Volební studio Blesku! Výsledky, komentáře, zajímaví hosté i módní policie s Inou T.

Aktualizováno -
14. ledna 2023
20:00
Autor: Markéta Volfová, Pavlína Horáková, vei - 
14. ledna 2023
05:00

Andrej Babiš a Petr Pavel postupují do 2. kola prezidentské volby, v poli poražených končí Danuše Nerudová. Jak vidí experti výsledky boje o Hrad? A kde mají před finálovou bitvou Babiš s Pavlem rezervy? To všechno jsme probrali v živém vysílání s moderátorkami Markétou Volfovou a Pavlínou Horákovou.

Kreativní používání ústavy - takhle své často kontroverzní počínání nazýval deset let prezident Miloš Zeman. I o tom jsme mluvili s ústavním právníkem Janem Kyselou. 

Politolog Lukáš Jelínek zhodnotil, co vedlo k rekordně vysoké účasti, těsnému výsledku první dvojice. Hovořil i o tom, co vedlo k tomu, že Danuše Nerudová zůstala daleko za výsledkem, který jí predikovaly průzkumy.

Neopomněli jsme ani styl oblékání všech kandidátů a současné hlavy státu. To, jak si v oblékání umí poradit, zhodnotila módní kritička Ina T.

Hovořili jsme s bývalým ředitelem protokolu Kanceláře prezidenta republiky Miroslavem Sklenářem, politoložkou Vladimírou Dvořákovou, nebo kandidáty z předchozích přímých voleb Jiřím Dienstbierem a Michalem Horáčkem.

Prezidentské volby 2023
Filtr:
Vše Důležité Foto Video Sociální sítě
Zobrazit nové zprávy
21:58
27. 1. 2023

Vysokou účast mají díky turistům s voličskými průkazy také horská střediska na Šumavě. V Horské Kvildě se po zkušenostech z minulých prezidentských voleb raději dopředu zásobili větším množstvím volebních lístků. Místních voličů tam mají v seznamech 54, z nich odvolila přesně polovina. Na voličské průkazy přišlo zatím volit dalších 144 turistů, řekl Daniel Kaifer z tamní volební komise. Volební účast je tak přes 86 procent. Podle Kaifera tak už nyní hlasovalo v obci víc lidí než v jakýchkoliv jiných předchozích volbách.

V nedaleké Modravě je o volby zájem také hlavně z řad turistů. Podle Pavlíny Čadové z volební komise hlasovalo dosud v obci 30 ze 70 místních voličů a dalších 310 turistů s voličskými průkazy. I tam tak už nyní hlasovalo víc lidí než při minulých prezidentských volbách. V Plzeňském kraji na řadě míst odevzdalo hlas podle oslovených členů komisí kolem 50 procent voličů.

Výjimkou nejsou ani jižní Čechy, účast se tam kolem 21:00 pohybovala přes 50 procent a byla vesměs vyšší než v prvním kole voleb. V jednom okrsku na českobudějovické ZŠ Bezdrevská byla 58 procent, v jiném v ZŠ Máj hlasovalo přes 50 procent voličů. V Jarošově nad Nežárkou byla účast kolem 58 procent, před 14 dny tam byla koncem prvního volebního dne kolem 38 procent. V Holubově na Českokrumlovsku to bylo dnes večer 56 procent, Ražicích na Písecku 50 procent, také víc než v prvním kole. Na některých místech byla ale účast kolem 45 procent.

21:52
27. 1. 2023

Větší zájem je o druhé kolo voleb než o první podle zjištění ČTK v Libereckém kraji. Účast se dvě hodiny před dnešním uzavřením volebních místností pohybovala kolem 45 až 50 procent.

Nižší zájem je zatím například v České Lípě, naopak na frontu a čekání se musí připravit voliči, kteří se rozhodli vhodit hlas pro svého kandidáta v oblíbeném jizerskohorském středisku Bedřichov na Jablonecku. Po 20:00 tam účast dosáhla 80 procent, především díky velké účasti lidí s voličskými průkazy. „Těch už přišlo 450, zatímco místních volilo kolem 150,“ řekla na dotaz ČTK zapisovatelka tamní volební komise.

21:52
27. 1. 2023

Také v některých středočeských městech hlasovala k 20:00 už víc než polovina voličů. V Benešově přišlo volit 50,1 procenta voličů, v Rakovníku už hlasovalo téměř 50,3 procenta voličů. Třeba v Mělníku ale podle mluvčí radnice Aleny Matějčkové k 50procentní účasti chyběla jedna desetina procenta. V největším středočeském městě, Kladně, hlasovalo zatím v prezidentských volbách 46 procent voličů. V Příbrami před 20:00 činila volební účast 45,1 procenta. V Mladé Boleslavi hodilo do uren svůj hlas 46 procent voličů. V Berouně dosáhla volební účast zatím 48 procent, v Nymburku 48,4 procenta.

Video  Sociologové v Blesku o překvapení prezidentských voleb: Kdo má nejvyšší šance? 
Video se připravuje ...
Video  Politolog Lukáš jelínek o výsledcích prvního kola voleb 
Video se připravuje ...
Video  Ústavní právník Jan Kysela ve volebním studiu Blesku 
Video se připravuje ...
Video  Michal Horáček a Jiří Dienstbier ve volebním studiu Blesku 
Video se připravuje ...
Video  Politoložka Vladimíra Dvořáková ve volebním studiu Blesku. 
Video se připravuje ...

Video  Miroslav Sklenář ve volebním studiu Blesku 
Video se připravuje ...

Vánoce 2023

 

 

 

 

 

 

roxin ( 14. ledna 2023 09:01 )

Souhlasím ti co tam žijí dlouhodobě nemohou ty naše kandidáty znát TAK JAK JE MOHOU VOLIT? Jedině že by je někdo "naočkoval" KOHO MAJÍ VOLIT a že nechtějí Babiše TAK BEBIŠE NEVOLIT. Třeba v Rakousku ta naše šéfka posl. sněmovny aby ji nemohli doručit žádost o vyslovení nedůvěry vládě raději "ZDRHLA".

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa