Loni IKEM poprvé transplantoval od žijícího dárce příjemci i část jater. Podobné operace byly do té doby jen tři u dětí, na začátku února 2022 darovala polovinu jater vážně nemocné pacientce její sestra. „V loňském roce jsme měli celkem devět žijících dárců, kteří se rozhodli pomoci svému blízkému, který by se jinak životně důležitého orgánu nedočkal,“ uvedl přednosta Kliniky transplantační chirurgie IKEM Jiří Froněk.

Video
délka: 02:14.24
Video se připravuje ...

První transplantace jater od žijícího dárce dospělému příjemci proběhla v IKEM.  IKEM

Transplantace u dospělých je složitější, protože je nutné od žijícího dárce odebrat mnohem větší část jater, přičemž chirurg nesmí ohrozit jeho zdraví a život. I proto se na tyto nejtěžší výkony připravujeme i pomocí virtuální reality, která nám umožní se podívat na orgán nejen zvenku, ale i na všechny struktury uvnitř jater,“ dodal.

Převoz bijícího srdce

Meziročně přibylo v IKEM také transplantovaných srdcí. Z 51 pacientů deseti pomohl i unikátní přístroj na převoz bijícího srdce, která nemocnice využívá od podzimu 2019. „Jde o unikátní zařízení pro transport a rekondici bijícího srdce ve fyziologických podmínkách od zemřelého dárce k příjemci, čímž se podstatně rozšiřuje nabídka použitelných orgánů k transplantaci,“ popsal přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Ivan Netuka.

Klinika podle něj očekávala, že díky tomu bude možné využít zhruba o desetinu orgánů víc než dříve, protože se stav orgánu v přístroji vylepší. „V loňském roce se nám nicméně podařilo tento závazek dokonce významně překonat, a to hned u 20 procent případů. Díky přístroji jsme tak zachránili život deseti pacientům navíc,“ doplnil.

Ledviny, játra, slinivka...

V Česku bylo loni transplantováno 520 ledvin, 300 z nich v IKEM. Většina pacientů dostala orgán od zemřelého dárce, v 28 případech daroval orgán příbuzný nebo blízký. Zdravotnické týmy IKEM transplantovaly také 140 jater, 31 slinivek, pět Langerhansových ostrůvků a jedno tenké střevo.

Největší v Česku

„IKEM není jen největším transplantačním centrem České republiky, ale patří i mezi nejaktivnější v celé Evropě. Dostupnost transplantací v Česku přepočteno na milion obyvatel patří ve srovnání s evropskými státy k nejlepším,“ uvedl ředitel IKEM Michal Stiborek.

Transplantacím se vedle pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a Fakultní nemocnice v Motole věnují i fakultní nemocnice v Brně, transplantacím ledvin také v Hradci Králové, Plzni, Ostravě a Olomouci. Na transplantace orgánů na začátku února letošního roku čekalo podle čekací listiny 988 lidí. Nejvíce z nich, 390, by potřebovalo novou ledvinu, 88 játra, 55 srdce a 53 plíce.

Fotogalerie
52 fotografií