějších míst Evropy. Ostravská část Radvanice každoročně trhá rekordy v počtu dnů, kdy jsou překračovány imisní limity nebezpečného polétavého prachu. Loni to bylo 89, přestože podle zákona to může být jen 35. Papírově tak měli místní „vydýcháno“ už v březnu.

„Nemůžeme na podzim a v zimě pořádně větrat, protože je venku nedýchatelno,“ popsal Blesku realitu života v Radvanicích Vladimír Burda. Znečištění v oblasti způsobuje hlavně nedaleká huť. Ta sice v regionu dává tisícům lidí práci, jenže to odnáší zdraví zdejších obyvatel. 

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Třeba manželka pana Burdy to odnáší podlomeným zdravím a několikrát ročně zamíří dokonce na nemocenskou. „Má to vliv na její dýchací cesty, prakticky kašle celou zimu, často během podzimu,“ popsal Blesku Vladimír Burda. 

Psa venčí s respirátorem

Časté problémy měly v dětství také dcery, kterým se nevyhýbaly ani záněty nebo zápaly plic. „Děti jsou většinou velmi často nemocné. Jsou to různé záněty horních cest dýchacích, záněty průdušek a různé kašle,“ říká Burda. Ve dnech, kdy je stav ovzduší nejhorší, si při venčení psa nasazuje ochranný respirátor.

Kdykoliv je to možné, tráví rodina volné dny mimo Ostravu, například na horách. A to stojí peníze, stejně jako vitaminy, které pomáhají bojovat s dopady špatného ovzduší. „Stojí nás to 12 tisíc korun měsíčně. Jde o různé vitaminy, aloe vera a další přípravky,“ říká Burda.

Podívejte se na reportáž z místa:

Video  „Dusíme se a jsme nemocní.“ Vladimír kvůli špatnému ovzduší v Ostravě žaluje stát.  - David Budai, Jan Jedlička

Cítí se jako rukojmí

Rodina by se ráda odstěhovala, jenže to není snadné. Pan Burda se bojí, že by prodejem domu přišel o hodně peněz. Navíc má k místu citovou vazbu, dům postavil jeho dědeček už v roce 1928. „Žije tady s námi také moje maminka, která tady prožila přes 50 let. A ona si nedovede představit, že by se měla stěhovat. A mám prodat dům s maminkou? To nejde, jsme jako rukojmí,“ popisuje své dilema. 

Kvůli znečištění ovzduší podal žalobu na stát, konkrétně ministerstvo životního prostředí, a jako odškodné požaduje jeden milion korun. „Jsou až desetkrát překračovány imisní limity třeba u benzoapyrenu, což je rakovinotvorná látka, která velmi ohrožuje naše zdraví. Není normální, když stát ignoruje zákon a nezakročí,“ zdůvodňuje. Žalobu podal už před více než dvěma lety, zatím se ale projednávání u soudu prakticky nikam neposunulo.

Až 10 000 úmrtí ročně

Česká republika patří k zemím s nejhorším ovzduším v Evropě. Nejvíce trpí lidé na Ostravsku a ve velkých městech. Škodlivinami jsou zasaženy miliony obyvatel a každý rok jich kvůli tomu až 10 tisíc předčasně zemře.

„Lidé v nejpostiženějších oblastech mají o čtvrtinu nebo skoro o třetinu vyšší riziko, že onemocní nemocí srdce a cév nebo dříve umřou na infarkt nebo mozkovou mrtvici,“ řekl Blesku Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví. 

Desetkrát více prachu

V roce 2016 byl v Ostravě-Radvanicích překročen limit polétavého prachu celkem 89 dnů. Maximální koncentrace prachu (PM10) tam dosáhla zhruba 181 mikrogramů na metr krychlový, tedy více než trojnásobku mezní hranice, která je 50 mikrogramů.

Video  Tohle nadýcháme ve smogu: Jako když jste v místnosti s výpary ředidel, kouře a prachu.  - Markéta Volfová, Lukáš Červený, Reuters, hudba: hudebnibanka.cz/Anselm C. Kreuzer, Michi Koerner - WAITING FOR RESULTS A

Nedaleké Věřňovice zaznamenaly dokonce desetinásobek, konkrétně 501 mikrogramů. I tato obec pravidelně dosahuje nejvyšších příček nejznečištěnějších míst v Česku. „Ostravsko patří mezi tři oblasti v Evropě, které jsou vůbec nejvíce postiženy zamořením ovzduší,“ tvrdí Miroslav Šuta s tím, že více než z poloviny za to může průmysl.

Volební souboj: Život v Česku

Jak se žije a bude žít v Česku? A pomohou politici panu Burdovi a dalším lidem, kteří dýchají otrávený vzduch? Debatu vysíláme živě už dnes ve středu 11. 10. od 14 hodin na Blesk.cz a na Facebooku.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

KOMPLETNÍ KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017 NAJDETE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
dajka123 ( 11. října 2017 13:16 )

Sores, má slova. Ten hypochondr si na těch fotkách zapomněl dát náhubek, ale to by toho vyžírku nikdo nepoznal. 😲 Zajímalo by mě na kolik si tímto příspěvkem přišel. 😆 Ten spíš pojde na předávkování než na to znečištěné ovzduší.

sores ( 11. října 2017 13:10 )

Život je na 1 místě a zdravíčko!!Ostatní vazby v místě bydliště musí stranou!!! Je vidět že mu až tolik na zdravíčku nesejde když tolik let nic neudělal a bydlí v tom pekle dál nebo to s ním není až tak špatné!

robin5 ( 11. října 2017 13:05 )

Jeden den otec do práce nastoupí a druhý vystoupí. Ten makat nebude, bolela by ho záda, ruce a všechno. Ovšem budou vánoce, tak se můžeme těšit na cikánský dopis Ježíškovi, co všechno parchanti potřebují a co chtějí. Pochopitelně, číslo jejich účtu nebude chybět. Ksindl žebravý.

bullshit ( 11. října 2017 12:32 )

Otec po pěti letech možná nastoupí do práce, taky dobrý...

dajka123 ( 11. října 2017 11:38 )

Hutě tam stojí bezmála 70let típkovi je 51, proč to řeší až po 51letech, ale proč si nepřilepší stupidní článkem v bulváru. Rodí se další Koptík.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud