Autobusová linka 103, již provozuje ČSAD Střední Čechy, nabrala v pondělí v pražských Ďáblicích nezanedbatelné zpoždění. Jeho příčinou však nebyla špatná dopravní situace či jiná komplikace z vnější strany, problém se totiž stal uvnitř autobusu. Vyhrocená situace nastala poté, co se řidič tohoto autobusu rozhodl vykázat jednu ze dvou matek s kočárkem, která se na lince chtěla svézt. Podle přepravního řádu totiž ve vyhrazeném prostoru smí cestovat maximálně jeden kočárek. Přesto, že řidič může udělit výjimku, rozhodl se z poloprázdného autobusu jeden z kočárků vyhodit.

K incidentu došlo v pondělí v poledne mezi zastávkami Ďáblice a U Spojů, podle Lucie Chadrabové, která událost zachytila na několika videích, přišlo rozhodnutí řidiče z ničeho nic, bez jakékoliv předchozí konfrontace. „Jela jsem s dítětem z plavání, a když do autobusu přistoupila druhá maminka, řidič vylétl z kabiny a trval na tom, že může vézt jen jeden kočárek. Já jsem si nejprve myslela, že si dělá srandu, ale on to myslel vážně,“ vypráví Lucie Chadrabová Blesku. Proč se řidič rozhodl, že výjimku neudělá a víc než jeden kočárek nesveze, si Lucie neumí vysvětlit.

Udivené matky si takové jednání nenechaly líbit a s řidičem se pustily do hádky, která s každou další větou nabírala na intenzitě. Řidič na svém rozhodnutí nekompromisně trval, matky zase odmítaly vystoupit do větrného a studeného počasí, které venku v tu dobu panovalo. Řidič se proto rozhodl přivolat si na pomoc policii.

„Nemyslím si, že to byla adekvátní situace, nechápu, proč řidiče nikdo nepoprosil, ať se smiluje. Venku byla opravdu strašná zima a na té zastávce nejezdí autobusy po každých pěti minutách. Představa, že budu v zimě s brečícím dítětem čekat dvacet minut na další autobus, je strašná,“ řekla Blesku Lucie Chadrabová. Dvou maminek se nikdo z cestujících skutečně nezastal.

Zásah policie

Policie na místo dorazila během několika minut. „V pondělí před polednem jsme přijali oznámení o sporu při přepravě osob v autobusu v pražských Ďáblicích, kdy jedna z cestujících měla dle oznámení porušovat přepravní řád a odmítala vystoupit z autobusu. Policisté po příjezdu na místo začali zjišťovat, co se v autobuse odehrálo, a poučili všechny zúčastněné. Že by došlo k protiprávnímu jednání, které by policisté na místě museli řešit, jsme nezjistili,“ sdělil Blesku policejní mluvčí Richard Hrdina.

V průběhu rozhovoru s oběma matkami se ale situace vyřešila příjezdem dalšího autobusu, kam si druhá maminka přestoupila, jelikož s dítětem pospíchala k pediatrovi. Lucie Chadrabová incident s policií ještě několik dalších minut rozebírala, žádného zásahu však nebylo potřeba a po odchodu policistů se autobus dal opět do pohybu.

Podle mluvčího Regionálního organizátora pražské integrované dopravy Filipa Drápala chyběla v konfliktu vstřícnost na obou stranách: „V tomto konkrétním případě se domníváme, že celá situace mohla být řešena v klidu a bez nutnosti volání policie, pokud by řidič přepravu ve skoro prázdném autobusu dovolil, anebo pokud by přesto nedovolil, ale možná volil jiný způsob prvotní reakce (což se ovšem můžeme jen domnívat, protože na videích toto zaznamenáno není). Následně i reakce cestujících s kočárkem mohla být méně konfrontační – došlo tak k mnohem větším zdržení všech, než kdyby cestující ustoupili a respektovali požadavek řidiče, byť se může jevit jakkoli přehnaný.“

„Každopádně tento podnět předáváme dopravci ČSAD Střední Čechy k prošetření a k poučení řidiče o možnostech vhodnější a méně konfrontační komunikace s cestujícími,“ doplnil Drápal.

Může, ale nemusí...

Přepravní podmínky stanovují jeden kočárek na jeden vůz z důvodu bezpečnosti, tento konkrétní autobus není podle mluvčího ROPID na přepravu více kočárků uzpůsoben ani kapacitně, ani technicky. Kdyby řidič musel náhle zabrzdit a v důsledku toho, že v autobuse bylo více kočárků, by došlo ke škodě nebo dokonce újmě na zdraví, nesl by odpovědnost řidič. Udělení výjimky je proto na něm. „Povolit více kočárků najednou může, ale nemusí, a cestující by toto měli respektovat. Řidič udělit výjimku může a často se tak i běžně děje, nicméně je to vždy na jeho vlastní zodpovědnost. Pokud cestující nastupuje s kočárkem, měl by vždy dát o svém nástupu najevo, že hodlá nastupovat, například zvednutím ruky. Řidič by naopak měl reagovat, jestli nástup povolí, či nikoli,“ vysvětluje Filip Drápal.

Celá situace měla velmi jedovatou dohru. Když autobus přijel do stanice Ládví, kde chtěla Lucie s dítětem vystoupit, rozhodla se vystoupit předními dveřmi, aby řidiči na rozloučenou mohla říct, že je hrdina. Ten jí na oplátku přivřel kočárek do dveří.

Video
délka: 01:58.20
Video se připravuje ...

Konflikt řidiče se dvěma matkami s kočárky v pražské MHD Lucie Chadrabová

Fotogalerie
11 fotografií