Pochválit se 19. listopadu na tiskové konferenci, že SVS odhalila v medech společnosti Včelpo antibiotika, šlo lehce. Nebylo to navíc ani tak šokující zjištění. To, že jsou v supermarketech antibiotické medy, už veřejnost věděla díky testu Blesku, který vyšel 14 dní před tím. Najít viníka je ale pro dozorový orgán náhle velký problém. Navíc obestřený podivným mlčením a arogancí.

Na otázku, jak pokračuje vyšetřování antibiotik v medech společnosti Včelpo, jehož výsledky slíbily dozorové orgány koncem listopadu, napsal tiskový mluvčí Státní veterinární správy Petr Pejchal redakci zarážející odpověď. „Vzhledem k tomu, co a jak píše deník Blesk o Státní veterinární správě, nemám žádnou motivaci sdělovat vám další informace,“ odpověděl s tím, že vše důležité bude medializovat prostřednictvím tiskové zprávy, případně ministerstva zemědělství. Kdy to bude, se ale stále neví.

„Jak je možné, že se dodavatel závadného medu stále hledá? Okamžitě měla mít SVS na stole jeho jméno, protože je Včelpo jako každý potravinářský podnik povinno vést zpětnou sledovanost a taková dokumentace musí být přístupná na vyzvání obratem,“ řekl Blesku člověk, který má s praxí kontrol dozorových orgánů zkušenosti.

Blesk na antibiotický med Včelpa upozornil ministerstvo, SVS i SZPI už 13. října. O měsíc později však ministr Jurečka na tiskové konferenci popřel, že by se kauzou Včelpa začalo ministerstvo i dozorové orgány zabývat z podnětu Blesku. „Je to shoda náhod, že ve stejné době začal testovat medy i Blesk,“ řekl Marian Jurečka. Není tedy zarážející, že SVS ani na konci listopadu nemá skutečného viníka, pokud antibiotika u Včelpa objevila – shodně jako Blesk – začátkem října?

Blesk vs. Státní veterinární správa

13. 10.

Poté, co Potravinový Sherlock obdržel výsledky o zakázaných antibiotikách v medech z laboratoře Eurofins: „Podle jakých laboratorních výsledků usuzujete na přítomnost antibiotik v medu? Pokud vím, tak žádná z kontrol Státní veterinární správy v poslední době žádná antibiotika v medu neodhalila,“ reaguje Petr Pejchal (SVS).

22. 10.

Potravinový Sherlock má v ruce protokoly laboratoře o množství antibiotik v medech od Včelpa a píše SVS ohledně vyjádření k problematice přítomnosti antibiotik v medech.

„Antibiotika se v medu nesmí vyskytovat. V ČR se včely antibiotiky neléčí. Kontrolují se chovy, výrobní závody i distribuční řetězce. Mimo EU se léčí, ale dovážené medy se kontrolují. Kontroly se provádí namátkově před vstupem do EU, na hranicích v EU, v místě určení zásilky v EU a v dalším distribučním řetězci,“ sděluje mluvčí SVS Pejchal s tím, že za rok 2014 nenašla SVS v medech žádná antibiotika.

4. 11.

Vychází test medů v Blesku. Potravinový Sherlock žádá SVS o vyjádření k výsledkům zveřejněného testu. „V současné době ověřujeme zveřejněné informace a čekáme na oficiální podklady ke kontrole medu společnosti Včelpo. Poslední kontrola ve společnosti Včelpo, spol. s r. o., proběhla 14. 10. 2015. Dle víceletého plánu kontrol jsou předepsány 2 kontroly. Vzhledem k předchozím výsledkům se v letošním roce zvýšil počet kontrol na 8 a během nich bylo odebráno 8 vzorků, tedy pokaždé,“ reaguje mluvčí SVS.

6.11.

SVS kontaktuje Potravinového Sherlocka. „Rádi bychom nechali vyšetřit i jiné medy, o kterých píšete ve vašem testu, který vyšel v příloze Blesku ve středu. Myslíte, že bychom mohli získat seznam medů, které jste testovali? Stejně tak bychom chtěli otestovat květový med, o kterém se psalo, že sice antibiotika obsahoval, ale i tak limity splnil. Myslíme si totiž, že je to nemožné, vzhledem k tomu, že antibiotika v medu být nesmí vůbec,“ píše mluvčí SVS Petr Pejchal.

13. 11.

SVS vydává tiskovou zprávu, v níž upozorňuje na antibiotika v Dědečkově medu – Med květový lesní. Potravinový Sherlock píše SVS ohledně vyjádření.

18.11.

„Omlouvám se, ale celou akci s Dědečkovým medem koordinuje ministerstvo zemědělství, které zároveň svolává na čtvrtek 19. 11. mimořádnou tiskovou konferenci, kde budou zveřejněny všechny podstatné informace,“ vysvětluje mluvčí SVS Petr Pejchal.

 

Fotogalerie
9 fotografií