Téměř tři desítky umělců z různých koutů světa se pustily do díla ve středu úderem 9:00 hodiny. Na Velkopřevorském náměstí v Praze 1 nastal ruch, rozvoněly se barvy, rozkládaly předlohy... Díla spojená do jediného představila v 18:30 hodin vernisáž projektu Zeď svobody a energie / Lennon Wall Praha. Za ním stojí coby autor a kurátor výtvarník Pavel Šťastný (57), mimo jiné autor loga Občanského fóra. Ten už podobu světoznámé Lennonovy zdi změnil dvakrát.

Ve středu u ní zněla slovenština, dánština, němčina, angličtina, finština a řada dalších jazyků. Česko reprezentovala mladá výtvarnice Charlien, čili Lenka Brázdilová (21). Každý z umělců měl vlastní vizi, jak svobodu spojenou s energií ztvárnit. Blesk vyzpovídal speciální hosty z Ukrajiny a Norska.  

Květinami proti válce  

Jedna z nejmladších účastnic, Viktoriia Savchuk (19), zná Česko a jeho metropoli dobře. Už pátým rokem tu studuje grafický design. „Tenhle projekt je hodně zajímavý už tím, kolik lidí se v něm sešlo,“ řekla Blesku s tím, že zatím nikdy nestála před úkolem během jediného dne vytvořit velkou malbu. Jejím motivem je válka na Ukrajině. „Na mém obraze bude pod modrou oblohou zničený tank prorůstající slunečnicemi,“ popsala během tvorby.

Propojeni oceánem  

Také norská umělkyně Pippip Ferner (65) už v Praze byla, před 10 lety, kdy se městem proháněla povodeň. „Bylo to šílené a já jsem nadšená, jak teď Praha vypadá, všechny ty opravené historické budovy,“ řekla Blesku. Projekt zdi se jí líbí hned ze dvou důvodů. „Prvně ráda pracuji v přirozeném prostředí, druhým je spojení tolika umělců z mnoha zemí.“ Motivem Fernerové se stal život v oceánech. „Jsou důležité, propojují nás, dávají nám potravu, energii i možnost pohybu bez hranic,“ uvedla.    

Zeď vezmou do světa  

Pořadatelé akce díla z Kampy chtějí dopřát nejen návštěvníkům Prahy. „Po odhalení díla se zeď profesionálně nafotí. Fotografie následně pošleme výrobci horkovzdušných balónů, u nějž vznikne nafukovací Lennonova zeď ve stejných rozměrech, jako je originál. S tou pak v říjnu navštívíme Štrasburk, Paříž, Brusel a Lucemburk, kde bude zeď nafouknuta a bude reprezentovat kulturu Česka i Evropské unie,“ prozradil Blesku za organizátory kulturní producent Robin Suchánek.  

Jak Lennonova zeď vznikla  

Kde se vzalo spojení člena legendárních Beatles Johna Lennona (†40) a Prahy? Na zdi Maltézské zahrady si v 60. letech lidé psali vzkazy, verše, ale i protikomunistická hesla. Ještě více po srpnu 1968. V 70. letech se pak ploše říkalo Zeď nářků. V zimě 1980, po tragické smrti muzikanta, tu kdosi z prázdné kamenné desky vytvořil „náhrobek“ s nápisem „Za Johna W. Lennona“. Ač Beatles Prahu nikdy nenavštívili, místo trvale připomíná hodnoty svobody a nezávislosti, jichž byli symbolem.

Video
Video se připravuje ...

Umělci tvoří na Lennonově zdi, 7. listopadu 2019. David Malík

Fotogalerie
34 fotografií