Čtvrtek 23. května 2024
Svátek slaví Vladimír, zítra Jana
Oblačno, déšť 21°C

Hra o trůny v krajích: Babiš věří v tsunami, Bartoš v nové triumfy, Fiala ve 3 hejtmany

Autor: simao - 
20. září 2020
06:59

Krajské volby 2020 se kvapem blíží. Stihne Česko „tsunami“ favorita voleb ANO, nebo si hejtmanská křesla rozdělí strany rovnoměrněji? Blesk Zprávy oslovily lídry parlamentních stran, jaký cíl pro volební klání mají a kolik hejtmanských křesel by považovali za úspěch. Premiér Andrej Babiš (ANO) by rád zopakoval vítězství v 9 krajích a přetavení volebního zisku ideálně v 9 křesel hejtmanů, obává se však vyšachování ANO z povolebních koalic. Šéf Pirátů Ivan Bartoš cílí na 100 zastupitelů a úspěch poprvé ve všech 13 krajích, předseda ODS Petr Fiala by rád 2 až 3 hejtmany. Co další předsedové?

Současná situace mezi vládci jednotlivých krajů je poměrně pestrá. Praze dál kraluje primátor Zdeněk Hřib (Piráti), Pražanů se však nadcházející volby netýkají. Volit se bude 2. a 3. října zastupitelstvo 13 krajů.

Než k volbám dojde, Blesk vám každé úterý a čtvrtek přinese další debaty na průřezová témata s kandidáty, zajímající celé Česko. Začínáme vždy od 11:00. 30. září pak následuje superdebata právě s lídry parlamentních stran.

Nejsilnější zastoupení mezi krajskými vládci má momentálně ANO. Hejtmana má celkem v pěti krajích - ve Středočeském, Karlovarském, Jihomoravském, Olomouckém a Moravskoslezském. Jmenovitě to jsou Jaroslava Jermanová Pokorná, Petr Kubis,Bohumil ŠimekLadislav Okleštěk a Ivo Vondrák.

Babiše straší obcházení ANO. Chce 9 hejtmanů

Premiér Andrej Babiš (ANO) o ambicích vládního hnutí a favorita v dosavadních průzkumech mluvil na začátku září během startu ostré části kampaně při návštěvě Oklešťkova Olomouckého kraje. Za úspěch označil vítězství alespoň v 9 z 13 krajů.

Stihne Česko babišovská „tsunami“ a kraje se opět zbarví do tmavě modré? „My budeme rádi, když obhájíme to, co minule. Devět krajů,“ potvrdil nyní Babiš Blesk Zprávám s narážkou na výsledek krajských voleb 2016. „Pokud nás neobejdou, jak tenkrát, teď se na to zase chystají, tak to bude skvělé. Pokud vyhrajeme devět, tak bychom chtěli devět hejtmanů. Ale víme, že teď už demoblok a další jsou všechno antibabiš. Předpokládám, že všude budou dělat koalice proti hnutí, takže by bylo fajn, abychom dostali dost hlasů,“ dodal pro Blesk Zprávy premiér.

Bartoš: Chceme se prosadit ve všech krajích

V průzkumu Phoenix research v krajích a celorepublikovém propočtu redakce Blesk Zpráv na druhém místě skončili Piráti. Jejich šéf Ivan Bartoš Blesk Zprávám k ambicím Pirátské strany v krajských volbách vzkázal: „Minule jsme uspěli ve třech krajích, v Karlovarském jsme dokonce součástí koalice. Letos věřím, že se nám povede prosadit ve všech třinácti – cílíme na sto krajských zastupitelů.“

Bartoš rovněž konkrétně uvedl, kde vidí výraznější šance pirátských kandidátů - mj. v Olomouckém kraji, kde se o hlasy voličů uchází v koalici se STAN. „Stejně tak má náš zkušený kandidát Josef Janů velkou šanci stát se hejtmanem na Karlovarsku. Dobrou pozici máme rovněž ve středních Čechách nebo v Moravskoslezském kraji, kde se naše tamní lídryně kandidátky Zuzana Klusová již mnoho let angažuje v boji za práva horníků i v rozvoji celého regionu,“ vypočítává Bartoš. Právě Pirátka Klusová byla s další sedmičkou kandidátů hostem vůbec 1. předvolební debaty Blesku na téma Covid-19 a chudoba.

Video  Roušky, peníze důchodcům a chudoba v Česku. Co zaznělo v debatě Blesku?  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Fiala: Mám 2 až 3 tipy na hejtmany

Dva až tři hejtmany by uvítal šéf ODS Petr Fiala, který zároveň doufá, že ho kandidáti jeho strany mohou překvapit.

„Věřím, že úspěšní budeme ve všech krajích a zlepšíme naše volební výsledky oproti minulým krajským volbám. Pokud jde o vítězství, resp. počet hejtmanů, mám 2 až 3 tipy na hejtmany / vítězství. Ale budu samozřejmě rád, pokud mě naši kandidáti překvapí a bude jich ještě více,“ vzkázal v SMS Fiala Blesk Zprávám. 

ODS má momentálně ženu v čele jednoho z krajů - pověřenou vedením Plzeňského kraje je Marcela Krejsová. Krajskou zastupitelkou je od října 2012, hejtmankou se ale stala teprve v červnu po konci hejtmana Josefa Bernarda, který se rozešel s ČSSD a v říjnových volbách kandiduje za STAN.

Rakušan: Chceme 3 až 4 hejtmany

Právě Starostové a nezávislí vedou díky Martinovi Půtovi Liberecký kraj. Jaké cíle mají nyní? „Prvním cílem je, aby hnutí STAN bylo zastoupeno ve všech krajských zastupitelstvech. Na vítězství si věříme ve 3 až 4 krajích, tomu odpovídají i naše hejtmanské ambice,“ vzkázal Blesk Zprávám Vít Rakušan, předseda STAN.

Jednoho hejtmana mají i komunisté. Oldřich Bubeníček (KSČM) vede Ústecký kraj, v nadcházejícím funkčním období tomu tak ale již nebude, neboť se rozhodl z rodinných důvodů znovu nekandidovat. Jasné tak je, že v čele Ústeckého kraje stane nová tvář. Bude to znamenat konec hejtmana z řad KSČM?

„KSČM kandiduje s plnými kandidátními listinami ve všech 13 krajích a rád bych, abychom alespoň v jednom z krajů vyhráli,“ vzkázal Blesk Zprávám šéf komunistů Vojtěch Filip. V kolika krajích si věří na vítězství, to neprozradil. „Kolik jich bude, nebudu tipovat, ale za důležité považuji najít jako v roce 2012 dostatek partnerů pro koalice. Obhájit chceme jeden post hejtmana, který nyní máme,“ dodal Filip.

ČSSD obhajuje 4 křesla

ČSSD má momentálně hned čtveřici hejtmanů. Velí tak na Vysočině, v Pardubickém, Královéhradeckém a také Jihočeském kraji - a to díky Jřímu Běhounkovi, Martinovi Netolickému, Jiřímu Štěpánovi a Ivaně Stráské. Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček (ČSSD) do uzávěrky článku odpověď na anketní otázku nedodal.

Jurečka věří v Čunkovu obhajobu

Jednoho hejtmana má momentálně i KDU-ČSL - Jiří Čunek má ve Zlínském kraji opět smělé plány. Šéf lidovců Marian Jurečka Blesk Zprávám vzkázal: „Myslím si, že můžeme vyhrát volby ve třech krajích a uvidíme. Já bych bral jako základ, kdybychom dokázali obhájit hejtmanský post ve Zlíně a ideálně přidat jednoho až dva další hejtmany.“

První dáma Topky: Věřím ve výhru ve dvou krajích

Smělé ambice má do krajských voleb šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „My jsme se spojili s dalšími partnery, ve všech krajích jdeme v nějaké koalici. Někde jsou to parlamentní strany, někde nikoli. Ale věřím tomu, že právě díky tomuto spojení máme šanci na úspěch a dokonce vítězství minimálně ve dvou krajích - v Plzeňském a Olomouckém. Tam si myslím, že to opravdu reálné je. Můžeme tam aspirovat i na hejtmany, ale nevylučuji ani to, že může vzniknout koalice, ve které nebude vítěz voleb v daném kraji. Taková situace se ostatně stala v některých krajích i před 4 lety. Věřím tomu, že pak bychom mohli být v koalici v těchto krajích, ale určitě máme aspiraci, abychom uspěli takto výrazně minimálně v těchto dvou krajích,“ řekla Blesk Zprávám.

Potvrzuje tak zároveň obavy premiéra Babiše, že ani volební vítězství nemusí automaticky znamenat hejtmanské křeslo.

„Vítěz voleb neznamená automaticky toho, kdo sestavuje koalici. Pokud si navíc představíme, že se jedná často o lidi, kteří v dnešní funkci hejtmana jsou lidmi naprosto nekompetentními a projevují výrazné papalášství na místo kompetence, jako je např. v případě hejtmanky Pokorné Jermanové, tak se asi ani pan Babiš nemůže divit, že se s někým takovým do koalice nikdo moc nepohrneme. Není to tak, že bychom se záměrně domlouvali proti vítězi, ještě ani nemáme rozdané karty a nevíme, jak to dopadne,“ dodala předsedkyně Topky.

Video  Koronavirus, návrat roušek a platy lékařů: Zdravotnická debata Blesku zmínila i strach Čechů  - Blesk TV
Video se připravuje ...

drabajs ( 20. září 2020 16:53 )

Nechápu,jak mohou klesat preference hnutí, které opravdu udělalo dost pro normální lidi, naopak stoupat Pirátům, hrajícím mrtvého brouka a ODS jejichž pantáta nedokáže nic jiného, jak kritizovat účinná opatření vlády.Tento člověk způsobil, že se u nás přestalo dodržovat prakticky každé opatření ke snížení šíření nákazy.

provokaterka ( 20. září 2020 07:46 )

Babiše nemám ráda,ale než kdokoliv z demobloku,nebo piráty,tak raději zavřu oči a hodím to Babišovi.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa