Pondělí 20. května 2024
Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika
Oblačno, bouřka 20°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Hrozí teror v Česku? Politici v debatě Blesku ztrhali zátarasy v centru Prahy

Video se připravuje ...
Autor: Jaroslav Šimáček - 
27. září 2017
15:30

Je to hrozba, kterou nelze v současné Evropě přehlížet. Teroristické útoky zažila řada zemí, Česko naštěstí zatím nikoliv. Nakolik je to hrozba reálná i pro Českou republiku, nebo zda se jedná jen o strašení lidí, o tom debatovali politici v Blesk Volebním souboji 2017. A „schytaly“ to například nové bariéry na Staroměstském náměstí v Praze.

Máte strach z teroristického útoku v Česku? 41 procent respondentů se ho obává, 41 procent nikoli, ukázal exkluzivní průzkum agentury Phoenix Research pro Blesk.cz a další kolo Volebního souboje 2017, tentokrát s názvem „Do zbraně!“.

Štěstí přitom přeje připraveným, a tak i v Česku raději dochází na realizaci bezpečnostních opatření – ať už jde o kontroly na Pražském hradě, na letišti, či betonové zátarasy na Staroměstském náměstí. Právě ty však sklidily v debatě kritiku.

Autobus na Karlově mostě: Nebezpečí, či hloupost řidiče?

V poslední době přitom přibylo právě útoků, kdy se vražednou zbraní stává dopravní prostředek – auto, dodávka, kamion. Na Karlův most přitom o víkendu nečekaně vjel řidič autobusu, nic mu v tom nezabránilo.

„Já to vnímám jako totální pitomost toho řidiče,“ uvedl lidovecký poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL).

„Já si nemyslím, že je to hloupost řidiče, že tam je selhání technické,“ oponoval poslanec KSČM Zdeněk Ondráček, podle kterého by měl být u vjezdu sloupek, který by toto znemožnil. Případně jiná zátarasa, která by umožnila, „aby na ten Karlův most nemohl jezdit nikdo jiný než bezpečnostní složky, popř. údržba“. „Ona tam byla, ale někdo ji asi ukradl, nebo něco podobného. Je tam ještě zbytek toho sloupku, běžte se tam podívat,“ reagoval Gabal.

Video  Zátarasy v centru Prahy, autobus na Karlově mostě: Politici v debatě Blesk.cz řešili bezpečnostní opatření.  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Pražský hrad: Lidé ve frontě vystaveni riziku

Nad situací kolem ochrany Pražského hradu se pozastavil místopředseda STAN Vít Rakušan. „V současné době máme úžasně chráněný Pražský hrad. Až na to, že specialisté na ochranu říkají, že ty fronty, které se tam tvoří, to je právě ten ideální cíl,“ varoval. Považuje to za „bezpečnostní opatření pro bezpečnostní opatření“, ale nikoliv pro „reálnou ochranu měkkých cílů“. Riziko se takovými opatřeními „zásadně zvyšuje“, míní.

Nad jiným bezpečnostním opatřením se pozastavila poslankyně ODS Jana Černochová. „Jestli jste se teď v poslední době byli podívat na Staroměstském náměstí a viděli jste tam ty betonové panely, které tam nechala umístit kolegyně z ANO pana ministra Stropnického Krnáčová, primátorka Prahy, tak určitě i pan ministr, kdokoliv tady z kolegů, kdo to viděl, tak si musí ťukat na čelo. Protože tohle žádné bezpečnostní opatření není,“ kritizovala Černochová zátarasy.

Za bezpečnostní opatření by považovala to, aby na hlavním nádraží byl kamerový systém, do kterého by mohla vstupovat Policie ČR. „Na hlavní nádraží všichni kašlou a to se mi nelíbí,“ uvedla.  

„Ty žlutočerné zátarasy, které jsou vlastně silniční, v podstatě teď narušují krásu Staroměstského náměstí,“ přidal se komunistický poslanec Ondráček, podle kterého by lepší volbou byly např. kontroverzní betonové květináče z Prahy 5. O betonových zátarasech na Staroměstském náměstí informoval například web Reflex.cz, který na místě pořídil i video.

Stropnický: Pozor na šíření strachu

Česku se však naštěstí útok, jaký zažily Berlín, Paříž, Londýn a další metropole, vyhýbá. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) upozorňoval na „relativní bezpečnost, které se těšíme v ČR“. Podle Stropnického není naštěstí Česko v takové situaci jako sousední Německo. „Bohužel jsou politici, kteří si ze šíření strachu a nenávisti udělali jediný program,“ dodal.

Přesto, hrozí i u nás útok teroristů? „My se připravujeme na takové věci, ale díkybohu jsme neměli možnost je reálně vyzkoušet,“ uvedl náhradník za ministra vnitra Milana Chovance, poslanec a předseda Roman Váňa (ČSSD).

„Zdůrazněme, že Česká republika je šestý nejbezpečnější stát,“ uvedl šéf Pirátů Ivan Bartoš. Podle něj vnitřní bezpečnost Česka funguje. „Proto se tu také nic neděje,“ podotkl. „Domnívám se, že v současné době bezprostřední riziko českým občanům nehrozí,“ podotkl Vít Rakušan. Rád, že Česko nemělo, alespoň zatím, smůlu se s „útokem v této podobě potýkat“, je i teplický radní a ambasador TOP 09 pro mladé Dominik Feri. „Z mého hlediska je ČR absolutně bezpečná země,“ uvedl lidovec Gabal, podle kterého nemá smysl lidi strašit.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

KOMPLETNÍ KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017 NAJDETE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
moiaza ( 27. září 2017 20:20 )

Žvásty hlupáků jsou určeny zas jen hlupákům. A když vidím toho komedianta, tak to už teprve vůbec neposlouchám. Je to ubohá loutka v rukou Babiše.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa