Manažerka jakosti Včelpa den před zveřejněním testu Blesku zaslala tiskové prohlášení, které mělo uklidnit všechny obchodní partnery. Tvrdila v něm, že jejich produkty rozhodně neobsahují med pocházející ze zemí mimo EU.

„Společnost Včelpo, spol. s. r. o. klade vysoký důraz na kvalitu svých výrobků, kterou také důsledně kontroluje; za tímto účelem odebírá med pouze od včelařů a dalších producentů, kteří mají odpovídající certifikáty a jsou ochotni se zaručit za prvotřídní jakost,“ píše se v dopise.

Blesk odhalil obrovský medový podvod! 21 antibiotických medů!

Jenže s ohledem na včerejší zjištění Státní zemědělské potravinářské komory se tím jen ukazuje, jaká drzost a pocit bezpečí vládne ve vedení Včelpa, které vlastní Český svaz včelařů. „U devatenácti šarží medů od výrobce Včelpo rozbor potvrdil přítomnost antibiotik streptomycin a sulfonamidů – sulfathiazol a sulfadimidin,“ potvrdil naše předchozí zjištění tiskový mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. „Zatím v jednom případě byla potvrzena přítomnost chloramfenikolu,“ dodal. V České republice ani v EU se včely nesmí antibiotiky léčit, takže je nesmí obsahovat ani med.

Průšvih, který se Včelpo celou dobu snaží bagatelizovat, postupně narůstá do obřích rozměrů. 21 pozitivních vzorků už není náhoda, která může vzniknout „nedopatřením“ jednoho nebo dvou dodavatelů. Množství medu, které nepochází z Česka, je zřejmě obrovské.

Fotogalerie
16 fotografií