Vzrostlý listnáč u jezírka ve Dvořákových sadech na začátku lázeňské zóny má kmen i větve omotané světelným řetězem. Ten tvoří čtyři tisícovky LED diodových kuliček. Jsou malé, ale šikovné. „Umí reagovat na intenzitu zvuků v jejich blízkosti. Stačí zatleskat nebo zazpívat, a na stromě se začnou tvořit různé světelné efekty,“ popsala mluvčí magistrátu Helena Kyselá.

Na vývoji novinky se podílel český výrobce spolu s partnerskou společností v Kanadě, kde se tato výzdoba stala výrobkem roku. „Technologii, na které je interaktivní světelný řetěz založený, využívají kanadští námořníci v ponorkách ke sledování zvuku pod hladinou,“ dodala Kyselá.

Klasickými světelnými řetězy jsou ve městě ozdobené i další stromy a několik mostů. „K vidění budou i světelné fontány u hlavní pošty a na Staré louce, brána u Thermalu, figury andělů, velké vánoční čepice a řada dalších světelných prvků,“ vypočetla Kyselá.

V sobotu 30. listopadu začínají na Mlýnské kolonádě Vánoční trhy, které potrvají do 26. prosince. Před hotelem Thermal je už nachystaný vánoční strom, desetimetrový smrk. Ten v pondělí porazili v městské části Rybáře. „Jeho kořenový systém začal narušovat přilehlou kanalizaci, byl tak předurčen k pokácení,“ uvedla Kyselá.

Přerostlá bonsaj

Přitom původně ůvodně měl být smrček bonsají. „Smrky na to ale moc vhodné nejsou, tak jsem jej přesadil do květináče, že ho budeme mít jako vánoční strom,“ popsal jeho majitel Valdemar Zalay. Smrk ale rostl, a tak z květináče před 27 lety putoval do země vedle domu. Letos jej majitel nabídl městu. Poprvé se slavnostně ozdobený jehličnan rozzáří v neděli 1. prosince v 17:30 hodin.

VIDEO: Vyrobte si tak trochu jiné vánoční ozdoby.

Video
délka: 03:34.31

Vánoční ozdoby trochu jinak? Vyrobte si origami stromeček. Adam Balažovič/ BPŽ

Fotogalerie
10 fotografií