Komu prospěla inkluze? A kdo bude učit naše děti? Blesk se zeptá politiků na stav školství

 • Autor: Vera Renovica - 
  3. 10. 2017
  05:02

  Společné vzdělávání všech dětí bez ohledu na handicap. Krásná myšlenka, ale složitě proveditelná. Se svým názorem na „novinku“, která už rok přidělává starosti rodičům i pedagogům, se zítra předvede v pátém dílu Blesk Volebního souboje 2017 „K tabuli!“ 8 politiků… Tématem debaty budou i platy ve školství, sebevědomí dětí a narůstající kritika kantorů. Základní problémy ve školství pro Blesk okomentoval odborník na vzdělávání Janek Wagner.

   

 • 1.1. problém: Inkluze omezila svobodu!

  Inkluzivní novela byla vlastně vlamování se do otevřených dveří. Inkluze byla vždy funkční, chybělo ale dostatečné financování, ať už se jedná o platy asistentů pedagoga, nebo na snížení počtu žáků ve třídách, případně na zvýšení kapacity poradenské péče či na speciální pedagogy.

  Nová povinnost inkludovat i ty, kteří o to nestojí či pro které to není vůbec vhodné, tam, kde pro to nejsou podmínky nebo kde nejsou učitelé, kteří se na inkluzi cítí připraveni, je v příkrém rozporu s nejlepším zájmem takto inkludovaných dětí. Rodičům těchto dětí se omezila možnost svobodné volby vzdělávací cesty, nemají totiž možnost výběru speciální školy pro své dítě, mají jen možnost ji odmítnout.“

  Problémy českého školství: Komu prospěla inkluze?

 • 2.2. problém: Povinná školka? Není místo!

  Zavedení povinného předškolního ročníku (od letošního roku, pozn. red.) bylo přijato v rozporu se závěry odborných studií, které doporučovaly přípravný ročník v základní škole.

  Absurditou jsou dva aspekty legislativy. Zaprvé: Mateřské školky musí pro děti vzdělávané doma blokovat místo. A protože jde o zhruba 5 % populačního ročníku, znamená to snížení již tak nedostatečné kapacity školek o dalších 5000 míst, tedy vlastně 200 tříd! Zadruhé: Zákonem stanovenou povinnost vzdělávání si některé školky vykládají jako povinnou docházku a vyžadují striktní omlouvání z výuky, přestože řada rodičů je zvyklá mít děti doma dle potřeby i svých možností. Ministerstvo školství není schopné připravit jasnou metodiku a vymlouvá se na »aktivní« ředitelky...“

  Problémy českého školství: Komu prospěla inkluze?

 • 3.3. problém: Výuka je zastaralá!

  Systémová podpora digitalizace vzdělávání byla přerušena na téměř deset let a aktuální Strategii digitálního vzdělávání do roku 2020 ministerstvo školství ani vláda neplní. Před financováním podpory digitalizace z unijního operačního programu dostala přednost například zpackaná podpora inkluze. Ve školách chybí moderní technologie podporující především informatické myšlení. Závažnějším problémem je nedostatek kvalifikovaných učitelů informatiky. Takoví si totiž mimo školství mohou vydělat mnohonásobek učitelského platu.“

  Problémy českého školství: Komu prospěla inkluze?

 • 4.Obecný a trvalý problém

  Primárním problémem, který negativně ovlivňuje prakticky všechny oblasti školství i vzdělávání vůbec, je dlouhodobé podfinancování. Za vlády ČSSD navíc podíl výdajů na vzdělávání v procentech hrubého domácího produktu poklesl, a pokud se podíváme na absolutní oficiální výdaje na vzdělávání ve stálých cenách, tak nerostou.“

  Problémy českého školství: Komu prospěla inkluze?

 • 5.Nenechte si ujít!

  V pátém dílu Blesk Volebního souboje 2017 „K tabuli!“ přijde řeč na školství. Osmička politiků bude diskutovat o inkluzi, kariérním řádu, vztahu státních a privátních škol, dotacích i finanční podpoře sportu.

  Debatu osmi politiků na téma školství sledujte ve středu od 14 hodin na Blesk.cz a Facebooku Blesk.cz!

  Debatu osmi politiků na téma školství sledujte ve středu od 14 hodin na Blesk.cz a Facebooku Blesk.cz.

  Debatu osmi politiků na téma školství sledujte ve středu od 14 hodin na Blesk.cz a Facebooku Blesk.cz.

 • 6.VIDEO: Václav Klaus ml. o inkluzi škol: To je zločin na mentálně hendikepovaných dětech

  Video Václav Klaus ml. o inkluzi škol: To je zločin na mentálně hendikepovaných dětech. - Vera Renovica, Blesk TV

Doporučujeme
11karel11 ( 4. října 2017 15:21 )

Nikpomu, jen uškodila.

11karel11 ( 4. října 2017 15:18 )

Blbost, zadarmo drazí jsou, ti co to vymysleli-.

goldsteinicik ( 3. října 2017 14:21 )

Svůj k svému milá paní. Běžná škola je pro zdravé bez postižení. A vzdělání? Dnes nemají práci zdraví lidé natož postižení...max chráněná dílna, ale spíš ID hned v 18letech. Víte já mám vždycky z lidí kteří mají postižené dítě pocit jak když jsou něco víc něco vyjmečného, ale tak to zkrátka není, já bych nechtěl aby moje děti měli takového spolužáka a to se nezlobte.

wisa ( 3. října 2017 09:48 )

Uprimne, je videt, ze doma "specialni" dite, ktere je potreba zaradit do bezne skoly, nemate. Ja takove mam. Neumite si predstavit tu radost, kdyz mi dite vzali do specialky. Neco jako kdyby dostudovalo doktorat. A v mem okoli je to podobne. Nase deti potrebuji specialni pedagogicky pristup, a v beznem rezimu se akorat stavaji tercem sikany, suzuji je frustrace, prohlubuje se nezajmem o vzdelani.

paralenka ( 3. října 2017 09:03 )

 Inkluzi či vybavenost škol raději nekomentuji. Ale zaujalo mě vyprávění maminky o jedné mateřince. Mamina měla volno v pátek 29. září, chtěla si dítko nechat doma. Buď měla přinést omluvenku od lékaře, nebo zaplatit za stravu dvojnásobek, přestože nebude odebrána! Jestli je tohle dílo Valachové, měla by se stydět! Že na venkovské škole řediteluje ta z mateřinky i kantorům ZŠ, je také absurdní - má nižší vzdělání než oni, ale důležitá je prý jako p*del, bohužel se moc nekoná, cestuje, "lázňuje", dovolenou si naposledy vzala teď v září, kdy škola rozjíždí plnou parou! Zřejmě mají nízké vzdělání i radní, jinak by vypsali konkurz a obsadili místo kvalifikovanějším pedagogem! Financování materiálního vybavení? Někde ostudné, chcete informatiku, ale jak/ na čem ji vyučovat, absolutně nezajištěno! Poznala jsem školu, kde odírají rodiče podle vyhlášky o poplatku v družinách, ale peníze se ztrácí v systému, takže za další stovky musí dítkám zakoupit rodiče ještě další materiál, aby děti nemalovaly prstem na zeď a ruce si neotíraly do gatí! Slyší MŠMT hlasy z praxe, nebo jen odtahuje ten svůj úřednický stolek co nejdál od reality a nasazuje klapky na uši???

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud