Kauza antibiotických medů nemá stále viníka, ale v ČSV se nemusí nervovat. Z dotací, kdy část už dostal a zbytek se blíží, by mohl »sfouknout« i případnou pokutu, která mu hrozí.

ČSV dostává od ministerstva zemědělství ročně celkem 100 milionů korun. 80 milionů (národní 1D dotace) má přes ČSV jít přímo včelařům. 5 % z ní (4 miliony korun) si »bere« svaz jako provizi za administrativu spojenou s rozdělováním částky!

Zhruba 20 milionů korun dostává ČSV přímo z ministerstva zemědělství jako dotaci neziskovým organizacím. „Vzhledem k situaci ministerstvo zemědělství zvažuje krácení této dotace,“ řekl Blesku jeho mluvčí Hynek Jordán.

Až dosud ji ČSV dostal vždy v plné výši. Letos se jedná o částku 21 200 000 korun, jak uvádí ČSV v listopadovém čísle dotovaného časopisu Včelařství.

Co je dotace 1D?

Jde o národní dotaci od ministerstva zemědělství. Peníze putují včelařům prostřednictvím ČSV. Včelaři (členové i nečlenové, kteří si zažádají o dotaci u ČSV) dostávají dotaci do výše 180 korun na jedno včelstvo (letos 128). Částky jsou podle informací Blesku vypláceny hotově – nečlenům v plné výši, členům se z dotace odečtou poplatky, včetně členského příspěvku.

Dotace z EU

Kromě národních dotací mohou včelaři žádat i o dotace, které jsou z 50% financovány z prostředků EU a z 50% z prostředků rozpočtu ČR. Ty jdou opět přes ČSV, který podává hromadnou žádost na Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). "Ke dni 15. října 2015 byla vyplacena částka 64 675 600 Kč," uvedla mluvčí SZIF Vladimíra Nováková.

Fotogalerie
5 fotografií