Orion je z astronomického pohledu každoročním symbolem zimy, během které září nejjasněji. Fotograf z Prahy souhvězdí ulovil loni 27. prosince kolem deváté večer z ústí promrzlé jeskyně. „Tento kompozitní obraz souhvězdí nad rakouskými Alpami se skládá ze sedmi snímků pořízených stejnou kamerou z jeskyně během jediné noci,“ popsal geograf Lukáš Veselý vznik fotografie.

Tu letos 23. ledna NASA (americká vesmírná agentura) vybrala jako prestižní Astronomický snímek dne. Kromě jasnosti hvězd v klasickém postavení písmene X je na něm dobře viditelná mlhovina v Orionu a zasněžené vrcholky nejvyššího evropského pohoří. 

Nádherný snímek vyfotil Lukáš Veselý 27. prosince 2018. NASA ho 23. ledna 2019 ocenila jako astronomický snímek dne.
Nádherný snímek vyfotil Lukáš Veselý 27. prosince 2018. NASA ho 23. ledna 2019 ocenila jako astronomický snímek dne.
Autor: Lukáš Veselý

Fotograf: Efekt nám udělaly mraky

Blesk: Kdy jste si vybral toto místo?

Lukáš Veselý: Jeskyni jsem objevil a dostatečně prozkoumal na jaře a hned mi bylo jasné, že tam nejsem naposled. Pak už stačilo jen počkat několik měsíců.

Bylo složité se do jeskyně dostat? 

Místo samotné je dobře přístupné, ale v zimě je všude led, takže jsou tam i nebezpečné pasáže. Naštěstí je cesta zajištěna lanem, takže se dalo přidržovat. Museli jsme s kamarádem být na místě ještě za dne, protože v noci v takové tmě je na hledání kompozice pozdě. 

Jaké byly podmínky k focení?

Měli jsme kliku, protože při focení hvězd se začalo zatahovat. Pokud je ale vysokých mraků na obloze velmi málo a rychle se pohybují, dokážou zvýraznit nejjasnější hvězdy. Bez tohoto efektu by snímek zdaleka tak nevyzněl.

Jak snímek vznikal?

Okno mezi rampouchy přesně na jihovýchod mne hned zaujalo, takže jsem ustavil fotoaparát na stativ, doladil kompozici, zaostřil a nechal takto až do úplné tmy. 

Kolik času jste snímáním strávil?

Focení krajiny zabralo dohromady asi hodinu a poté jsem se přesunul nad vodopád, kde jsem vyfotil hvězdy. 

Fotogalerie
3 fotografie