„Minulý týden jsme zkolaudovali prostory. Nyní se v nich topí, dokončují se drobnosti, jako jsou elektrické zásuvky nebo výmalba toalet. Průběžně měříme potřebné hodnoty a budeme jednat s Prahou a vedením galerie o zápůjčce," řekl Blesk.cz starosta Tomáš Třetina (TOP 09).

Na částku 57 milionů korun pro nezbytné úpravy výstavních sálů se „složilo“ ministerstvo kultury a Jihomoravský kraj.

Stálá teplota i vlhkost

„V sálech musí být mimo jiné teplota kolem 20 stupňů, vlhkost kolem 50 procent,“ prozradil Třetina jeden z detailů, který je součástí technických podmínek pro budoucí zápůjčku pláten. Ty se nacházely v zámeckých prostorách v letech 1963 až 2011, poté byly převezeny do Prahy.

Aktuálně probíhají jednání hlavního města s vedením Moravského Krumlova o detailech pětileté zápůjčky. Její podmínkou byla právě úprava výstavních prostor na zámku. Pokud se nic mimořádného nestane, přivítá městečko Muchovo dílo v dubnu.

„Chtěli bychom je veřejnosti zpřístupnit co nejdříve. Je tady ale jedno ale, které se jmenuje koronavirus,“ upozornil Třetina.

Na zápůjčku pláten nemají vliv vleklá soudní jednání, která mají určit, kdo je vlastníkem pláten. Praha loni v prosinci prohrála spor, kdy Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že vlastníkem cyklu není Praha, a vyhověl tak žalobě vnuka malíře, Johna Muchy. Rozsudek není pravomocný, město už dříve prohlásilo, že se proti verdiktu odvolá.

Historie prezentace Epopeje

Prvních 11 pláten Slovanské epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v pražském Klementinu, v letech 1920 až 1921 sklízela úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy.

V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově. Po roce 1989 ale zámek, kde dříve sídlilo mimo jiné železniční učiliště, chátral.

Plátna v něm byla vystavena do roku 2011, pak se přestěhovala do Prahy,  nyní jsou uložena v depozitáři Galerie hlavního města.

VIDEO: V roce 2018 byla plátna zapůjčena na výstavu Re:publika do Brna. Jejich krádež, ve které měl drápy Růžový panter, byla reklamou na výstavu.

Video
délka: 00:43.92

Záhadný růžový tvor ukradl Slovanskou epopej v Brně Re:publika

Fotogalerie
18 fotografií