Sobota 3. června 2023
Svátek slaví Tamara, zítra Dalibor
Polojasno 23°C

Hněv nekončí: Rusko zakázalo vstup Jourové, šéfovi europarlamentu a dalším špičkám EU

Aktualizováno -
30. dubna 2021
21:48
Autor: ČTK - 
30. dubna 2021
17:51

Rusko zakázalo vstup osmi činitelům ze zemí EU i z unijních struktur, včetně místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové a šéfa Evropského parlamentu Davida Sassoliho. Oznámilo to dnes na svém webu ruské ministerstvo zahraničí, podle něhož jde o reakci na postup EU vůči Rusku.

Mezi osobami na zveřejněném „černém seznamu“ Moskvy jsou rovněž šéf berlínské prokuratury Jörg Raupach a Asa Scottová, šéfka švédské Laboratoře chemické, biologické, radiační a jaderné bezpečnosti (CBRN), která potvrdila německé závěry ohledně otravy kritika Kremlu Alexeje Navalného látkou ze skupiny novičok. Z otravy se loni Navalnyj zotavoval v Berlíně. Do Ruska nesmějí také dva lotyšští a jeden estonský činitel a člen francouzské delegace v Parlamentním shromáždění Rady Evropy Jacques Maire.

Jourová v reakci uvedla, že se bude dál zasazovat za lidská práva, svobodu médií a demokracii.„Neustálé ruské úsilí šířit dezinformace a podkopávat lidská práva si zaslouží silnou a stálou reakci. Pokud je toto cena za pravdu, pak ji ráda zaplatím,“ napsala s tím, že je v dobré společnosti.

„Co nejdůrazněji odsuzujeme dnešní rozhodnutí ruských orgánů zakázat osmi státním příslušníkům Evropské unie vstup na ruské území. Tato akce je nepřijatelná, postrádá jakékoli právní odůvodnění a je zcela neopodstatněná,“ zdůraznili ve společném prohlášení předseda Evropské rady Charles Michel, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropského parlamentu Sassoli. Rusko tak podle nich názorně ukázalo, že zvolilo konfrontaci s EU, místo aby souhlasilo se změnou negativního směřování dvoustanných vztahů.

Podle ruské diplomacie je krok odvetou Moskvy za nové unijní sankce. EU v březnu uvalila sankce na skupinu ruských představitelů, včetně generálního prokurátora Igora Krasnova a hlavního vyšetřovatele Alexandra Bastrykina, kvůli uvěznění Navalného po jeho návratu z Německa do Moskvy a potlačování pokojných protestů. Deset dní poté se země unie shodly na dalším prodloužení už roky existujících protiruských sankcí za narušování ukrajinské suverenity a územní celistvosti.

Roli hrají i Vrbětice

Ve čtvrtek poslanci Evropského parlamentu vyzvali členské země EU, aby koordinovaně vyhostily ruské diplomaty v reakci na zjištění českých tajných služeb o ruském podílu na explozích muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. V usnesení rovněž odsoudili ruské výhrůžky adresované Česku v následném diplomatickém sporu.

„Evropská unie pokračuje v politice nelegitimních jednostranných omezujících opatření vůči ruským občanům a organizacím,“ stojí v prohlášení, které ruské ministerstvo zahraničí zveřejnilo na webu s poukazem na březnové sankce vůči šesti Rusům. Moskva si přitom stěžuje, že EU odmítá všechny její návrhy na řešení vzájemných problémů dialogem.

„Tato praxe je v rozporu s Chartou OSN a základními normami mezinárodního práva. Je doprovázena protiruskou hysterií záměrně podněcovanou v západních médiích. Není podložená důkazy. Všechny naše návrhy na řešení jakýchkoli problémových otázek vzniklých mezi Ruskem a EU přímým profesionálním dialogem jsou důsledně ignorovány nebo odmítány,“ stojí v prohlášení ruské diplomacie, které doplňuje seznam osmi osob, jež nyní mají zakázaný vstup do země.

Video  Babiš o Vrběticích: Odmítl Zemanovo tvrzení. Je jen jedna vyšetřovací verze  - ČTK / Blesk Zprávy
Video se připravuje ...

Omasta ( 1. května 2021 10:31 )

Já jsem milovník Ruska a ruské kultury. To snad smím.
http­s://y­outu­.be/8a­vakAR­_RBg
To je ruská umělkyně 20x bohatší než Gott.

wenzel trousil ( 1. května 2021 10:28 )

Putin halt neni HaWEl aby se dal koupit zdegenerovanym Zapadem a dovolil Rusko rozkrast a z RUskych lidi udelat nevolniky stejne jako v Ceskych boudach tak hezky zvanych "montovny",..

wenzel trousil ( 1. května 2021 10:24 )

Jasne, reha­bili­tova­na,,,J­ako Janousek,,,v Cesku je potreba mit dobry kamose, potom lump strach mit nemusi,...

wenzel trousil ( 1. května 2021 10:22 )

ZAPADU SE NELIBILI KOMUNISTI V RUSKU A TED; KDYZ TAM MAJI KAPITALISTY tak se,DEmokrati" domnivaj ze se jimm povede zlikvidovat, rozkrast RUsko jako to dopadlo vsude jinde, vcetne CEska! BRavo, PUtin!

wenzel trousil ( 1. května 2021 10:11 )

StJourova byse mela radsi starat aby v USA prestali ty kazdodenni masakry v ramci tamnich "Lidskych prav"...Vzdyt to je hruza,,,v USA nepatri pravo na zivot k ZAKLADNIM LIDSKYM PRAVUM?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa