Cílem organizátorů protestu je vytvořit co nejpohodovější atmosféru. „Demonstraci nechceme prezentovat jako ukázku síly, ale jako sousedské setkání, kde bude mít každý občan možnost vyjádřit svůj názor na chystané změny,“ říká Kamila Šmídová z iniciativy Za Folimanku. Chtějí také mluvit s vedením městské části. Pozvali proto starostku Janu Černochovou (ODS) a místostarostku Alexandru Udženiju (ODS).

Radnice argumentuje tím, že hliněný plácek zkrášlí a vylepší multifunkčním areálem za 11,2 milionu. Opozici i části veřejnosti se ale nelíbí, že by se místo uměle „vybetonovalo“ a zhoršily se tím klimatické podmínky. 

Protestovat kulturně

Od sedmi začal samotný kulturní program v parku Folimanka. Pod magistrálou se sešli jak hudebníci, tak básnící. Z hudebníků na místě byli alternativně-industriální Yamabushi, bluesová kapela Blue Betty Blues Band nebo legendy pražského bigbítového undergroundu Hally Belly. Poetickým umem podpořili akci Sylva Fischerová a Tim Postovit. Všichni účinkující se vzdali honoráře a nákladů na cestování, aby podpořili Folimanku.

V parku Folimanka se také sbírá poslední kolo podpisů pod papírovou petici. Organizátoři chtějí, aby městská část Praha 2 zohlednila zájmy místních občanů a změnila nebo zastavila záměr výstavby na volném prostranství v parku. Argumentují tím, že na místě aktuálně lidé provozují mnoho aktivit jako například fotbal, baseball nebo šerm. Štve je, že se má plocha zalít zčásti betonem, zčásti asfaltem a zčásti pokrýt umělou trávou.

Zpráva z místa

„My chceme hudbu, my chceme kulturu a my chceme ukázat, že to tady máme rádi,” odstartoval mladík na pódiu koncert pod magistrálou. Sešlo se asi 150 lidí - někteří s transparentem, jiní s pivem v ruce. Na místě se také pohybovalo několik hlídek, ale protest probíhal v klidném duchu. 

Co na to místní?

Na místě se Blesk zeptal demonstrantů, co si o projektu myslí. První z dotázaných byl shodou okolností bývalý zastupitel MČ Prahy 2 Dan Richter. „Přišel jsem podpořit Folimanku, aby tu zůstala tráva namísto betonu. Je to tu takové komunitní a nemyslím si, že je vhodné sem postavit beton. Chtělo by to spíše ošetřit trávu,“ myslí si. 

Další protestující Martině se líbí, že jde o kulturní protest. Podle ní je důležité, aby byla protestů široká paleta. Zachování přírodního rázu parku považuje za nezbytné. „Přijde mi důležité, aby byla ve městě zachována zeleň a nedělali se retenční plochy,“ říká. 

Původní nápad

Podle radnice se volný hliněný plácek promění v místo pro venkovní aktivity osob všech věkových kategorií. „Největší plochou bude ovál v zimě využívaný jako kluziště, po zbytek roku podle libosti pro pobyt venku a různé individuální aktivity návštěvníků areálu,“ komentuje návrh místosta Prahy 2 Václav Vondrášek. Areál bude nabízet i další zázemí pro volnočasové vyžití.

Přestavba má dále propojit dvě hlavní cesty za pomoci probarveného žlutého asfaltu, který návštěvníka provede parkem. Ústředním prvkem bude částečně zapuštěný betonový „bazén“, který bude v létě sloužit k tancovačkám, v zimě jako kluziště. Navíc má přibýt cvičební plocha z umělé trávy a oblé hřiště s vodní pumpou, určené převážně pro děti. Radnice také slibuje vysadit novou zeleň.

„Nechceme tu Disneyland“ horují petenti

Právě přemíra betonu a údajný nezájem o jakoukoliv diskuzi ze strany radnice rozčílila místní obyvatele do té míry, že začátkem května sepsali petici. Štve je, že nový areál zničí na Folimance poslední větší zelenou plochu, zhorší přírodní ráz a zastaví místo zbytečnými věcmi. 

„Další kultivace prostoru Folimanky je jistě záslužný počin, ale forma by mohla být šťastnější. Méně betonu, více vody a stromů,“ myslí si Honza Polák, jeden z místních. „Pestré betonové plochy jsou přímo popřením přírodního prostředí, navíc budou akumulovat teplo, park přestane být vlídným útočištěm v horkých dnech, kterým je doposud,“ tvrdí Pavla Zajícová, která si přeje, aby revitalizace zachovala duch místa a byla přátelská k přírodě. 

Radnice ujišťuje, že podpoří přírodu

Výstavba by mohla začít již v průběhu srpna. Termín dokončení je plánován v srpnu z rok. MČ Praha 2 se brání tím, že v parku o rozloze 8,5 hektaru přibude jen 985 metrů čtverečních betonu – pouze cca 1% rozlohy parku. Navíc v místě, kde není možné pěstovat zeleň. Dále se mají vysazovat rostliny, stromy a keře. Park by měly propojovat ekologické cesty s mlatovým povrchem.

Video
Video se připravuje ...

Demonstrace pod Nuselským mostem Jan Dařílek

Fotogalerie
13 fotografií