Kdy se přesně soubor 20 slavných pláten přestěhuje, není zatím jasné a termín se ani z bezpečnostních důvodů nebude zveřejňovat. Záměr půjčit slavný soubor na Moravu schválila rada hl. města už v roce 2019, Moravský Krumlov ale musel splnit náročné požadavky. „Město dostalo velice rozsáhlý seznam věcí, které je třeba zařídit,“ uvedla radní Třeštíková. „Proběhlo několikaměsíční zkoumání jak klimatických podmínek, tak osvětlení nebo zabezpečení. Dnes můžeme říct, že Krumlov vše splnil,“ doplnila.

Luxusní podmínky

Nic tedy nebránilo v tom, aby o zápůjčce mohlo hlasovat zastupitelstvo. Krátce na něm promluvil také starosta města a senátor Tomáš Třetina (TOP 09). „Město připravilo luxusní podmínky pro vystavení epopeje,“ ujistil zastupitele. Všem také poděkoval. „Lidsky jste přistoupili k částečnému vyřešení umístění slovanské epopeje a děkuji za vaše moudré rozhodnutí,“ dodal.

Starosta Moravského Krumlova při slavnostním podpisu smlouvy s ředitelkou Galerie hl. města Prahy Magdalénou Juříkovou řekl, že se s Prahou snaží domluvit už od roku 2010, kdy se stal starostou. „Jsem rád, že jsme přesvědčili Prahu, že epopej umíme vystavit a jsem velmi rád, že jsem v Praze našel někoho, s kým o tom mohu mluvit,“ řekl pro Blesk.

Ne všichni jsou nadšení

Ne všichni zastupitelé se zápůjčkou souhlasí. „Já tedy nesdílím takové nadšení,“ řekl někdejší radní pro kulturu z koaličních Spojených sil Jan Wolf (KDU-ČSL). Myslí si, že by bylo lepší, kdyby cyklus zůstal v Praze, věří nicméně, že pomůže rozvoji Moravského Krumlova a prostory pro epopej najdou využití i po jejím návratu do Prahy. „Byl bych rád, abychom za pět let přivítali epopej v Praze a našli důstojné místo na její vystavení,“ dodal.

Někteří opoziční zastupitelé z ODS a hnutí ANO mluvili o tom, že by nemělo dojít k tomu, aby se zápůjčka po pěti letech prodlužovala, protože Praha nebude mít kam epopej umístit.

Jako za jednoho z největších bojovníků za to, aby zůstala v Praze, sám sebe označil Lubomír Brož z hnutí ANO. „Stále jsem přesvědčen, že to tak mohlo být,“ řekl s tím, že ale respektuje rozhodnutí zastupitelstva a nebude proti. Bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) se vyjádřil poměrně kriticky. „Jsem přesvědčen, že nedodržujeme závazek Prahy vůči autorovi, to mi na tom vadí,“ řekl.

Zamíří do Savarinu

Třeštíková zastupitele ujistila, že bud usilovně pracovat na tom, aby v budoucnu vzniklo pro epopej důstojné umístění. „Nechceme usnout na pomyslných vavřínech. Stále zdůrazňujeme, že se jedná o dočasné řešení,“ řekla zastupitelům. Podotkla také, že po návratu z Moravského Krumlova by měla epopej zamířit na 25 let do opraveného paláce Savarin, na tom se už podle ní shodli zastupitelé napříč politickým spektrem. „Už teď se vyjednává smlouva mezi hl. městem Prahou a Savarinem,“ uvedla.

Poznamenala, že Praha teď má 30 let na to splnit závazek vůči Alfonsi Muchovi a vybuduje sídlo pro epopej na Těšnově. „Doba třiceti let si mi zdá jako reálná,“ dodala. Zastupitelé také schválili doplněk k usnesení, který říká, že Třeštíková má v říjnu zastupitele informovat o jednání o umístění epopeje.

Video
délka: 00:22.61

Starosta Moravského Krumlova Tomáš Tetina podepsal na pražském magistrátu smlouvu o zápůjčce Slovanské epopeje. CNC/Jan Zázvorka

Fotogalerie
45 fotografií