Středa 22. března 2023
Svátek slaví Leona, zítra Ivona
Oblačno 13°C

Němci o volbách v ČR: Adepti s komunistickou minulostí, Babiš polarizoval celou Evropu

Autor: ČTK - 
27. ledna 2023
10:14

Německá média podrobně sledují druhé kolo prezidentských voleb v České republice, ve kterém proti sobě stojí generál Petr Pavel a bývalý český premiér Andrej Babiš. Zatímco o prvním kole se německé televize a noviny zmiňovaly spíše věcně a soustředily se na výsledek hlasování, nyní si všímají toho, jak se kampaň vystupňovala.

„O nejvyšší úřad bojují dva muži, kteří snad ani nemohou být rozdílnější. Bývalý generál a diplomat proti populistickému expremiérovi a miliardáři,“ uvedla dnes veřejnoprávní televize ZDF.

Poznamenala, že závěr kampaně byl špinavý a přes internet se mimo jiné šířily zprávy, že favorit voleb Pavel zemřel. „Zoufalý čin konkurenčního tábora?“ ptá se stanice. Dodala, že Petr Pavel je před finále zřejmě uvolněný, když na Instagramu zveřejnil sebeironický obrázek se svou podobiznou ve stylu agenta 007 Jamese Bonda a s nápisem, že není čas zemřít.

Tématem kampaně se v Česku stala válka na Ukrajině, což podle ZDF přineslo emoce. Stanice vysvětlila, že Babiš vedl masivní kampaň, ve které vystupoval jako zastánce míru.

„Během vrcholu kampaně polarizoval Babiš nejen Česko, ale celou Evropu,“ uvedla ZDF s odkazem na Babišovo odmítnutí případné vojenské pomoci Polsku a Pobaltí. „Bezprostředně poté česká vláda a prezident (Miloš) Zeman ujistili spojence, že Česko samozřejmě závazky vůči NATO dodrží,“ dodala televize. I Babiš po kontroverzním výroku svá slova napravil a spojenecké závazky potvrdil.

Také zpravodajská stanice ntv se věnuje českým volbám a rovněž ona si povšimla vyhrocených momentů kampaně; poukázala mimo jiné na to, že Babiš kvůli výhrůžkám smrtí předčasně ukončil kontaktní kampaň.

Podrobně se v posledních dnech volbám věnuje saský deník Sächsische Zeitung, který ovšem dění v Česku sleduje tradičně pečlivě. Ve svém článku čtenáře do detailu seznamuje s kampaní, s kandidáty, s pozadím voleb nebo s pravomocemi českého prezidenta.

Mimo jiné napsal, že Česko přešlo k přímé prezidentské volbě, aby voliči intenzivněji pocítili demokracii. „Vzhledem četným televizním duelům se ale člověk cítí spíše jako u výběru superstar,“ dodal saský list.

Deník Süddeutsche Zeitung upozorňuje na kariéry obou kandidátů. „O prezidentský úřad se v Česku ucházejí dva muži s komunistickou minulostí. Oba se vzájemně obviňují z působení v tajných službách. Jeden z nich ale dnes zastává hodnoty Evropské unie,“ napsal deník.

Zároveň uvádí, že na Pavlově závěrečném setkání s voliči na Staroměstském náměstí v Praze si vícero lidí přineslo transparenty s heslem Pavel na Hrad. „Připomíná to dobu sametové revoluce v roce 1989, kdy lidé skandovali Havel na Hrad,“ dodal list o době, která předcházela zvolení disidenta a spisovatele Václava Havla československým prezidentem.

21:18
29. 1. 2023

Vážení čtenáři, děkujeme za sledování našeho volebního zpravodajství, tímto online přenos končí. V nadcházejícím týdnu pro vás chystáme články o novém prezidentovi ČR i dalších informacích z české politiky. Děkujeme za pozornost a přejeme vám dobrou noc. 

20:57
29. 1. 2023

Nový český prezident Petr Pavel na facebooku znovu poděkoval Zuzaně Čaputové za její včerejší návštěvu. „Návštěvy prezidentky Zuzany Čaputové si nesmírně vážím. Její silný krok a upřímný projev mě naplňují nadějí, že nás čeká úspěšná spolupráce ve prospěch hodnot, které sdílíme. My Češi a Slováci k sobě stále máme velmi blízko a jsem rád, že včera se to jen potvrdilo. Děkuji, paní prezidentko,“ napsal. 

20:51
29. 1. 2023

Hrad by chtěl Petr Pavel víc otevřít lidem, uvedl dnes večer na TV Nova. Bezpečnostní opatření podle něj není nutné udržovat na vysoké úrovni, hrozba, která byla před několika lety, pominula. Hrad by podle něj mohl být otevřenější i na sociálních sítích. „Možná i určitou populární formou informovat mladé, co se děje,“ uvedl. 

Bude se také bavit o možnostech využití lánského zámku ke kulturním, sportovním a jiným akcím tak, aby byl zámek víc majetkem lidí než státu a prezidenta.

Zobrazit celý online

Video  CELÝ ZÁZNAM souboje titánů v Blesku: Pavel a Babiš o drsné kampani, talismanech i diplomacii  - Blesk TV a Mall TV
Video se připravuje ...

JaNat ( 27. ledna 2023 13:51 )

Ano, viník je jasný, jsou to média a telka. Pan Babiš věděl proč nechce chodit na super debaty. Všechny tyhle debaty jsou trapné a nedůstojné. Ono to bylo opravdu úsměvné jak moderátoři chránili pana Pavla a nasadili mu svatozář a z pana Babiše udělali monstra. Kolik tohle dostrkání pana Pavla do křesla muselo stát miliónů a kde se ty milióny vzaly? Že?

JaNat ( 27. ledna 2023 13:06 )

Pokud vyhraje Pavel nebude Scholz nadšený, protože je to s Macronem jeden z mála, kteří chtějí vyjednávat a ne posílat zbraně na Ukrajinu. To byl těžký porod s Leopardy, Scholz se zdráhal až do konce. Většinou je ke svým rozhodnutím donucen ostatními. To jen východní část EU kvůli Ukrajině šílí. Macron řekl od začátku, že on se zdrží, aby později vyjednával s Putinem a na tom Francie jen vydělala. Scholz je také pro vyjednávání, ale má holt zemi plnou amerických základen a ty na něho tlačí.

JaNat ( 27. ledna 2023 12:57 )

Píší spíš informativně, kdo je kdo, jejich minulost i plány. V tomto článku to zní mnohem dramtičtější než ve skutečnosti je.

jarmilah ( 27. ledna 2023 12:49 )

jarmilah ( 27. ledna 2023 12:49 )

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa