„První desítky lidí, kteří sem přišli, se odbavují standardním způsobem. Objevují se jenom drobnější zádrhele, kdy zjistíte, že zábrana, kterou jste dali na jedno místo, potřebuje trošku posunout,“ řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Tyto detaily chtějí hasiči upravit přes svátky. 

Hasiči postupně stěhovali vybavení několik dní. Ve středu v 17:00 skončil provoz v Kongresovém centru a ve čtvrtek v 08:00 se již středisko otevřelo ve Vysočanech. Společnost Central Group poskytla městu bývalé sídlo Komerční banky bezplatně a uhradí i provoz, který podle majitele firmy Dušana Kunovského za zatím uzavřenou smlouvu na půl roku vyjde na sedm milionů korun. „Když bude potřeba, tak to samozřejmě prodloužíme,“ uvedl v úterý na tiskové konferenci.

Důvodem stěhování jsou již nasmlouvané akce v KCP včetně těch k předsednictví České republiky Evropské unii. Kapacita je ve Vysočanech oproti KCP asi tříčtvrtinová, denně tam bude moci být odbaveno až 2700 lidí. Podle pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) by to s ohledem na nynější počty odbavených uprchlíků, kterých je v poslední době mezi 500 a 1000 denně, mělo stačit. Na začátku války centrum obsloužilo i 3000 a více lidí denně. Rekordním dnem byl 9. březen, kdy to bylo 3667 uprchlíků. Asistenční centrum nabízí příchozím pomoc s registrací, ubytováním, doklady, zprostředkováním práce či pojištěním.

Vzdělávání

Poté, co nebude asistenční centrum potřeba, hodlá firma vysočanskou budovu poskytnout Praze 9 ke školským účelům. V budoucnu pak společnost plánuje areál zbořit a na jeho místě postavit rezidenční komplex.

Ředitel pražských hasičů Luděk Prudil uvedl, že uprchlíci provizorně ubytovaní v tělocvičnách se postupně přesouvají do jiných míst, například domácností, ubytoven či hotelů. Do tělocvičen a dalších provizorních prostor již 14 dní hasiči uprchlíky neumisťují. Nyní je v nich podle něj ubytováno 279 lidí a číslo se dál snižuje, na začátku to bylo asi 700 uprchlíků.

V centru se v neděli podle policie objevilo více mladých mužů, kteří v republice pobývali už před vypuknutím války a neměli vyřešen pobyt. „Přicházejí občané Ukrajiny, kteří se na území ČR zdržovali i před dobou, než byl vyhlášen tento stav, a nemají splněnou oznamovací povinnost,“ řekl ředitel pražských policistů Petr Matějček. Policisté tyto Ukrajince podle něj registrují, ale řeší s nimi i nesplnění oznamovací povinnosti. Jinak 85 procent klientů centra podle Hřiba tvoří ženy a děti.

Pražské centrum, které funguje i pro Středočeský kraj, v pondělí podle údajů hasičů odbavilo 1023 osob a pro 78 z nich zajistilo ubytování. O víkendu byly denní počty asi poloviční. V pondělí je podle Prudila nápor obvykle největší a v dalších dnech čeká opětovné snižování. Celkem centrem od začátku konfliktu prošlo 70.626 osob. Část z lidí kvůli nedostatku ubytování míří z pražského střediska do jiných krajů. Podle čísel ministerstva vnitra získalo zatím v hlavním městě pobytové oprávnění asi 67.000 ukrajinských uprchlíků.

Video
Video se připravuje ...

V Kongresovém centru na pražském Vyšehradě začalo fungovat centrum pro ukrajinské uprchlíky. Bude pracovat nonstop. (4. března 2022) Blesk.cz - Jan Zázvorka

Fotogalerie
38 fotografií