Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

„Chceme pozastavit inkluzi,“ překvapil lidovec Mihola. A zmínil dopisy fanynek

Video se připravuje ...
Autor: zst - 
7. října 2017
11:15

Zastavme inkluzi a pojďme ji vyhodnotit, navrhl v Blesk Volebním souboji 2017 šéf lidoveckých poslanců Jiří Mihola. Lídr strany v Jihomoravském kraji uvedl také, že učitelé by podle něj měli mít už v tuto chvíli průměrý plat 35 tisíc korun. Se všemi příplatky a odměnami jsou přitom na 29 tisících.

Lidovci by přidali do škol pouze jednu hodinu tělocviku, pro dvě už by ruce nezvedli. Nerušili by povinnou maturitu z matematiky a nehlasovali by ani pro vyčlenění sportu z ministerstva školství do samostatné agentury přímo v gesci premiéra. Problém by naopak neměli s tím, aby sportovní dotace tekly přímo ke konkrétním týmům. Teď je přitom přerozdělují unie či svazy. Vyplynulo to ze simulovaného sněmovního hlasování během debaty.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Blesk.cz: Měly pro vás děti ve škole nějakou přezdívku?

„To byste se museli zeptat jich, to nepochybně ano. Ale měl jsem i nějaké fanynky, nebo jak to nazvat, které mně psaly hezké dopisy.“

Hlídal si Jiří Mihola své písemky, nebo dával spolužákům opisovat? Podívejte se:

EMBED_OFF

Kariérní řád: Lepší něco než nic

Jiří Mihola vystoupil v debatě s výhradami ke kariérnímu řádu, ačkoliv pro něj sám hlasoval. „Já jsem pro kariérní řád hlasoval, já se k tomu znám. Protože si myslím, že je lépe věc opravit, než ji shodit. Obávám se, že už to jen tak někdo brzy nenastartuje. Naopak nechápu kolegy z ANO, kteří zjevně nedávali pozor, když byli v poslaneckých lavicích a na výborech,“ zaútočil proti koaličnímu partnerovi, který si dle něj počínal „hodně trestuhodně“, když proti kariérnímu řádu otočil názor.

Šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL učil 24 let na osmiletém gymnáziu a na pedagogické fakultě. Dnes obdivuje kolegy, kteří u učení vydrželi a nenechali se otrávit. Zmínil to, když byla řeč o platech pedagogů. I podle něj musí být učitelé adekvátně ohodnoceni a motivováni. „Když se trochu přidalo, tak se někde ubralo – ať už na osobních ohodnoceních, nebo odměnách,“ upozornil.

Učitelé by v tuto chvíli měli mít kolem 35 tisíc. Podívejte se na záznam celé debaty:

Video  Záznam debaty o školství: Ostrá hádka Klause a Valachové o postižených dětech a sliby o platech učitelů  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

„O inkluzi stále nejsou relevnatní data“

Během tématu inkluze pak přišel zástupce jedné z koaličních stran s překvapivým návrhem. „Chceme stop stav inkluze. Je třeba provést revizi čili vyhodnocení. Už koncem září měla být, ale stále nejsou, relevantní data, o která by se dalo opřít. Je potřeba to vyhodnotit už směrem k příštímu roku,“ zmínil.

Podle Miholy je mnohdy „inkluze dráždivější a žhavější téma“ než třeba i tolik diskutované platy učitelů. Záměr byl prý dobrý. „Podat ruku je správné, ale je třeba říct, že ministerstvo to nezvládlo po stránce finanční, odborné a informační. Bohužel,“ vytkl exministryni Valachové (ČSSD). „Není možné dávat všanc ostatní žáky. Inkluze nesmí znamenat pokles kvality výuky pro ostatní,“ dodal Mihola.

Jaké plány mají lidovci se školstvím? Podívejte se:

EMBED_OFF

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa