Všechno začalo procházkou s rodinou do lesa. Měl to být příjemný den plný sluníčka, ale tato zdánlivě banální aktivita pro Evu změnila úplně všechno. „S rodinou jsem se v červenci vydala na borůvky. Byl krásný horký den, tak jsem si vzala krátké kalhoty. A možná i proto jsem chytila v lese tři klíšťata najednou – přitom předtím jsem pět let neměla ani jedno,“ prozradila vznik všech zdravotních problémů Eva Miláčková.

Pacientce odborníci zavedli do těla infuzi a zdálo se, že se stav zlepšuje. Za dalších deset dnů ale přišly další komplikace. Po několika testech bylo jasno – jde o klíšťovou encefalitidu. Eva měla již tou dobou zcela běžně čtyřicetistupňové horečky. „Když jsem zrovna měla jen 38 stupňů, zdálo se mi, že mi už nic není,“ zavzpomínala Eva.

Problémy v nemocnici i doma

Intenzivní léčba v nemocnici trvala více než měsíc. Během té doby si přitom kvůli svému zdravotnímu stavu Eva Miláčková nemohla číst a nedokázala se na nic soustředit. Po ukončení hospitalizace přišla další krutá rána. Kvůli trvalým následkům totiž Eva musela zavřít své sportovní a výživové centrum, které provozovala.

Poslechněte si část zpovědi Evy Miláčkové:

Video
délka: 01:51.83

Eva Miláčková popisuje své problémy po prodělání klíšťové encefalitidy. Daniel Vitouš

„Co se týče trvalých následků, které teď prožívám, tak mám neustále brnění v končetinách, a to hlavně v noci. Na podzim jsem se ještě budívala třeba třikrát, musela jsem opravdu až vstát a prokrvit tělo. Aspoň tak mi to pomáhalo,“ popsala každodenní trápení Eva Miláčková.

Po návratu domů navíc nesměla ani řídit automobil. Evě doteď vadí prudké světlo a slunce. „V lednu jsem zkoušela sportovat – jenom rekreačně volejbal – a poté mě bolela hlava na dva dny. Do začátku loňského roku jsem si myslela, že můj životní styl je naprosto v pořádku, že se o sebe a své děti starám velmi dobře,“ svěřila se Eva.

Stres a očkování

Třiačtyřicetiletá Eva dodnes věří, že jí do značné míry její imunitní systém selhal kvůli stresu. Podle ní jsou proti klíšťové encefalitidě efektivní pouze dvě věci: preventivní očkování a také radikální změna v životě.

„Myslím si, že lidé nemají vůbec ponětí, jak by měli správně žít. Alespoň to je můj názor. Vždycky když se mě někdo ptá, jak se bránit ohledně klíštěte, tak říkám – hlavně v první řadě změnit životní styl,“ uzavřela své vyprávění Eva Miláčková.

Fotogalerie
6 fotografií