Impozantní plátno bylo na Kampu převezeno z Uměleckoprůmyslového muzea. Mucha ho nazval Doba římská a příchod Slovanů a podle mnoha odborníků předznamenalo jeho práci na slavné Slovanské epopeji.

Vzniklo v roce 1900 pro světovou výstavu v Paříži. Tehdy bylo součástí výzdoby pavilonu Bosny a Hercegoviny. Dílo o rozměrech 7x3,5 metru rozvíjí mytologické téma střetu antické a slovanské kultury. Zabere celou zeď v muzeu a připomíná divadelní oponu. I proto, že bylo určeno pro pavilon na světové výstavě, má netypický tvar. Obsahuje totiž dva otvory pro dveře a okno.

Video
délka: 00:22.31

Vybalení a instalace plátna Alfonse Muchy v Muzeu Kampa Czech News Center/Jan Zázvorka

Na výstavě nazvané Elusive Fusion, tedy Nepolapitelné spojení, bude možné vidět přes 25 nejznámějších plakátů Alfonse Muchy a více než desítku děl výtvarníka Pasty Onera. Kunsthistorik Karel Srp, který ji připravuje, v tvorbě Muchy a Pasty Onera vidí určité spojení. Má jít o něco jako dialog mezi klasickým secesním umělcem a současným autorem. Autory spojuje i mimo jiné fascinace dámskou tváří, její schopností vyjádřit nadšení, obdiv, pohrdání, úsměšek i touhu.

Nový pohled nejen na Muchu

„Výstava bude objevná tím, že představí zcela nový pohled na díla Alfonse Muchy, možná i jiný pohled na vycházející hvězdu českého umění,“ říká Jiří Pospíšil (TOP 09), předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, která muzeum provozuje.

Pospíšil poznamenal, že oba umělci tvořili podobnou technikou, i když je od sebe dělí více než sto let. Spojuje je také to, že oba byli či jsou zatracováni i obdivováni. „Bude jen na návštěvnících, aby si obrázek o díle obou těchto osobností udělali sami,“ říká.

Video
délka: 00:27.85

Vybalení a instalace plátna Alfonse Muchy v Muzeu Kampa Czech News Center/Jan Zázvorka

Na výstavu lákal diváky již při květnovém znovuotevření muzea po nucené pauze kvůli koronaviru. Tehdy ji nazval „vlajkovou lodí" Muzea Kampa pro letní sezónu. I pár dní před otevřením je přesvědčený, že se bude jednat o mimořádně zajímavý projekt.

„Na této výtvarně konfrontační výstavě si všichni přijdou na své. Srdečně všechny zvu do Muzea Kampa na tuto jedinečnou akci,“ dodal. Výstava začíná již příští týden v pondělí. 

Fotogalerie
28 fotografií