Pražané jsou v poslední době velice hákliví, když se v metropoli špatně zachází se zelení. Příkladem budiž „kauza javor“ v Anenském trojúhelníku, kdy se po několikaměsíčních protestech a mimořádných zasedáních zastupitelstva, nakonec podařilo stoletý javor zachránit. To se bohužel nepodaří na petřínském svahu. Zde sice nedošlo k nesystematickému kácení, petřínský sad napadl moniliový úžeh a stromy bohužel schnou.

Suchých stromů si všimli i obyvatelé Prahy 1, spoušť vyfotili a zveřejnili ve facebookové skupině Praha číslo 1. „Netušíme, co je třešním pod Terasami? Je mi divné, že by takhle naráz uschly, jsou tam prameny (pokud je teda nějaký chytrák nezatrubnil a neodvedl). Takhle vypadá celý svah,“ připsala ke své fotce Karolína K.

Může za to cizopasná houba

Stromy opravdu neuschly, byly bohužel napadeny moniliovým úžehem, který višně často postihuje. „Nemoc způsobuje cizopasná houba z rodu Monilinia, česky hlízenka, která napadá květy. Ty hnědnou a zasychají. Houba se většinou z květů přesouvá i do větví, které následně také schnou, proto celý strom v podstatě vypadá, jako by uschnul,“ vysvětluje pro Blesk dendrolog Jiří Králíček. Při nedostatečně rychlém zásahu většinou podle odborníka uhyne celý strom.

Hlízenka útočí i na plody, ve kterých nejraději přezimovává. „Každý určitě viděl v průběhu zimy nějaký scvrklý plod, který zůstal viset na stromě. Tak vypadají právě plody napadeno touto cizopasnou houbou,“ dodává odborník.

Višně nahradí jabloně

Ovocné stromy v Seminářské zahradě jsou napadeny poměrně rozsáhle a v budoucnu odsud višně nejspíš zmizí nadobro. „Vzhledem k silnému napadení v současnosti provádíme v rámci možností zdravotní řezy višní a snažíme se tak co nejvíce prodloužit jejich životnost. S ohledem na polohu a místní vlivy jsou ze sadu nicméně postupně odstraňovány úplně suché nebo z více než 90 % usychající stromy,“ sdělil Blesku tiskový mluvčí magistrátu hl. m. Prahy Tadeáš Provazník.

„V souladu s agrotechnickými postupy a také s ohledem na choroby, škůdce a vyčerpání půdy nebudou na této ploše opětovně vysazeny višně, ale postupně se na volná místa vysazují vysokokmenné jabloně. První jabloně byly na této ploše vysazeny na jaře 2020, konkrétně odrůdy Parména zlatá, Panenské české, Wealthy a Hvězdnatá Reneta. Postupně pro připravované výsadby vybíráme další vhodné původní odrůdy,“ dodal mluvčí.

Náklady na výsadbu nového stromku rozhodně nejsou nějakou levnou záležitostí. Podle informací z magistrátu se cena, která kromě nákupu stromku zahrnuje i jeho ukotvení, ochranu kmene, kompost a dopravu, činí přibližně 3 tisíce korun za jeden strom.

Přitom Praha zde obdobný problém řešila už před dvěma lety. Tehdy zdejší jabloně napadla pro změnu černá rakovina, kterou způsobuje houba z rodu Nectria, a muselo být nahrazeno 46 stromů. Aby se nemoc dále nešířila, vyměnil magistrát nemocné jabloně za třešně.

Video
délka: 00:27.00

Takhle zapadá měsíc za Petřínem. Dušan Gejdoš

Fotogalerie
11 fotografií