Jestli vás právě polilo horko z toho, že Štědrý den je za dva dny a vy nemáte ani stromek, ani sílu pro něj kamkoli jezdit, možná využijete službu udržitelného projektu Zachraň stromek. Ročně se v Česku prodá více než 1,3 milionu stromků, spoustu stromků ale lesníci zlikvidují. Proč? Protože zákazníci si žádají dokonalé stromky a pokud jsou rostlé křivě nebo místy chybí větvička, putují tyto stromy do drtičky nebo rovnou do spalovny. To se projekt Zachraň stromek snaží změnit.

„Všichni se o Vánocích honíme za dokonalostí. Napéct co nejvíce druhů cukroví, sehnat drahé dárky, mít přepychový stromeček. O tom ale Vánoce přece nejsou. Ať má stromeček o větvičku míň, nebo víc, tu nejhezčí vánoční atmosféru dělá to, že se u něj sejde celá rodina,“ vysvětluje jedna ze zakladatelek projektu Jana Brišová.

Projekt pracuje s několika vizuály. Na jednom z nich třeba babičce zaskočí kost, na jiném si zase pubertální dcera přivede ke štědrovečerní hostině velmi nevhodného partnera. „Vánoční dramata známe z rodin všichni, oproti tomu je nedokonalý stromek opravdu jen maličkost,“ dodává Brišová.

A jak to celé funguje? Na webu si zákazník vybere ze dvou druhů stromků – buď jedličku Madlenku, nebo smrček Huberta. U každého z druhů je pak možnost zvolit si velikost, jaká vyhovuje právě vám. „Díky nedokonalostem nám je lesníci mohli poskytnout za sníženou cenu. My je tak zákazníkům můžeme nabízet o desítky až stovky korun laciněji než stánky u obchodních center,“ vysvětluje Jiří Lang, investor projektu. Stromky začínají na 320 korunách, za dalších 150 vám je pak přivezou až do bytu.

Na druhou stranu se není třeba bát, že byste stromek dostali třeba opadaný, bude jen méně souměrný. „Jejich vady jsou především v souměrnosti. Některé bývají košaté dole a špičku pak mají holejší, některé jsou zase křivé,“ vyjmenovává Brišová  Vše se dá ale upozadit vhodným připevněním do stojanu a pak také samozřejmě ozdobami. „Stejně je nejdůležitější to, že se rodina u stromku sejde,“ myslí si.

Stromek si můžete objednat až do 23. prosince a následně si vybrat dobu doručení. Také se nemusíte bát, že byste kmen stromku museli ořezávat doma, projekt nabízí i ofrézování a to zcela zdarma.  

Video
délka: 02:12.32
Video se připravuje ...

Štědrovečerní zvyky, tradice a pověry Videohub

Fotogalerie
13 fotografií