Pátek 12. dubna 2024
Svátek slaví Julius, zítra Aleš
Polojasno 19°C

Zbraně v ústavě? Nesmysl. V USA to stojí život 13 tisíc lidí ročně, varuje poslanec Gabal

Video se připravuje ...
Autor: Jakub Veinlich - 
30. září 2017
13:05

Českou republiku považuje za bezpečnou zemi, nemá proto smysl strašit lidi teroristickým útokem. Kdyby ale došlo na nejhorší, zbraň by prý uměl použít. Ústavu ale kvůli zbraním odmítá měnit, stávající zákony jsou podle poslance Ivana Gabala (nestraníka za KDU – ČSL), který kandiduje jako lídr ve Středočeském kraji, dostatečné. I to zaznělo v dalším Blesk Volebním souboji 2017. Čtvrtý díl nesl název Do zbraně!

Blesk.cz Okradl vás někdy někdo, a co vám vzal?

Po dlouhém přemýšlení, kdy už to vypadalo, že má štěstí a nikdy o nic nepřišel, se Ivan Gabal rozpomenul, že přeci jen i na něj si zloději přišli.

„Myslím, že ano, ale moc si to nepamatuji. Myslím, že ve vlaku jednou – někdo mi ukradl počítač při cestě před pěti lety. Nevím jestli to byl někdo, kdo si pomohl počítačem, nebo informacemi, které byly v něm,“ prozradil na sebe vzpomínku ze soukromí místopředseda sněmovního Výboru pro obranu.

Padlí na hlavu

Dávat si do ústavy možnost použít zbraň v případě ohrožení státu proti teroristům považuje Gabal za zbytečné. Podobnou možnost mají v ústavách jen latinskoamerické země a Spojené státy, kde podle Gabala kvůli těmto pravidlům, kdy může držet zbraň skoro každý, zemře ročně na 13 a půl tisíce lidí.

„Ten zákon bych přirovnal k čemusi – čím byla Klausova amnestie – Katastrofa, která by nás posunula na směr amerického vývoje, přirovnal navrhovanou novelu ústavního zákona k propuštění vězňů bývalým prezidentem Václavem Klausem.

Na celý záznam debaty se podívejte zde: 

Video  Politici v debatě Blesku: Česko by teror zvládlo lépe než Němci, útok uz nás nehrozí  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

„A jestliže my si chceme dát do ústavy něco, co nefunguje ve Spojených státech, tak bychom podle mého názoru byli padlí na hlavu,“ dodal poslanec Gabal s tím, že by zachoval stávající zákony.

Nestrašte lidi

Česká republika je nejbezpečnější zemí v Evropě, tvrdí Gabal. Strašit lidi teroristickým útokem u nás prý tak nemá smysl. Gabal prý mluví z vlastní zkušenosti – 4 a půl roku pracovala jeho manželka v Bagdádu: „Denně jsme ta rizika nesli. A jednou za šest týdnů startovala přes území Islámského státu letadlem zpět domů, takže z mého hlediska je Česká republika absolutně bezpečná země.“

Totální pitomost řidiče

Gabal ani nevěří, že by někdo chtěl zaútočit právě u nás. I když mnohé mohl nedávno vylekat autobus přímo na Karlově mostě. Řidiči ve vjezdu na frekventované místo plné turistů nic nezabránilo.

„Já to vnímám jako totální pitomost toho řidiče,“ uvedl lidovecký poslanec Ivan Gabal a dodal že od ledna 2015 Evropa zažila 14 teroristických útoků. „Z toho první tři byly ozbrojené a s výbušninami – organizované a vojensky připravené. A od poloviny roku 2016 máme tento typ chaotizovaných útoků neozbrojených, příležitostných a podobně,“ uzavřel sociolog Gabal debatu nad příběhem Češky Nadi Čižmár, kterou loni v prosinci zavraždil v Berlíně zfanatizovaný Tunisan Anis Amri, který najel na vánočních trzích do davu lidí.

Plány po volbách

I po volbách chtějí lidovci zůstat v Evropské unie a také v NATO. „Udělám v příštím období maximum nejen proto, abychom v těchto klubech zůstali – v jejich centru a byli jsme v nich aktivní, ale také abychom si vůči nim plnili své závazky a povinnosti, což není úplně vždy pravda,"  nastínil Gabal plán lidovců na další čtyřy roky. 

Sám by navíc znovu nezaváděl povinnou vojenskou službu. V Poslanecké sněmovně by ale Gabal podpořil zákon, který by za tři stejné přestupky poslal pachatele k soudu a případně do vězení. A uvítal by i možnost, aby ministerstvo vnitra mohlo vypínat weby, které šíří záměrně dezinformace. 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
vladimir1950 ( 30. září 2017 13:23 )

Že je Gabal obyčejný dobroser, to se ví už dávno. Teď jen potvrdil, jaký zamtek má v hlavě. Když dává jako příklad USA, tak by měl ve všem, tedy i ve zbraních. Je to h l u p á k ! Jsem pro podobnou legislativu, jako v USA, tedy možnost si po dovršení věku 18 let na OP koupit zbraň.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa