„Před dvěma roky jsme totéž udělali s Muchovou stokorunou a zájem sběratelů i veřejnosti byl obrovský,“ uvedl místostarosta Ivančic Roman Sládek. Z původních podkladů k bankovce se dochoval jen líc, rub musel dotvořit tiskař František Dvořák.

Líbila se i padělatelům

„Muchova pětistovka zajímala i padělatele, z více než 225 tisíc falzifikátů máme k dispozici 60 tisíc kusů různé kvality. Nešlo jen o padělatele, kteři si chtěli přilepšit, šlo i o řízené pokusy ze zahraničí destabilizovat ekonomiku mladé republiky,“ poznamenal hlavní metodik ochrany platidel ČNB Jaroslav Moravec.

Do aféry z roku 1921 byli mj. zapojeni i někteří vysocí funkcionáři a úředníci Maďarska v čele s básníkem, etnografem a univerzitním profesorem Gyulou Mészárosem. Falešné bankovky se tiskly v sousedním Rakousku.

Muchova pětistovka platila od října 1919 do srpna 1922, další emise už byly chráněny proti nepoctivcům mnohem důkladněji. 

Pamětní bankovka, která bude v prodeji za 500 korun, bude mít jeden současný ochranný prvek, a to nápis Město Ivančice a městský znak, oboje viditelné pouze pod UV světlem. Náklady na pořízení bankovky přišly město na jeden milion korun.

Plánují Muchův památník v novém

U příležitosti aktuálního 160. výročí narození slavného rodáka Ivančice oznámily přípravu nového památníku, který se bude nacházet v rodném domě Alfonse Muchy. Měl by mít tři části věnované jeho dětství, pobytu a tvorbě v Paříži a myšlenkám a názorům, které prostřednictvím svých prací propagoval.

VIDEO: Záhadný růžový tvor ukradl před časem Muchovu Slovanskou epopej v Brně. Naštěstí šlo jen o reklamu na chystanou výstavu.

Video
délka: 00:43.92

Záhadný růžový tvor ukradl Slovanskou epopej v Brně Re:publika

Fotogalerie
16 fotografií