Starostou Prahy 7 je Jan Čižinský od roku 2014, přičemž dlouhá léta úřadoval v kanceláři budovy Generálního finančního ředitelství na Nábřeží kapitána Jaroše. Od letošního března však radnice Prahy 7 sídlí na nové adrese v Holešovicích.

Zastihnout jej lze v kanceláři v 5. patře, s ideálně situovaným výhledem na severní prostranství hlavního města. „Strohá, ale funkční kancelář,“ komentuje ji na úvod. Proč strohá? Moc výzdoby v ní nenajdete, není totiž kam ji dát. Obvod místnosti lemují okna nebo skříně. Na nějaké větší „hraní si“ s estetikou tak moc prostoru není.

U ředitele „jako doma“

„Po původní kanceláři se mi malinko stýská, to ne že ne,“ vysvětluje Čižinský. „Dalo se z ní dívat na řeku, která mi tady schází. Na druhou stranu máme ve dveřích do kanceláří a jiných místností kulatá okénka, díky čemuž působí trošku jako kajuty,“ dodává s tím, že ten »vodní prvek,« který k bývalé přístavní čtvrti neodmyslitelně patří, zůstal na radnici přece jen zachován. Po čem se mu naopak nestýská, je dopravní ruch vozidel a tramvají, který je na zmíněném Nábřeží kapitána Jaroše dost citelný.

Zatímco původní kanceláři Čižinský zachovával starobylý ráz, což dokládaly například také historické natahovací hodiny z 19. století, ta nynější doslova „září novotou.“ Zdalipak hodiny nalezneme i tu?  „Ze staré kanceláře jsem si nepřestěhoval prakticky nic. Nicméně ty staré hodiny jsme do nové budovy přestěhovali, jen ne ke mně do kanceláře,“ usmívá se starosta. K vidění jsou veskrze jen drobné dekorace.

Například keramický strážný anděl, kterého vyrobily děti z mateřské školky. Do nového hájemství si s sebou vzal také tzv. židovské požehnání pro dům v podobě kovové rozevřené knihy nadepsané hebrejsky. Tu starosta obdržel od izraelských studentů, kteří v Praze doprovázeli izraelského velvyslance. Zároveň má vystavenou i skautskou lilii. A co ten zbytek?

Ve své kanceláři má starosta Prahy 7 hebrejské požehnání pro dům.
Ve své kanceláři má starosta Prahy 7 hebrejské požehnání pro dům.
Autor: David Zima

„To, co bylo použitelné, zejména nábytek, jsme nechali školám. Takže prakticky veškeré zbylé vybavení mé staré kanceláře je nyní ředitele základní školy v Umělecké ulici. Když k němu zavítám, mívám pocit, že jsem zpátky u sebe v kanceláři,“ usmívá se Čižinský, který je zároveň zastupitelem hlavního města a také poslancem.

Nejraději a nejčastěji přitom ovšem tráví času ve své starostovské kanceláři. „Ve všem jsem důvěřoval architektům z ateliéru Bod architekti, kteří měli rekonstrukci budovy na starosti. Kancelář je spíše podle jejich představ, a mne to tak vyhovuje. Stačí mi pár květin a terasa, kde se můžeme scházet s kolegy, což je zvláště v dnešní době skvělé,“ vysvětluje starosta s odkazem na koronavirus. Na terase si totiž lze sundat roušky.

„Tajný“ trezor a „dárek” od děti

Na něco nového, oproti předešlé kanceláři, tu návštěvník přece jen narazí. Například trezor, ve kterém by si člověk představil ledacos – od stěžejně důležitých dokumentů až třeba po nebetyčně vysoký obnos peněz. Jenomže co vlastně ve skutečnosti skrývá? „Jde o úřední razítka,“ směje se starosta nad pomyslnou vzácností, ukrytou za tlustými stěnami trezoru.

V trezoru kanceláře starosty Prahy 7 se nachází trezor, který ukrývá úřední razítka.
V trezoru kanceláře starosty Prahy 7 se nachází trezor, který ukrývá úřední razítka.
Autor: David Zima

A ačkoliv je kancelář prosta veškerých obrazů – jeden tu lze přece jen objevit. Jde konkrétně o abstraktní pestrobarevný obraz vyvedený do tvaru květu, který namalovaly děti v rámci příměstského tábora Holešovický kemp. „Dárky si člověk rád nechává. A zvláště když je to od dětí, má to pro mne velkou hodnotu,“ říká Čižinský, který je původní odborností učitel. „Až nadejde ten správný čas, rád bych se k učení zase vrátil,“ nezastírá.

Na kafíčko za starostou
Odtud starosta Prahy 7 Jan Čižinský dohlíží na svou městskou část.
Odtud starosta Prahy 7 Jan Čižinský dohlíží na svou městskou část.
Autor: David Zima

Holešovická radnice byla dlouho očekávanou stavbou v Praze 7, která vznikala na základě kompletní rekonstrukce stojící budovy v letech 2017 až 2020, a ohledně jejíž výstavby dosud panuje několik nejasností. Původně koalice hovořila o „pořizovací“ částce na novou a konečně také i vlastní radnici 250 milionů, ačkoliv její kompletní pořízení a zařízení vyšlo přece jen dráž. Jak se Blesku dříve podařilo zjistit, radnice Prahy 7 navíc budovu odkoupila od společnosti, která byla registrovaná na Britských panenských ostrovech, takže opozice  zmiňuje „dotování“ daňového ráje. Podle Čižinského si nicméně takovouto radnici obyvatelé Prahy 7 přáli a patří jim všem. Doslova a do puntíku.

Budova je dělaná tak, aby se tu lidé potkávali, čímž se ušetří spoustu času. Pro komunikaci je obecně nejlepší osobní setkání,“ uvádí s tím, že například nemá vůbec problém, kdyby si někdo usmyslel zajít za ním na „povídanou“ rovnou do kanceláře. „Stává se to,“ krčí starosta rameny. „Kolikrát i neohlášeně, což s sebou kolikrát nese nějaké ty komplikace, protože samozřejmě mívám různé pracovní povinnosti, kvůli nimž tady zrovna také nemusím být. Ale v dnešní nejisté době je beztak vhodnější telefon,“ uzavírá.
Fotogalerie
68 fotografií