Sobota 2. března 2024
Svátek slaví Anežka, zítra Kamil
Oblačno 11°C

ODS okřikla Novu a Primu kvůli debatě Babiše s Fialou. V Blesku se zřejmě utkají

Autor: ČTK, zst - 
22. září 2017
13:50

Opoziční ODS kritizuje soukromé televize za to, že neplánují předvolební debaty, ve kterých by mohl předseda ODS Petr Fiala přímo konfrontovat předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Šéf volební kampaně ODS Zbyněk Stanjura se ohradil proti tomu, že Nova odvysílá pouze duel lídrů Lubomíra Zaorálka (ČSSD) a Babiše, a televize Prima přeložila Fialu z plánované debaty s šéfem ANO do pořadu, kde vystoupí spolu se Zaorálkem. Blesk v pořadu Bitva o premiéra 18. října od 14 hodin na svém webu zřejmě nabídne střet Babiše, Zaorálka i Fialy, pokud preference jejich stran budou patřit v říjnu mezi šest nejsilnějších.

Prima odvysílá tři předvolební Partie, hosty pozvala podle speciálního klíče. Ke konkrétním hostům se televize nevyjádřila. Strany Prima do vysílání pozvala podle výsledků ve výzkumech volebních preferencí. „Výsledky každé strany ve třech zdrojích byly zprůměrovány a složení hostů v každém vydání Partie bylo zvoleno tak, aby zástupce nejsilnější a nejslabší strany doplnil vždy zástupce strany nejblíže středu preferencí,“ sdělila mluvčí Primy Jana Mrákotová.

Předvolebního pořadu Partie se tak 1. října zúčastní zástupci KSČM, TOP 09 a KDU-ČSL, o týden později přijdou na řadu ČSSD, ODS a Piráti a v poslední předvolební neděli odvysílá televize diskusi zástupců hnutí ANO, SPD a Starostů a nezávislých. Fiala ale podle Stanjury potvrdil už na začátku září účast v debatě s Babišem a šéfem Pirátů Ivanem Bartošem v neděli 15. října.

„Vyzýváme soukromé televize k tomu, aby daly parlamentní pravicové opozici prostor k tomu, aby její zástupci mohli hodnotit uplynulé čtyři roky vládnutí koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, a to v přímé konfrontaci s klíčovou figurou této vlády Andrejem Babišem, který se jí vyhýbá,“ uvedl Stanjura. Po veřejnoprávní televizi pak chce, aby v superdebatě lídrů, které se v předvečer voleb nezúčastní kvůli souběžně vysílanému duelu na Nově Babiš a Zaorálek, neobsazovala místa lídrů ANO a ČSSD.

Duel na Nově je podle Stanjury v souladu se strategií stran ANO a ČSSD, které se po společném čtyřletém vládnutí tváří, jako by byly i ve vládě i v opozici, podle toho, co se jim hodí. „Tento duel je jen předem připraveným divadlem, v němž sehraje roli užitečného idiota lídr ČSSD Lubomír Zaorálek,“ uvedl.

Video  Volební souboj Blesku: O daních, důchodech a minimální mzdě  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Babiš, Zaorálek i Fiala proti sobě v Blesku

Předvolební debaty vysílá na svém webu Blesk.cz také deník Blesk. Volební souboj 2017 je pojat tematicky. První tři díly se týkaly sociální oblasti (důchody, platy, sociální dávky), zdravotnictví (poplatky, péče, životní styl) a zemědělství (kvality potravin, ceny másla, dotace). V plánu je ještě stejný počet. Příští středu budou hosté debatovat o bezpečnosti a terorismu, 4. října přijde řeč na školství a 11. října pod podtitulem Život v Česku. Řeč tak bude třeba o dopravě.

Zástupci stran jsou zváni podle průzkumu agentury Phoenix Research. Šestice nejsilnějších stran pak vyšle svého zástupce, experta na danou oblast. Koho konkrétně, to je na jednotlivých stranách a hnutích. Babiš, Zaorálek a Fiala se pravděpodobně střetnou v superdebatě lídrů 18. října. Pokud jim budou nakloněny preference voličů v říjnovém průzkumu agentury.

Video  Politici pro Blesk: Kde ještě zakázat kouření? A za co (ne)platit u lékaře?  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Zaorálek a Babiš nedorazí na ČT

Televize Nova vpředvečer říjnových sněmovních voleb uspořádá místo superdebaty „jen“ debatu lídrů nejsilnějších stran podle preferencí, tedy Andreje Babiše (ANO) a Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Pořad se bude překrývat s debatou lídrů deseti politických stran, kterou plánuje Česká televize. Zaorálek považuje za nestandardní nasazení debat ČT a Novy na stejný čas. Protože Babiš dá přednost pořadu Novy, půjde do něj také.

Podle mluvčí ČT Karolíny Blinkové jsou do superdebaty podle pravidel předvolebního vysílání ČT zváni zástupci stran a hnutí podle výsledků výzkumu volebního potenciálu, který se uskuteční na přelomu září a října. Teprve poté bude zřejmé, které politické strany a subjekty budou zastoupeny. Už teď je ale jasné, že ANO a ČSSD vyšle jen „náhradníky“. Oba koaliční partneři by se totiž do deseti nejsilnějších stran v Česku měli bez problémů vejít.

Video  „Lži. Blábolíte! Zhovadilost...“ 6 politiků se rozhádalo kvůli odpovědnosti za cenu mléka a šizeným výrobkům.  - Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

KOMPLETNÍ KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017 NAJDETE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
marmat ( 23. září 2017 18:52 )

Zdeneeeeek je exot exotovič exotěnko všech diskuzí - Nutno tolerovat i politovat

marmat ( 23. září 2017 18:50 )

Vy jste obrUŇ pokud si věříte...pořád je možné, že za tyhle voloviny Vás někdo platí....OPak bychom to mohli malinko pochopit ???!

marmat ( 23. září 2017 18:47 )

Víte "nepochybně", že ČT je 100% tendenční a má velmi průhledný úkol=ničení Babiše/ANO všemi možnými a více nemožnými argumenty....Moravec to absolutně nerozdejchával, proto to AB zasklívá

gabreta ( 22. září 2017 22:19 )

Jo a na hradě by ten Tatar zdenekk viděl nejradši STB gemblera Horáčka! Co chceš, aby vypotil rozumnýho chovanec ústavu?

tosto ( 22. září 2017 19:16 )

a co maskot ČT Kalousek jim nevadí ??? navíc všichni ji platíme

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa