„Zatím není známo žádné pochybení justiční stráže, které ministr Pavel Blažek děkuje za zvládnutí situace,“ napsalo ministerstvo na twitteru. Po vyhodnocení incidentu bude ministr jednat s dalšími předsedy soudů, aby se takové situace neopakovaly.

„Justiční stráž plnila svůj zákonný úkol zajistit pořádek a bezpečnost v budově soudu. V tuto chvíli její zásah považujeme za adekvátní a odpovídající situaci. Jeho průběh budeme dále analyzovat,“ uvedl Michailidis. Justiční stráž je součástí Vězeňské služby, zajišťuje pořádek a bezpečnost v budovách soudů, státních zastupitelství a ministerstva spravedlnosti. Má postavení ozbrojeného bezpečnostního sboru.

Video
délka: 03:11.13
Video se připravuje ...

Soud s Janou Peterkovou. (30. května 2023) Aktu.cz

Dnešní incident může být kvalifikován jako trestný čin výtržnictví, pohrdání soudem či v krajním případě i jako násilí proti úřední osobě, sdělil ČTK mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig. Soud podle něj případ vyhodnocuje.

Na odvolací jednání v kauze, ve které je Peterková viněna ze šíření poplašné zprávy, dorazily desítky jejích stoupenců. Násilím vnikli do jednací síně, zasahovat musela justiční stráž, záchranná služba i policie, která dva muže zadržela. Odvolací senát musel jednání přerušit. V soudní síni se po odchodu senátu strhla potyčka. Podporovatelé ženy včetně aktivisty Pavla Zítka na chodbě skandovali hesla o gestapu a fašistickém státě. Podle Peterkové soud dostatečně nezajistil, aby líčení proběhlo v klidu.

Prezident Soudcovské unie Libor Vávra soudil ve vedlejší jednací síni, když se incident odehrál. ČTK řekl, že byl svědkem profesionálního chování justiční stráže. „Věřím, že to bude vedení soudu analyzovat, zda příště postupovat jinak, ale nemám pocit nějakého pochybení,“ uvedl. Nemyslí si, že by bylo rozumné už předem povolat „ozbrojence“. „To může spíš zvyšovat agresivitu davu,“ míní. Podobné incidenty jsou podle něj u soudů výjimečné, ale stávají se. Doplnil, že justiční stráž se řídí zákonem a režimová opatření vydává předseda soudu. V každé jednací síni jsou navíc bezpečnostní tlačítka, kterými lze justiční stráž okamžitě přivolat. Současně se spustí kamery. V případě nutnosti je přivolána policie, což se stalo i dnes, dodal Vávra.

Podle odborníka na extremismus z brněnské Masarykovy univerzity Miroslava Mareše má v současné době řada lidí pocit vnitřní frustrace a hledá něco, kde by si ho mohla vybít. „V tuto chvíli to nachází v příklonu k některým postavám z té takzvané dezinformační scény, kdy ti lidé mají pocit, že se jich mají zastávat, že jsou to ti, kteří za ně bojují, vidí v nich silnější autoritu než stát,“ řekl dnes Mareš ČTK. „Jsou pro ně ochotni podstoupit třeba i riziko přestupkového, nebo dokonce trestního stíhání, což si v dané chvíli možná ani neuvědomují,“ dodal.

Prvoinstanční soud uložil v únoru Peterkové za šíření poplašné zprávy dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou. Žena ve videích, která v době koronavirové pandemie umístila na sociální sítě, mluvila o drastickém vyšetřování a léčení dětí v nemocnicích, nuceném očkování proti covidu-19 či o obsazení Česka vojsky NATO. Peterková u hlavního líčení vinu odmítla, proti rozhodnutí se na místě odvolala.

Fotogalerie
15 fotografií