Šestice volebních lídrů, kteří by podle exkluzivního průzkumu agentury Phoenix Research pro Blesk získali ve volbách přes pět procent hlasů, si ve čtvrtek během živé debaty v Jihlavě vzácně notovala. Řeč byla o úložišti jaderného odpadu, pro které bylo vybráno sedm možných lokalit, načež Mládek uvedl, že jako nejpravděpodobnější se jeví lokality Horka na Třebíčsku nebo Kraví hora na Žďársku.

Stávající hejtman Jiří Běhounek v debatě odmítl, že by se jednalo o definitivní rozhodnutí. Mládek ho prý ujistil, že ve hře je další zkoumání: „On mi vysvětlil, že to nebylo úplně šťastné a že zůstává ve hře další geologický průzkum, tak předpokládám, že všech sedmi lokalit,“ prohlásil a dodal: „Nemyslím si, že je definitivně rozhodnuto pouze o dvou lokalitách na Vysočině.“ 

Podívejte se na celý záznam čtvrteční debaty s kandidáty na hejtmana Vysočiny:

Video
délka: 01:23:47.01
Video se připravuje ...

Záznam debaty z Vysočiny: Uprchlíci, jaderný odpad a tragická D1 Blesk TV

Zkritizoval, že lidé dělají závěry ještě před tím, než se prozkoumala jednotlivá ložiska. „Místo toho, abychom se pustili do skutečného průzkumu a poté třeba zjistili, že žádné takové místo v ČR není, tak už proti tomu bojujeme.“

Lidovecký kandidát na hejtmana Jaromír Kalina uvedl, že pokud kraj podporuje rozšíření Dukovan, „pak je docela logické, že i Vysočina musí uvažovat o tom, že se může stát úložištěm jaderného odpadu“. Nemělo by se ale podle něj zapomínat na obyvatele: „Pro mě je nejdůležitější, aby to bylo po diskusi a v konsenzu se samosprávou a s občany jednotlivých obcí,“ řekl. 

Pavlík: Nemůžeme strkat hlavu do písku

Podobně se k tématu vyjádřili i ostatní kandidáti. „Když to bude někde jinde, tak bude protinázor, že by to mohlo být na Vysočině, když Dukovany jsou na Vysočině,“ prohlásil kandidát SPO a SPD Jan Veleba. „Jen říkat, že to nechci, a psát petice, to si myslím, že k ničemu nevede,“ dodal. 

Předvolební debata Blesk.cz z Jihlavy. Vedle sebe sedí zleva Jiří Běhounek, Zdeněk Geist, Jaromír Kalina, Josef Pavlík, Milan Plodík a Jan Veleba.
Autor: Blesk/ David Malík

„Není možné lidem direktivně říci: ‚Ano, bude to tady u vás.‘ Musí to být nějaký konsenzus,“ prohlásil kandidát za ANO Josef Pavlík, podle kterého by kraj měl lidem poskytnout všechny informace, aby se mohli rozhodnout. „Na druhou stranu nemůžeme strkat hlavu do písku, protože pokud tady bude zelená atomové energii, tak se nějakým způsobem bude muset řešit její koncovka,“ podotkl s tím, že je ale potřeba prověřit všechny lokality. 

Předvolební debata Blesk.cz z Jihlavy. Vedle sebe sedí zleva Jiří Běhounek, Zdeněk Geist, Jaromír Kalina, Josef Pavlík, Milan Plodík a Jan Veleba.
Autor: Blesk/ David Malík

Také kandidát za ODS Zdeněk Geist tvrdí, že by se kraj měl postavit za dotčené obce a vyžadovat po státu férový přístup. Uznává ale, že pokud chce kraj rozšíření Dukovan, pak úložiště někde vzniknout musí. „Platí, že pokud jsme pro pokračování jaderné elektrárny v Dukovanech, tak musíme logicky počítat s tím, že někam je jaderný odpad potřeba uložit, o tom není žádný spor,“ konstatoval. 

Stávající krajský zastupitel a kandidát na hejtmana za KSČM Milan Plodík uvedl, že by případná výstavba mohla přinést i pracovní místa. Zdůraznil, že by se měly zabezpečit takové podmínky, aby obyvatelé neměli z úložiště strach. „Je vidět, že bez jádra se neobejdeme, na druhé straně je potřeba, aby se s lidmi jednalo, nestanovovat to direktivně,“ řekl. 

Podívejte se do zákulisí předvolební debaty Blesku z Jihlavy:

Fotogalerie
24 fotografií