Za velký problém označil Kudláček nedostatečnou infrastrukturu, včetně nedostavěné D1. „Firmy málokde budou investovat tam, kde není infrastruktura. Je na nás, abychom se jako moravské kraje spojily a prosazovaly své zájmy společně,“ řekl v debatě Blesku v olomouckém palmovém skleníku Flora.

Kudláček kandiduje za Občany pro Olomoucký kraj. Pokud jde o nezaměstnanost ve školství, rád by zlepšil situaci tak, aby školy podporovaly vzdělávání učitelů. „Problém vidím v tom, že naše školy nevysílají v pravidelných cyklech své pedagogy k dalšímu vzdělávání. Proto je potřeba tyto školy doplňovat o mladé tváře, aby se držel krok s trendy,“ uvedl. Kraj podle něj může uplatňovat vliv na školy.

Přestřelka s Andrejem Babišem

Jiří Kudláček byl ještě nedávno členem hnutí ANO, ale po neshodách odešel a nyní ve volbách kandiduje za Občany pro Olomoucký kraj. Za vším ale zůstala pachuť vzájemné nevraživosti a třeba šéf ANO Andrej Babiš o Kudláčkovi tvrdí, že hnutí využil jako výtah k moci a že mu nestačilo být starostou. To však Kudláček odmítá. „Posty starosty i hejtmana jsou hodně pracovní a tabulkově placené. Jako podnikatel jsem vydělával více, než když jsem převzal město Hranice jako starosta,“ odpovídá.

„Každý můžeme střílet, jak chceme. Já dovedu také politicky urážet nebo nekorektně vést diskusi. Ale nedělám to, protože jsem si stanovil, že budu dělat politiku znalostní. A pokud si hnutí ANO udělalo 50členný tým, který rozhoduje o tom, co bude v Hranicích, tak s tím nemohu souhlasit,“ říká Kudláček.

VIDEO: Podívejte se, jak v debatě odpovídal Jiří Kudláček:

Video
délka: 03:16

Babiš mu naložil. Jiří Kudláček (Volba OK) v debatě na jeho kritiku reagoval. Blesk TV

Kudláček odmítá zadlužování kraje

Nelíbí se mu také velké zadlužování kraje a myslí si, že peníze nebyly vynaloženy správně. „Snažil jsem se dohledat, k čemu při čerpání docházelo, a nesouhlasil bych s velkým procentem měkkých projektů,“ říká Kudláček. Má tím na mysli především neinvestiční projekty, které financují například vzdělávání, sociální služby nebo volnočasové aktivity.

Kritizoval také způsob, jakým se dluh splácí: „Strany uzavřely velice chytrou smlouvu s tím, že si 6 až 7 let čerpaly tyto finanční prostředky a teprve nyní nastane období, kdy splácení bude nejvyšší. Někdo jiný se tady chvástal investicemi a někdo jiný bude splácet,“ uvedl Kudláček.

Hlasovací lístky a s nimi i osud kraje vezmete do rukou už 7. a 8. října. Je na vás, kterého z kandidátů si vyberete. Nápomocná vám v rozhodování může být i předvolební debata Blesku z Olomouckého kraje.

VIDEO: Podívejte se na celý záznam Olomoucké debaty:

Video
délka: 01:36:17

Lídři Olomoucka debatovali ve skleníku: Kdo může za dluh kraje? 

 Nahlédněte také do zákulisí debaty:

Fotogalerie
41 fotografií

Krajské volby na Blesk.cz zde >>>