Betonové zátarasy proti teroru na Staromáku? Klepu si na čelo, řekla Černochová z ODS

Autor: Jakub Veinlich - 
30. 9. 2017
16:37

Poslankyně a jednička pražské kandidátky ODS byla jedinou ženou v debatě Blesk volební souboj 2017 na téma Do zbraně. Politikům ale nic nedarovala. Na Piráty se ohradila, že ohrožují nezávislost soudů, a na soudce chtějí vést složky. Členům vládní koalice zase vyčinila, že nejsou dost důrazní při řešení migrační vlny. 

Blesk.cz Paní Černochová, představte si svůj návrat z nějaké noční akce Prahou, měla byste prst na spoušti?

„Jak jsem už řekla v několika jiných debatách – zatím nemám pocit, že bych měla po Praze, po České republice, chodit ozbrojená. Až ten pocit mít budu, tak se té situaci přizpůsobím, ale v tuto chvíli se snažím chodit ulicemi, kde mně nic nehrozí a Praha 2 je bezpečná, takže bydlím na dvojce, kde skutečně ta míra kriminality je nižší než jinde a nemám tu potřebu. Říkám zatím, nevylučuji, že se to v budoucnu změní,“ prozradila v otázce na tělo Černochová.

Video Jana Černochová (ODS) v noci se v Česku zatím nebojí - zbraň by nepoužila - Blesk TV

 

Selhání politiků

Teroristický útok v Německu – při kterém zemřela loni v prosinci na vánočních trzích v Berlíně i Češka Naďa Čižmár - považuje Jana Černochová ne za selhání bezpečnostních složek, ale za selhání německých politiků. Sama se prý směje tomu, jak čeští politici přistupují k bezpečnostním opatřením u nás – a zmínila „nepochopitelné“ rozmístění betonových zátaras na Staroměstském náměstí.

„Určitě i pan ministr, kdokoliv tady z kolegů to viděl, tak si musí klepat na čelo, protože tohle žádné bezpečnostní opatření není,“ podivovala se Černochová, poslankyně a starostka Prahy 2 nad rozhodnutím pražského magistrátu. Naopak by podle svých slov uvítala jako bezpečnostní opatření kamerový systém na Hlavním nádraží. „Do kterého má přístup policie České republiky,“ dodala. Sama prý apelovala jako starostka na ministra dopravy, ale zatím nic. A to i přesto, že bezpečnostní rada státu jednala o střežení letiště. „Ale na Hlavní nádraží všichni kašlou,“ postěžovala si Černochová ve studiu Blesku.

Lepší kontroly uprchlíků

Pokud podle Černochové nechceme, aby se teroristé z Islámského státu nepřesunuli do Evropy, musíme kontrolovat lépe takzvané no go zóny, kde se staví mešity a kde sídlí islámská komunita. A zakázat všem uprchlíkům z islámských zemí přístup do Evropy.

„Chtěla bych poprosit členy vládní koalice, aby na úrovni ministrů a předsedy vlády, požadovali po Evropské unie, aby se důkladným způsobem změnila politika, kterou má zastávat a nezastává Frontex,“ zmínila Černochová špatné fungování agentury, která má na hranicích schengenského prostoru registrovat uprchlíky a občany třetích zemí.

Video Politici v debatě Blesku: Česko by teror zvládlo lépe než Němci, útok uz nás nehrozí - Blesk Zprávy

Ministr obrany Martin Stropnický odkázal Černochovou na ministra vnitra, pod kterého Frontex spadá. Zároveň odmítl, že by Česká republika byla při ochraně Evropy a schengenského prostoru nějak pasivní.

Za zbraň může Unie

Jako jedna z mála poslanců a poslankyň se Jana Černochová hlásí hrdě k tomu, že má zbrojní průkaz a vlastní zbraň.

„Zbrojní průkaz jsem si pořizovala evropské komisi navzdory,“ přiznala Černochová. Protestuje tak prý proti směrnici Evropské unie, která má podle jejích slov vést k odzbrojení Čechů, kteří mají zbrojní průkaz a legálně si pořídili zbraň.

„Myslím si, že teorie Evropské unie – Evropské komise na začátku – že odzbrojením legálních držitelů zbraní bude potírat terorismus, je naprosto lichá,“ dodala poslankyně, která se v šatech a se zbraní v ruce nechala fotit na pražské náplavce a dodala, že teroristé si nepořizují takové zbraně legálně „ani neabsolvují to martyrium k získání zbrojního průkazu“. Sama proto v Česku spolupředkládá novelu ústavního zákona, která má prý zajistit podmínky pro držitele zbraní bez ohledu na evropskou směrnici.

Černochová zároveň několikrát odmítla v debatě názory Pirátů. Například ve chvíli, kdy jejich šéf Ivan Bartoš mluvil právě o zbraních. Tvrdí, že se evropskou směrnicí zase až tolik měnit nebude – podle Černochové jsou ale ohrožené i historické rekonstrukce různých bitev.

„Tady se dožijeme toho, že budeme děla z napoleonských válek muset mít v trezoru – zatavovat, a místo toho, aby se na historické události, které snad máme všichni rádi, protože se připomínají dějiny Československa, tak tam místo toho budou běhat vojáci s košťaty – místo s předovkou. To chcete jako, Piráti?,“ ohradila se Černochová proti slovům Bartoše.

Piráti stejní jako Babiš

Podruhé se Černochová neudržela, když přišla řeč na důvěru soudům – těm podle průzkumu agentury Phoenix Research nedůvěřuje 44 % z více než tisícovky dotázaných. Černochová se pozastavila nad programem Pirátů, kteří tam mají zavedení takzvaných karet soudců. „Nic takového tam nemá pan Ondráček za KSČM, přesto že by to tam mohli mít v návaznosti na padesátá léta a já to objevím u Pirátů,“ podivovala se Černochová při debatě.

Bartoš to vysvětlil tím, že Piráti jen chtějí systém, který by ukazoval na historii soudce. Či případy, kterými se v minulosti zabýval. „To je popření nezávislosti těch soudců, vy si můžete s panem Babišem podat ruku,“ reagovala Černochová.

Vojnu ne

V případě, že by měla Jana Černochová hlasovat pro zákon, který by povoloval ministerstvu vnitra vypínat weby, které šíří dezinformace, zdržela by se prý hlasování, protože takovou pravomoc by podle ní měla mít vláda a ne ministr. Nepodpořila by zrušení imunity a pro zákon, který by zaváděl pro notorické přestupkáře systém třikrát a dost, by hlasovala v případě, že by rozhodoval o vězení soud. Stejně jako většina politiků ve studiu by pak Černochová nepodpořila znovuzavedení povinné vojny.

Video Jana Černochová 30 vteřin - Blesk TV

Po volbách chce ODS podle Černochové i nadále stabilní armádu ovšem s technologiemi, které odpovídají 21. století. Což prý současná vláda zaspala. Občanští demokraté naopak odmítají společnou evropskou armádu, kterou považují za utopický projekt.

To nejlepší z předvolebních debat Blesku najdete zde: 

 

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
zednik ( 1. října 2017 10:31 )

Tahle paní je hrozná. Ale s tím Staromákem má pravdu. Ty ostudné zátarasy jsou tam na dvě věci. Asi zas něčí švagr v nějaké firmě asi dostal zakázku. Vyjmenuju z fleku 8 míst, kde si případný terorista přijde na své, Staromák i přes zátarasy nevyjímaje. Hranice jsme si se slávozu oddrátovali a zadrátujeme si se slávou ulice,náměstí, nádraží, OC ... Dost dobrý posun k lepšímu.

salamander ( 1. října 2017 09:49 )

Tak si tam lehni sama - štětko - možná zastavíš nejenom sračku, ale i ty, co sem posílá psychopatka Merkel.

asijo ( 1. října 2017 01:41 )

Až se zbavíme lidí jako Černochová,tak tu bude zase lépe.

Zobrazit celou diskusi
Další videa