Nejdráže prodaným obrazem Toyen na českých aukcích je od roku 2021 obraz Cirkus z 20. let 20 století. Nový majitel za něj zaplatil 79,56 milionu korun. Obraz Monte Carlo je nejdráže vyvolávanou položkou nedělní aukce. Odborníci ho považují za velký objev v rané artificialistické tvorbě Toyen. Dosud bylo známo pouze z drobných zmínek v literatuře a vystaveno bylo pouze jedenkrát. Toyen jej vytvořila krátce po svém příjezdu do Paříže, kam se s Jindřichem Štyrským rozhodla přestěhovat na podzim roku 1925.

Tou dobou byli tamní avantgardní umělci okouzleni geometrizujícím výtvarným jazykem čerpajícím z tradice syntetického kubismu, Toyen si k němu však jen stěží hledala cestu a věnovala se raději naivistickým figurálním obrázkům, podléhajícím ještě stále trvajícímu vlivu Henriho Rousseaua.

Úspěch v neděli zaznamenala i šestice kubistických zátiší od Emila Filly. Výtvarně velice moderně pojatá práce Zátiší s mandolínou se s dosaženou cenou 19,44 milionu korun Kč stala druhým nejdražším dílem aukce. Zájmu dražitelů se těšila i další Fillova plátna – Zátiší s mandolínou a porcelánovou mísou se prodalo za devět milionů korun, Kuchyňské zátiší za 8,4 milionu korun.

Na 576 000 korun se z vyvolávací ceny 50 000 korun vyšplhal akvarel Václava Radimského Na břehu rybníka. Zaznamenal tak nárůst o více než tisíc procent. Autorského světového rekordu dosáhl olej na plátně Moravany jedné z nejvýznamnějších osobností slovenského moderního umění Ľudovíta Fully. Z vyvolávací ceny 700 000 korun se vydražil za 5,4 milionu korun.

V nabídce dražby bylo ještě jedno dílo u českých sběratelů mimořádně oblíbené autorky Toyen, poválečné plátno Il s'anime z roku 1957, které se nabízelo za sedm milionů korun a prodalo za 13,4 milionu korun.

Arfefakty spojené s Havlem

Nedělní aukce vedle dvou stovek výtvarných děl od 19. století po současnost nabídla i několik artefaktů spojených s postavou Václava Havla. Zelená bunda, kterou ještě jako tehdejší disident nosil v přelomových chvílích roku 1989, se vydražila za 2,76 milionu korun včetně aukční přirážky. Vyvolávací cena ikonické parky, v níž mimo jiné pronesl svůj projev 25. listopadu 1989 na Letenské pláni, jež se stala místem největší manifestace proti komunistické moci v Československu, byla 200 000 korun.

Stejně jako bunda se ve prospěch rekonstrukce Paláce Lucerna dražily i dva obrazy, které Havel namaloval v 50. letech. Obraz nazvaný Autoportrét Vincenta van Gogha, který je volnou variací na jeden z výtvarníkových slavných autoportrétů, se prodal za 550 000 korun. Expresivní malba Krajina se sluncem, která pochází také z pozůstalosti Havlova bratra Ivana, se prodala za 600 000 korun.

V nedělní aukci Galerie Kodl se prodalo 98,5 procenta z téměř 200 nabízených položek. Vyvolávací částka 120,5 milionu korun byla navýšena na více než 290,5 milionu. Prodalo se 98,5 procent položek a padla řada autorských rekordů.

Fotogalerie
15 fotografií