Pořadatelé uvedli, že summit tvoří tři druhy akcí. První je pro skladatele, druhá, trochu populárnější nabídne v odpoledních a večerních hodinách akce pro filmové profesionály a třetí jsou dva koncerty pro širokou veřejnost. „Naším cílem není jen udělat event pro skladatele, ale udělat muziku otevřenější všem lidem z audiovizuálního světa i pro širší veřejnost. Chceme ukázat důležitost komponování hudby a její sílu v audiovizi,“ uvedl Smutný.

Novinkou letošího ročníku byla soutěž mladých skladatelů hudby v audiovizi. Na základě zadání režiséra Petra Jákla se do ní přihlásilo asi 40 skladatelů z různých zemí. Zvítězil v ní český skladatel Tomáš Živor, který přibližně tříminutovou skladbu na motivy z Jáklova filmu Jan Žižka provede při dnešním koncertě. Dnes řekl, že setkání se slavnými profesionály je pro něj velmi inspirativní včetně rad, jak případně věci nedělat. Provedení své skladby v rámci koncertu vnímá jako velkou poctu.

Gamingová hudba

Část pražského setkání se bude věnovat komponování hudby či jejího významu v počítačových hrách, kde je stále se rozvíjející prostor pro skladatele. Gamingová hudba je na rozdíl od filmové, která je lineární a plyne v čase kupředu, jiná v tom, že hra se může rozvíjet několika způsoby. Počítačové hry jsou pro skladatele také jiné v tom, jak se odvedená práce hodnotí finančně - hra vzniklá v Česku se šíří a prodává po celém světě častěji a intenzivněji, než tomu bývá u českých filmů.

Slavná jména

První z koncertů v Obecním domě v podání Českého národního symfonického orchestru je podle Smutného složen tak, že se vystřídají různé styly, za dirigentským pultem se objeví všichni skladatelé uváděných skladeb, a diváci tak uslyší mix filmových hitů.

Na druhý ročník akce přijíždějí autor hudby k filmům Shrek a Letopisy Narnie Harry Gregson-Williams nebo držitel Oscara za film Pí a jeho život, držitel Grammy i Zlatého glóbu Mychael Danna. Workshopů a masterclass se zúčastní na 120 skladatelů, uvedli pořadatelé.

Fotogalerie
13 fotografií