„Dlouhodobě sledujeme rizikové modely chování spojené s přepravou osob přes digitální platformy,“ sdělila generální ředitelka Finanční správy ČR Simona Hornochová. Cílem účasti Finanční správy bylo podle ní kromě prověření konkrétních případů i získání důkazních materiálů pro další řízení, tedy pro kontrolu právě daně z příjmů ze závislé činnosti a DPH.
Ústavní soud o střelbě na fakultě: Nebyl to terorismus! Zoufalý otec oběti s žádostí o překvalifikování …

Podle úřadu skutečný rozsah práce některých řidičů výrazně přesahuje zákonné limity, které pro tyto typy smluv platí. Finanční správa se během akce snažila získat důkazy pro případné daňové řízení, zejména v oblasti daně z příjmů a DPH. „Na základě dosavadních zkušeností zaměstnávají některé flotilové společnosti spolupracující s platformami Bolt a Uber řidiče na základě dohod mimo pracovní poměr, přičemž faktický rozsah odpracovaných hodin značně přesahuje maximální rámec daný legislativou,“ uvedl mluvčí Generálního finančního ředitelství Patrik Madle.
Počet taxikářů v Česku za posledních deset let vzrostl o tisíce, nejvíce jich přibylo právě v Praze. V hlavním městě se podle odhadů nyní pohybuje až 16.000 řidičů taxislužeb, což je několikanásobně více než před dekádou. Rostoucí trend se týká také dalších velkých měst. Hlavní příčinou je rozmach zmiňovaných služeb přepravy jako je Uber a Bolt.