Epopej převezl z Prahy kamion. Plátna ve speciálních schránkách vytáhl z kamionu jeřáb, který je oknem přemístil do zámku. Podle Třetiny se budou v příštích dnech plátna chystat. O cenách vstupného bude ještě Moravský Krumlov rozhodovat, předpokládá ale, že bude takové, jaké je obvyklé v jiných zámcích.

Praha dílo Krumlovu zapůjčila na pět let pod podmínkou, že město upraví zámek. Mezi požadavky bylo například potřebné technické vybavení, zvláštní sjednané pojištění a prostory bylo třeba vybavit speciálním protipožárním systémem či zabezpečovacím zařízením. Úpravy zámku stály 58 milionů, z toho 43 milionů pokryl stát, deset milionů dal kraj a zbytek zaplatilo město.

Cyklus obrazů tvoří 20 velkých pláten, která Mucha maloval od roku 1910 dalších 18 let a věnoval je Praze. Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízela úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy. V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře.

Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově, odkud je v roce 2011 tehdejší vedení Prahy nechalo odvézt. Poté byly v depozitáři Galerie hlavního města, protože je Praha nemá kde vystavovat. Po návratu do Prahy má být dílo na 25 let umístěno v budově Savarinu na Václavském náměstí.

Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09) v roce 2019 promluvil k návratu Slovanské epopeje:

Video
délka: 01:29.18

Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina (TOP 09) se vyjadřuje k návratu Slovanské epopeje. se vyjadřuje k návratu Slovanské epopeje. Jiří Nováček

Fotogalerie
16 fotografií