V rámci úkolu s názvem „Nová emise českých bankovek“ měli studenti navrhnout kompletní sady šesti českých bankovek o hodnotách 100, 200, 500, 1000, 2000 a 5000 korun. Každou sérii mělo spojovat téma, které by vyplývalo z dobře známých symbolů státní identity. Studenti sáhli například po tradici českého skla, významných osobnostech či proměnách architektonických slohů. Jeden student také přišel s návrhem, který by usnadnil manipulaci s penězi lidem se zrakovým postižením.  

Návrhy jim daly zabrat

Během práce museli studenti také řešit celou řadu omezení, technických požadavků a pravidel spojených s touto jedinečnou disciplinou. „Úkol to byl velmi komplexní a studenti na vlastní kůži také pocítili, jak nelehký byl. V návrhu museli propojit ilustraci, typografii a práci s ochrannými prvky. Ty je třeba navrhovat už s vědomím tisku, který se od standardních tiskovin podstatně liší.

Složité bylo také propracování ikonografie natolik, aby bankovky působily jednotně, ale na první pohled byly snadno rozlišitelné,“ přibližuje úskalí navrhování vedoucí Ateliéru tvorby písma a typografie Radek Sidun.

Z dvoutisícovky s buvolem bude pamětní list

Jednoznačně nejlepší návrhy vzešly od studenta Tuana Vuong Tronga, který si jako hlavní téma vybral posledních 100 let českého designu a s ním spojené ikonické předměty. Na jeho bankovkách se tak objeví keramická kubistická dóza Krystal Pavla Janáka, porcelánoví Hřebečci Jaroslava Ježka, ocenění na výstavě EXPO 1958 v Bruselu, nebo červený nafukovací buvol, navržený v sedmdesátých letech Libuší Niklovou. Jeho návrh zaujal Státní tiskárnu cenin natolik, že bude postupně vydána jako kolekce pamětních listů.

Další spolupráce

 „Spolupráce se Státní tiskárnou cenin si velmi považujeme. Díky ní měli studenti možnost si vyzkoušet nelehkou práci, která jim otvírá nové perspektivy grafického designu a zároveň je vedla k hlubšímu zamyšlení nad českou historií, symboly a ikonografií státu. Jsem tedy moc rád, že se s naší školou pustili i do dalšího projektu,“ pozitivně hodnotí spolupráci rektor UMPRUM Jindřich Vybíral.

Novou tvář dostaly i doklady

Druhým zadáním, které studenti ve spolupráci se Státní tiskárnou cenin řešili, byly „Osobní doklady budoucnosti”. Tento úkol byl založen na podrobné rešerši stávajících dokladů, s přihlédnutím k novým potřebám a funkcím, které by měly už v blízké budoucnosti plnit. Mladí grafici měli nejen modernizovat, ale především vizuálně sjednotit celou sérii dokladů čítající občanský a řidičský průkaz, cestovní pas a osvědčení registru vozidel č. 1.  Také v tomto případě se museli kromě samotného vzhledu zabývat i sérii ochranných prvků nejrůznější úrovně.

Fotogalerie
17 fotografií