Pátek 19. dubna 2024
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Oblačno, déšť 8°C

Pravičáci Issová a Mádl rozdělili národ

Jiří Mádl a Martha Issová v kontroverzním klipu kritizující starší voliče.
Jiří Mádl a Martha Issová v kontroverzním klipu kritizující starší voliče.  (Autor: Youtube.com)
Autor: jos, gib - 
27. dubna 2010
05:00

Volby letos hrají na mezigenerační notu. Heslo dne? Jak zabránit starým lidem volit levici. Agitce v podání Marty Issové a Jiřího Mádla konkurují zdatně Zelení. Co si o tom všem myslí čtenáři Blesk.cz a vrcholní politici? Názory se různí...

Klipy v podání herců Marty Issové a Jirky Mádla "Schovej bábě občanku"  a trochu drsnější iniciativa: "Zachraň Česko, schovej babičce občanku", má konkurenci - Zelení udělali svůj "protiklip".

Zelení a jejich video:

Iniciativa o schovávání občanek rozzlobila třeba jednoho z nejpilnějších politiků na Facebooku - místopředsedu ČSSD Zdeňka Škromacha. „To je pěkné svinstvo. Je to pokračování prohlubování mezigenerační nenávisti. To nelze ničím omlouvat,“ rozohnil se v diskusi Škromach. Podobně reagovala na hereckou iniciativu přemlouvat prarodiče i socioložka Jiřina Šiklová. Ta dokonce hned s šéfem Zelených Ondřejem Liškou natočila během víkendu vlastní klip s názvem "Tahle země není pro starý?" V něm nabádá naopak prarodiče, aby „dali mladým svíčkovou a štrůdl jen pod podmínkou, že budou volit zelené“. Podívejte se:

Kritici "facebookových" iniciativ tvrdí, že jejich snaha bude mít opačný efekt. Staří budou natruc levici volit. Podle politologa Tomáše Lebedy ale to vše může mít i pozitivní vliv. „Facebook letos může sloužit jako nástroj mobilizace mladých voličů,“ myslí si Lebeda.

Co si o tom všem myslí čtenáři Blesk.cz?

“Je to rozhodně trefné a mají pravdu. Držím jim palce! Konečně někdo, kdo se nebojí říci pravdu "na plnou hubu",” píše v diskuzi Quasimodo.

“Naprosto s videem souhlasím. Vše je výstižně řečeno. Nechodí okolo horké kaše, vše řekli na rovinu a tak, jak si myslí nejen oni dva,“ doplňuje ho další z těch, kteří přispěli do diskuze.

“Podle mého názoru ten klip nemůže urazit normálně myslící lidi. Spíš je může urazit kampaň Paroubka, který dělá z lidí nemyslící stádo blbců, kteří nemají vůbec žádnou paměť. Vůbec se nedivím, že mají mladí lidé obavy z voleb, když staří lidé ze setrvačnosti hodí hlas komunistům, nebo se ve své naivitě nechají přesvědčit Paroubkem a spol. Jen více podobných klipů a aktivit, ať se něco děje,” uvádí ve svém příspěvku čtenář pod přezdívkou Emiliem.

Pozitivní ohlasy nejsou pouze na straně mladých, ale i v řadách důchodců. “Jsem starší člověk a publikované video mě neuráží. Ti dva mají bohužel pravdu, bez ohledu na použitou dikci. Jak prohlásil americký filozof španělského původu Santayana: "Kdo se nepoučí ze svých dějin, je nucen si je zopakovat", reaguje v diskuzi muž přezdívaný Nautilus.

Do diskuze píší ale i lidé, kteří Issovou a Mádla odsuzují

“Je to hnus, oba herci jsou trapní a uráží, aniž by sami cokoli z toho zažili a věděli. To video je primitivní, agresivní, lživé a trapné,” píše v diskuzi Marquisde.

“Nemůžu uvěřit tomu, že někdo souhlasí s tím, co předvádějí tihle dva mladí herci. Kde je slušnost, tolerance a úcta? Každá generace by měla být lepší a hlavně chytřejší než ta předcházející. Tihle dva se projevují jako hlupáci, kteří si nechali něco nakukat. Vydávají to za vlastní myšlenky a teď nás chtějí zesměšňovat a poučovat o tom, jaká byla doba, ve které jsme žili my, nikoliv oni,“ stojí v jednom z příspěvků.

V neposlední řadě jsou tu i ti, kteří z této aktivity viní Jiřího Paroubka a jeho ČSSD. “Tak přemýšlím, kolik zaplatil Paroubek za tento klip? Tato sprosťárna skutečně probudila babičky a dědečky a věřte, že ODS volit nebudou. Dokonce si myslím, že budou hodně levicoví. I tak lze dělat předvolební kampaň,” uzavírá čtenářka s pseudonymem Cotonice.

Video se připravuje ...
Další videa