„Náročný proces výběru nejvhodnějšího zhotovitele se budeme snažit ukončit ještě letos. Zabijeme tím dvě mouchy jednou ranou - začneme navracet jedné z nejkrásnějších pražských památek její původní krásu a zároveň podpoříme českou ekonomiku v těchto těžkých dobách velice významnou investiční akcí,“ uvedl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Smlouvu s vybranou firmou by město chtělo uzavřít koncem letošního roku, práce poté budou trvat nejméně dva a půl roku. Projekt opravy zachovává původní podobu stavby z roku 1891 a počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou má být například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně.

Zrušený tendr

Pražští zastupitelé o vypsání zakázky rozhodli v roce 2018, poté město tendr vypsalo. Nynější vedení magistrátu zakázku loni v říjnu zrušilo s tím, že byla vypsána ještě předtím, než byl dokončen projekt, a tedy bez podrobné znalosti toho, co bude stavba zahrnovat. Původní tendr cenu odhadoval pouze na 1,25 miliardy.

Kromě dostavby paláce chystá město na Výstavišti další investice. Podepsánu má smlouvu s dodavatelem na opravu restaurace Bohemia, v plánu je i rekonstrukce Křižíkových pavilonů, kdy bude jako první opraven pavilon D. Oprava čeká i budovu divadla Spirála.

Průmyslový palác byl postaven při příležitosti Jubilejní zemské výstavy podle návrhu architekta Bedřicha Munzbergera. Od počátku sloužil k pořádání výstav a dalších kulturních akcí, i když původně mělo jít o dočasnou stavbu. V letech 1952 až 1954 komunistická garnitura rozhodla o změně funkce a hlavní hala paláce byla přestavěna na společenský a taneční sál. Změnilo se i jeho jméno na Sjezdový palác, který byl součástí tehdejšího Parku kultury a oddechu Julia Fučíka.

Fotogalerie
25 fotografií