Na základě testu medů, který vyšel začátkem listopadu v Blesku, se konečně dala kola spravedlnosti do pohybu. Státní veterinární správa (SVS) vydala ve středu zákaz: veškeré živočišné produkty uskladněné v provozovně společnosti Včelpo nesmějí do prodeje! Pro představu – produkují ročně zhruba 600 tun!

Nové šarže si musí Včelpo testovat

Včelpo může vyrábět dál, ale všechny nové šarže, které by chtěla firma uvolnit do prodeje, musí na vlastní náklady nechat analyzovat ve dvou akreditovaných laboratořích.

„Společnost si může pro laboratorní analýzy zvolit jakoukoli akreditovanou laboratoř, pokud však jde o zakázané látky – chloramfenikol a nitrofurany – musí být toto vyšetření provedeno v Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv,“ vysvětlil Blesku Petr Pejchal, mluvčí SVS. „Nařízeno bylo provádění těchto vyšetření: streptomycin, skupina sulfonamidů, chloramfenikol a nitrofurany,“ dodal.

Český svaz včelařů nechce přiznat barvu

Informaci o vydání zákazu prodeje výrobků Včelpa Státní veterinární správou přináší Blesk jako první! Zajímavá je proto tisková zpráva Českého svazu včelařů, která dává pocit, že se vedení Včelpa k opatření dopracovalo dobrovolně a samo.

„Vedení Českého svazu včelařů z.s., v návaznosti na včerejší uveřejněné výsledky Státní zemědělské a potravinářské inspekce ohledně zjištěného stopového množství antibiotik v některých našich výrobcích, s okamžitou platností do odvolání rozhodlo o zastavení expedice a prodeje všech výrobků společnosti Včelpo s.r.o. svým zákazníkům...

Cílem tohoto opatření je uvolnit do prodeje a Vám expedovat pouze výrobky s prokázanou nezávadností. Věříme, že tato dočasná opatření ve prospěch Vás, našich zákazníků, pochopíte a přijmete,“ píše se ve zprávě. Ani slovo o tom, že je k takovému kroku donutil dozorový orgán, a ještě ho denně hlídá.

Med z Ukrajiny

Odkud med se zakázanými antibiotiky skutečně pochází, se stále prošetřuje. V současné době Státní veterinární správa kontroluje 40 vzorků medů od českých dodavatelů pro Včelpo. Podle prvotních výsledků u většiny analyzovaných vzorků se přítomnost antibiotik neprokázala.

Nicméně oficiálně to veterináři sdělí až po konfirmační analýze, která má výsledky potvrdit. Navíc z různých zdrojů se šíří informace, že jde o velké množství medu (podle informací Blesku může jít až o 1000 tun) původem z Ukrajiny. Kontroloři se také zabývají sledováním distribučních tras medů a zejména medů z třetích zemí.

Pod dozorem veterinářů

V současné době je každý den ve společnosti Včelpo přítomný veterinární inspektor. „Ten dohlíží na dodržení nařízených opatření a věrohodnost odběru laboratorních vzorků provozovatelem,“ sdělil Blesku mluvčí SVS Petr Pejchal.

Fotogalerie
18 fotografií