„Na základě mezinárodního zatykače vydaného Ukrajinou byl na letišti zatčen státní příslušník Ruské federace,“ sdělil ČTK mluvčí českého policejního prezidia Moravčík. Bližší informace k zatčenému ale česká policie nechtěla zveřejnit. Ministerstvo zahraničí v pondělí o jeho zadržení informovalo ruskou ambasádu v Praze. Ruský ministr zahraničních věcí Sergej Lavrov ale uvedl, že česká strana zatím Moskvu o Rusově zadržení oficiálně neinformovala. 

Tiskový tajemník ruské ambasády v Praze Nikolaj Brjakin k události agentuře TASS řekl, že „ruští diplomaté jsou v kontaktu s představiteli českých úřadů a s příbuznými zadrženého“.

V Moskvě na zprávu o zadržení Alexandra F. zareagoval šéf vyšetřovacího výboru (obdoby americké FBI) Alexandr Bastrykin. Podle agentury TASS řekl, že nařídil „důkladně ve spolupráci s ruským ministerstvem zahraničí prostudovat příčiny a právní důvody zadržování ruského občana na území cizího státu“.

Jeho prohlášení přitom naznačuje podezření vůči postupu českých úřadů. Uvádí se v něm, že Bastrykin nařízení vydal „v souvislosti s nepřípustností zneužívání mezinárodněprávních mechanismů k pohnání k odpovědnosti osob z politických důvodů“.

Jako Krymské jaro jsou v Rusko označovány události, které se staly v únoru a březnu 2014 na území Krymského poloostrova a města Sevastopolu po vojenském ovládnutí této části Ukrajiny Ruskem. Jde o referendum o připojení Krymu k Rusku a následnou anexi, kterou neuznává Kyjev ani převážná většina mezinárodního společenství.

Úřady v Kyjevě nyní dokončují proces nutný k tomu, aby byl Alexandr F. z České republiky na Ukrajinu vydán. Serveru RBK-Ukrajina to v pondělí řekl mluvčí ukrajinského ministerstva zahraničí Oleh Nikolenko. Mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka na dotaz ČTK sdělil, že Ukrajina už podala žádost o vydání zadrženého Rusa.

Nikolenko potvrdil, že Alexandr F., který byl v minulosti zapojen do ruské anexe ukrajinského poloostrova Krym, byl v neděli českými úřady zatčen právě na ukrajinskou žádost. „Zadržení je výsledkem společného postupu ukrajinských a českých právních orgánů, jehož cílem je přivést Alexandra F. k odpovědnosti za spáchání řady trestných činů proti našemu státu, konkrétně pak za účast v ruské okupaci Krymu,“ uvedl Nikolenko.

Podle dřívějších informací portálu iRozhlas byl zadržený muž šéfem jedné z polovojenských formací, které se v roce 2014 aktivně podílely na anexi Krymu. V okolí Sevastopolu vedl rozvědnou skupinu Severní vítr, která měla chránit město před údajnými útoky. Do Sevastopolu přijel podle vlastních slov dva dny před vypuknutím konfliktu, tedy 25. února 2014. Potvrdil také, že jeho skupina spolupracovala s velením ruské námořní flotily.

Server iRozhlas v roce 2019 napsal, že zadržený muž má má od roku 2000 trvalý pobyt v Praze, kde se živí jako fitness trenér a také podniká. Střídavě žije v hlavním městě České republiky a na Krymu.

Fotogalerie
14 fotografií