Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Experti o ožehavém rozchodu: Lidovcům ani starostům nepomůže. Spíš naopak

Autor: Václav Lang - 
27. července 2017
05:15

Definitivní opuštění koalice lidovců se Starosty a nezávislými (STAN) ve výsledku nepomůže ani jedné z těchto stran, shodují se odborníci, které oslovil Blesk.cz. Zatímco analytik Jan Herzmann tvrdí, že KDU-ČSL zůstane preferenčně na svém a tíha dopadne zvláště na STAN, podle politologa Lukáše Jelínka budou možná obě strany mít co dělat, aby se dostaly do sněmovny.

„KDU-ČSL zůstane na svých,“ předvídá Herzmann ze stejnojmenné analytické společnosti. „Ze všech modelů z celého letošního roku se zdá, že její pravděpodobný volební výsledek se před spojením se starosty pohyboval někde kolem sedmi procent, a myslím si, že to tak v zásadě zůstane,“ dodal.

VIDEO: Tento volební klip koalice, nad kterým se mnozí podivovali, je nyní k ničemu

EMBED_OFF

Ve složitější situaci se ocitají Starostové, kteří se sice ohánějí tím, že nezbytné pětiprocentní hranice dosáhli i loni v krajských volbách, podle Herzmanna to ale není tak zřejmé.

„Otázka je, jak bude vypadat výsledek při podstatně vyšší volební účasti, než byla v krajských volbách, protože tady můžeme řádově čekat vzestup o 20 procentních bodů. Tam se hlasy pro starosty s malým S mohou naředit, takže by Starostové s velkým S nemuseli získat tolik,“ uvedl.

Otázka podle něj také je, zda se funkce starosty ukáže jako dostatečná kompetence pro působení ve Sněmovně. „Ukazuje se, že pro Senát ano, ale Poslanecká sněmovna má přece jen trošku jinou image,“ uvedl. Starostové se prý také budou muset vyrovnat s vlastní liknavostí z posledních měsíců, kdy byli nestálí ve svých názorech ohledně spojenectví.

Špatně pro preference, dobře pro značku

„Já si osobně myslím, že mají mimořádně těžkou volební pozici. Všechny volební modely až na vzácné a ne zvláště důvěryhodné výjimky, ukazovaly, že by v tuto chvíli měli získávat nějaká dvě procenta, a z těch dvou procent se dostat přes pět je nesmírně obtížná úloha,“ zhodnotil Herzmann.

VIDEO: Lidovci vítali gazdíkovce i na svém sjezdu. Nyní se rozchází

EMBED_OFF

Podle politologa Lukáše Jelínka jsou nyní vyhlídky obou stran slabší. „Protože voliči mají tendenci fandit těm, kteří jsou na vzestupu, odvážní, sebevědomí. On se ten projekt dal sám o sobě velmi dobře prodat. To, že se jejich kampaň rozjížděla ne moc slavně, je věc druhá, ale kdyby to odpracovali, tak mohli zaujmout voliče, který hledá nějakou alternativu nebo třetí sílu v politice,“ uvedl pro Blesk.cz s tím, že odpískání koalice poškodí obě strany tak, že možná budou mít co dělat, aby se udržely ve sněmovně.

Lidovcům navíc může podle něj uškodit kontroverzní senátor Jiří Čunek. U Starostů je prý zase otázka, zda dokáží vyhnat své preference tradiční rétorikou postavenou na dobře spravovaných obcích.

Jelínek nicméně rozhodnutí STAN chápe z dlouhodobého hlediska, kdy by jim mohlo i při nepříznivém výsledku v letošních volbách dopomoci k vybudování silnější značky. „Hlavně jim jde o to ukázat se jako samostatný proud, který už není ničím přívažkem,“ řekl.

Od srpna nové billboardy

Odtržení jim tak podle něj může i pomoci. „Kdyby kandidovali na kandidátkách lidovců, tak by je jejich voliči mohli chápat jako oportunisty, kteří jdou jednou s topkou, jednou s lidovci, podle toho, jak se jim to hodí. A tím se image nějaké samostatné politické strany buduje těžko,“ uzavřel.

Šéf Starostů Petr Gazdík naznačil, že by mohly strany dlouhodobě spolupracovat jinou formou, než je koalice. Herzmann si prý takovou spolupráci nedovede představit.

„Chápu, že kdyby Starostové těsně překročili 5% hranici a přitom neměli dostatek poslanců na vytvoření klubu, tak by třeba usilovali o vytvoření klubu s lidovci,“ uvedl s tím, že programová shoda mezi oběma subjekty je silná. Roli však budou prý hrát i „zklamaná očekávání“ na obou stranách, díky nimž se ke spolupráci nebude sahat snadno.

VIDEO: Petr Gazdík v pořadu Blesk.cz Osoba blízká

Video  Gazdík hlídal se samopalem v ruce Havlovou při venčení psů. Byl to rebel, říká jeho kamarád  - Václav Lang, Lukáš Červený, hudba: hudebnibanka.cz / James Graydon, James Nisbet - SHINE YOUR LIGHT
Video se připravuje ...

O tom, že Starostové a nezávislí nepřijmou nabídku lidovců být na jejich kandidátkách pouze jako podporovatelé, rozhodl v úterý jejich celostátní výbor. Už příští úterý chce hnutí představit nové vizuály. Do poloviny srpna pak slibují sestavit všechny kandidátní listiny.

VŠE O PARLAMENTNÍCH VOLBÁCH 2017 ČTĚTE ZDE

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře čtete na Reflex.cz

Doporučujeme
Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa