Zatím půjde o zastávku, kterou bude Dopravní podnik využívat nepravidelně, především kvůli výlukám v přestupní stanici pražského metra Florenc. Její červená část, tedy stanice metra C, prochází několikaletou komplexní rekonstrukcí za zhruba 1,79 miliardy korun, kvůli níž bude muset být stanice na několik víkendů do konce tohoto roku uzavřena.

Opravy Florence

„Čeká nás do konce celkem 6 výluk ve stanici Florenc,“ přiblížil generální ředitel Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) Petr Witowski. „Proto vznikla nová tramvajová zastávka v ulici Opletalova. Ačkoliv jsou lidé zvyklí spíše na náhradní autobusovou dopravu, my jsme zvolili bezemisní způsob, který můžeme využívat i v budoucnosti.“ Mezi Florencí a Hlavním nádražím tak bude jezdit náhradní tramvajová linka.

Jde o několik desítek metrů dlouhou tramvajovou trať s dvěma ostrůvky zastávky, která ponese jméno Hlavní nádraží - přesně jako ta v Bolzanově ulici. Pražané ji poprvé budou moci využít už nadcházející víkend, jelikož právě ve dnech 21. a 22. května bude stanice Florenc na trase C poprvé zcela uzavřena.

Soupravy tudy nebudou ani kvůli bezpečnosti projíždět z preventivních důvodů, protože bude docházet k výměně nosníků, z nichž jeden váží 28 tun,“ přiblížil Witowski. Další uzavírky Florence se očekávají v červnu, posléze v srpnu, na podzim a další v příštím roce. Stanice by měla být kompletně rekonstruována do roku 2026.

První koleje po 50 letech

Trať, která vede a končí v Opletalově ulici, není vlastně nikterak nová. Lidé, kteří tudy jezdili v minulosti, si mohli povšimnout nevyužívané odbočky, která sem z Bolzanovy ulice vedla. Tramvaje tudy jezdily nejpozději do roku 1992, kdy sem zajížděla historická linka 91. Posléze byl kolejový „cancourek“ odříznut od zbytku tratě, a nebyl obnoven.

Trať měří několik desítek metrů.
Autor: David Zima

Až doposud, kdy pracovníci DPP kolejnice vyměnili za nové, zavedli nad nimi troleje a nechali zbudovat ostrůvky. Podle náměstka primátora pro oblast dopravy Adama Scheinherra (Praha Sobě) se celá akce vešla zhruba do milionu korun. A pro obyvatele Prahy 1 je to něco vskutku málo vídaného.

Jde o první rozvoj tramvajové sítě na území Prahy 1 po 50 letech,“ upřesnil technický ředitel pro povrchovou dopravu DPP Jan Šurovský. „Doposud se v centru Prahy tramvajové trati spíše redukovaly.“ Proto si jejich nárůst pochvaluje starosta Prahy 1 Petr Hejma (STAN), který doufá, že jde o první krok k zatraktivnění Opletalovy ulice a Vrchlického sadů.

Jsou místem, které si zaslouží změnit. Těšíme se na to, až bude Vinohradská s Bolzanovou propojena, a dojde k celkové revitalizaci lokality,“ sdělil. „Otevření této zastávky vnímám jako symbol toho, že s tímto místem začínáme něco dělat. Zajistí to lepší mobilitu pro všechny,“ dodal s tím, že se těší, až tudy povede plnohodnotná trať.“

Tři nové zastávky

Tu má magistrát v plánu vést z Opletalovy ulice napříč Vrchlického sady před odbavovací halu Hlavního nádraží, jak připustil Scheinherr. „Na trati budou 3 zastávky, z nichž ta v Opletalově je jednou z nich. Další budou před budovou Hlavního nádraží a před Státní operou,“ uvedl. Magistrát aktuálně hodlá vypsat soutěž na podobu revitalizace Vrchlického sadů, rekonstrukci odbavovací haly a spolu s tím i realizaci tramvajové trati. „Tu si dovedu představit v horizontu 4 až 5 let,“ přemítá Scheinherr.

Do té doby bude kratičký úsek sloužit pro výluky a mimořádnosti, během letní sezony také pro turistické linky. „Máme připravený projekt na letní středy, kdy by linka č. 43 jezdila právě mezi Hlavním nádražím, zde by se obrátila, a jela zpět k Muzeu MHD ve Střešovicích,“ přiblížil Šurovský.

Nové tramvajové trati

Byť nedlouhá, trať v Opletalově ulici není jediná v dlouhodobém horizontu, která v Praze vznikla, nebo se chystá, což si náměstek primátora pochvaluje. „Získali jsme 6 stavebních povolení pro rozšíření tramvajové sítě,“ váží si.

Nejnověji už tramvaj zajíždí například z Barrandova do Holyně, odkud by měla být protažená do Slivence. Loni vznikl krátký úsek se zastávkou na Pankrác, vzniká nová tramvajová smyčka u Depa Hostivař. V dlouhodobém plánu je výstavba tramvajové trati z konečné v Divoké Šárce na sídliště Dědina.

Fotogalerie
38 fotografií