„Vedení Českého svazu včelařů z.s., v návaznosti na včerejší uveřejněné výsledky Státní zemědělské a potravinářské inspekce ohledně zjištěného stopového množství antibiotik v některých našich výrobcích, s okamžitou platností do odvolání rozhodlo o zastavení expedice a prodeje všech výrobků společnosti Včelpo s.r.o. svým zákazníkům,“ píše se v tiskové zprávě ČSV.

„Jednotlivé druhy výrobků a šarží budou uvolňovány v následujícím období do expedice a prodeje pouze s negativním výsledkem laboratorního vyšetření akreditovanou laboratoří na přítomnost farmakologicky účinných látek,“ dodává předseda Českého svazu včelařů Karel Brückler.

Podle ČTK Svaz nyní zjišťuje, jakým způsobem se do medu antibiotika dostala, respektive který dodavatel firmě med označený za český prodal. Firma si začne uchovávat kontrolní vzorky od každého dodavatele a bude více kontrolovat své prodávané výrobky.

Podle informací Blesku ale kontrolní vzorky od každého dodavatele musí společnost Včelpo mít a její ředitel Margaritopoulos poté, co Blesk jako první na antibiotika v medech upozornil, tvrdil, že systém dohledatelnosti jejich firma má a je schopna okamžitě podle šarže zjistit, kdo je viník. Od 3. listopadu, kdy Blesk ředitele navštívil, se ale ve spolupráci s ČSV stále najít nemůže. Stejně tak rozhodnutí Českého svazu včelařů pozastavit výrobu do vyřešení kauzy Včelpa není dobrovolné.

Kdo přinutil Včelpo zastavit výrobu a kdo ho hlídá, čtěte už v sobotním Blesku!

Fotogalerie
8 fotografií